Český ráj: Toužíte navštívit jedinečné scenérie? Zavítejte do kaňonu Galerie Jizery

fotografie autora Jan Nováček publikováno 01.09.2023 06:45
Riegrova stezka

Pokud se vydáváte do Českého ráje, pak by vám rozhodně neměla uniknout turistická Riegrova stezka, která prochází i kaňonem nacházejícího se poblíž Semil.

Vznik údolí se datuje do období třetihor a to zejména neogénu. Právě v tomto období se zde začal zvedat terén a řeka Jizera se tím pádem prohlubovala. Na úkor toho zde vzniklo skutečně impozantní údolí. Tím to ale celé neskončilo. Řeka Jizera má spád 10 promile a svou silou údolí hloubí dál. Každým dnem dokonce až o desetiny milimetru!

V údolí si můžete všimnout metamorfovaných hornin a to zejména v metadiabasech a zelené přiblici, místy prostoupené metaryolitem a metatrachitem. U soutěsky se nachází žulový pruh a po hranicích můžete narazit na čedič.

Riegrova stezka

Podél břehu řeky Jizery vede Riegrova stezka, jejíž návštěvu můžete spojit s okruhem vedoucím po modré a žluté značce. Této trase se říká Kamenická trasa a nachází se zde několik vyhlídek.

Výchozím bodem pro vás může být hotel, kde se nachází železniční stanice. Odtud se vydejte po modrém značení do vesničky Spálov. Tudy se vydejte trasou přes louky a poté k Myší skále. Výstup je jištěn řetězy, takže se nemusíte obávat o svou bezpečnost.

Dále se vydejte k rozcestí Morava a pokračujte po žlutém značení do Semil. Odtud můžete pokračovat po červené značce podél řeky Jizery.

Riegrova stezka

Slavnostní otevření naučné stezky

Naučná stezka byla v přírodní rezervaci Údolí Jizery otevřena v roce 1983. Stezka probíhá souběžně s červeně značenou Riegrovou stezkou a vydat se můžete oběma směry. Po cestě se nacházejí i tabule, které vás během vaší túry seznamují s přírodním bohatstvím a historií rezervace.

Od roku 2008 lokací vede další naučná stezka a to podél Reigrovy stezky. Ta má celkem 15 zastávek, které se věnují ochraně přírody, fauně a flóře, geologii, ale i turistice celkově. Texty jsou k přečtení v českém jazyce, ale i anglickém a navíc jsou doplněny ilustracemi a fotografiemi.

Zajímavé tipy

  • Na této stezce se nachází také 77 metrů visutá galerie, která se nachází 5,5 metru nad původní hladinou řeky.
  • Ve Spálově se nachází velice netradiční hydroelektrárna, k níž vodu přivádí 1 300 metrů dlouhý tunel vedoucí ze skály.

Fauna a flóra

Pokud jste se rozhodli do kaňonu a údolí zavítat, pak zcela jistě kvůli zajímavé fauně a flóře. Zcela jistě vás potěší, že se zde zachovaly dřeviny jako je buk lesní, javor klen, bříza bělokorá, lípa malolistá, habr obecný, které rostou na strmých svazích.

Najdete zde také endemický lomikámen trsnatý vlnatý, který zde roste na skalách a je kriticky ohroženou rostlinou. Krom toho se zde také nachází violka dvoukvětá, mázdřinec rakouský nebo svízel horský.

Jestliže vás zajímá spíše živočišná říše, pak zde můžete obdivovat silně ohroženého mloka skvrnitého, skorce vodního, ledňáčka říčního, který se rovněž řadí k silně ohroženým druhům nebo konipase horského.

Mohlo by Vás zajímat

Rajčata
publikováno 19. 5. 2024 autor Jan Nováček

2 účinná domácí hnojiva na rajčata a okurky, která zvýší úrodu – vyrobíte si je téměř zdarma

Lopatkovec
publikováno 20. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Bílá lepkavá hmota na rostlinách: Co znamená, o jakého škůdce jde a jak rostliny zachránit

Plitvická jezera
publikováno 16. 5. 2024 autor Petr Dostál

Plitvická jezera: Kdy se do Národního parku vydat bez davů turistů a několik dalších užitečných tipů

zavřít reklamu
×
Reklama