Zkáza Pompejí aneb výlet k srdci italského vulkánu Vesuv

11. 9. 2023 Jan Nováček

Vesuv je jednou ze dvou aktivních sopek v kontinentální Evropě. Se svou nadmořskou výškou 1281 metrů se vypíná nad městem Neapol. Jeho okolí láká na procházku národním parkem, návštěvu místních vinic či prohlídku samotného kráteru.

Svahy Vesuvu jsou oblíbenou destinací turistů již po řadu staletí. Kráter je dodnes považován za jednu z nejexotičtějších destinací v Evropě, jelikož spatřit aktivní sopku na vlastní oči je pro mnohé celoživotní sen. Popularita Vesuvu pak narostla v 18. a 19. století, kdy byly na jeho úpatí nalezeny ruiny prastarého města Pompeje, které i dnes zpod vrstev prachu a popela postupně odkrývá svůj děsivý osud. 

Mnozí návštěvníci, které láká odkryté město, tak chtějí vidět také sopku, která jej zničila. I vy tak můžete spojit návštěvu trosek Pompejí či centra Neapole právě s návštěvou této unikátní přírodní památky.

Na vrchol sopky vede několik tras

Mnoho aktivních turistů volí pro průzkum svahů Vesuvu pěší výstup. Vulkanologická observatoř, která zde byla založena již v roce 1841, nabízí ve spolupráci se Sdružením horských vůdců služby odborných průvodců, kteří jsou schopni doprovázet turisty na náročných úsecích horské stezky. Nejoblíbenější trasou mezi návštěvníky je však dodnes stezka po nejvyšším vrcholu kuželu až k okraji kráteru. Cesta není nijak zvlášť náročná, zvládne ji každý a nevyžaduje téměř žádné turistické zkušenosti. Je dlouhá zhruba 4 kilometry tam i zpět a dosahuje převýšení okolo 140 metrů.

Vesuv

K sopce lze přijet hromadnou dopravou i autem

Na nižší svah Vesuvu stoupají autobusy a kyvadlová doprava, které zastavují u pokladny ve výšce 1 050 metrů nad mořem. Odsud už ale musíte dál pěšky. Cestou se vám však naskytne pohled na okolní národní park, Neapolský záliv či Kampánskou nížinu. Z okraje samotného vulkánu uvidíte i Pompeje či vrcholky Apeninského pohoří.

Pokud cestujete vlastním vozem, můžete k hranicím parku přijet i přímo autem. Ve výšce 800 metrů nad mořem se nachází parkoviště bez obsluhy, které stojí 5 EUR na celý den. Odtud můžete pokračovat kyvadlovou dopravou, pokud si ale troufáte, vede k vulkánu i pěší stezka. V případě, že si nejprve chcete prohlédnout okolní města, lze také využít spojení přímo z Pompejí či Neapole. Pravidelné linky zde jezdí v průběhu celého dne.

Během sezóny se sopka hemží turisty

V souvislosti s vývojem okolo nedávné pandemie byl klasický nákup vstupenek na Vesuv rozšířen o online rezervací vstupenek. Mimo sezónu zpravidla stačí koupit vstup tentýž den ráno, během léta však počítejte, že bez včasné rezervace na daný čas se do parku nemusíte dostat. Vstupenku lze kombinovat s prohlídkou s průvodcem, máte-li zájem dozvědět se něco víc o celé oblasti.

Je cesta na kráter bezpečná?

Výstup na Vesuv je v Itálii zcela běžnou turistickou aktivitou a pokud jste v relativně dobré kondici a dbáte varovných značek na trase, nemáte se čeho bát. Mnohem pravděpodobnější neštěstí vám hrozí v ulicích Neapole při srážce s odbočujícím mopedem. Za posledních 500 let prý podle nedávné studie zemřel na vrcholu sopky pouze jediný turista.

I přes léta relativního klidu je Vesuv stále považován za jednu z nejnebezpečnějších sopek na světě. Otázkou není zda znovu vybuchne, ale spíše kdy. V souvislosti s nedávnými erupcemi vulkánů na Novém Zélandu je tak nutné vzít v potaz nepředvídatelnost těchto přírodních sil. Přesto patří Vesuv k hojně navštěvovaným lokalitám, které skýtají jedinečnou příležitost nejen k turistickým aktivitám.

Mohlo by Vás zajímat

Řízek
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Výhody a nevýhody horkovzdušné fritézy: Několik důvodů, proč si ji přát od Ježíška

Skiareál
3. 12. 2023 Petr Dostál

Rychlebské hory: Zapomenutý ráj osamělých lyžařů

Pohovka
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit fleky na sedačce, aby byla opět jako nová: Jednoduché způsoby zajistí kýžený efekt

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Město Pardubice letos v říjnu, konkrétně v neděli 8.10.,…
4. 10. 2023 Petr Dostál

Již tento víkend: Velká pardubická, jeden z nejnáročnějších dostihů na světě

Rozhlednu zvanou Hýlačka bychom našli v Táboře. Čím vším je…
8. 10. 2023 Petr Dostál

Rozhledna Svobody, známá jako Hýlačka: Přestála požár a těší turisty i dnes

Pokud vás láká rakouská příroda a historie, pak jistě víte, že…
7. 5. 2023 Jan Nováček

TOP 5 rakouských měst aneb kam se vydat v létě

Dovolená u moře je krásná, to ale neznamená, že by stejně pěkné…
29. 7. 2023 Jan Nováček

Kam na letní dovolenou v České republice

Skalní města patří k návštěvnicky nejvděčnějším výletním cílům.…
3. 8. 2023 Jan Nováček

3 nejkrásnější skalní města v Česku: Adršpach nebo České Švýcarsko

Vedle nejslavnějších a největších zoo v Česku působí jako…
11. 10. 2023 Petr Dostál

Zoo Chleby: Soukromá zoologická zahrada v srdci Čech

zavřít reklamu
×
Reklama