Český ráj: Toužíte navštívit jedinečné scenérie? Zavítejte do kaňonu Galerie Jizery

1. 9. 2023 Jan Nováček
Riegrova stezka

Pokud se vydáváte do Českého ráje, pak by vám rozhodně neměla uniknout turistická Riegrova stezka, která prochází i kaňonem nacházejícího se poblíž Semil.

Vznik údolí se datuje do období třetihor a to zejména neogénu. Právě v tomto období se zde začal zvedat terén a řeka Jizera se tím pádem prohlubovala. Na úkor toho zde vzniklo skutečně impozantní údolí. Tím to ale celé neskončilo. Řeka Jizera má spád 10 promile a svou silou údolí hloubí dál. Každým dnem dokonce až o desetiny milimetru!

V údolí si můžete všimnout metamorfovaných hornin a to zejména v metadiabasech a zelené přiblici, místy prostoupené metaryolitem a metatrachitem. U soutěsky se nachází žulový pruh a po hranicích můžete narazit na čedič.

Riegrova stezka

Podél břehu řeky Jizery vede Riegrova stezka, jejíž návštěvu můžete spojit s okruhem vedoucím po modré a žluté značce. Této trase se říká Kamenická trasa a nachází se zde několik vyhlídek.

Výchozím bodem pro vás může být hotel, kde se nachází železniční stanice. Odtud se vydejte po modrém značení do vesničky Spálov. Tudy se vydejte trasou přes louky a poté k Myší skále. Výstup je jištěn řetězy, takže se nemusíte obávat o svou bezpečnost.

Dále se vydejte k rozcestí Morava a pokračujte po žlutém značení do Semil. Odtud můžete pokračovat po červené značce podél řeky Jizery.

Riegrova stezka

Slavnostní otevření naučné stezky

Naučná stezka byla v přírodní rezervaci Údolí Jizery otevřena v roce 1983. Stezka probíhá souběžně s červeně značenou Riegrovou stezkou a vydat se můžete oběma směry. Po cestě se nacházejí i tabule, které vás během vaší túry seznamují s přírodním bohatstvím a historií rezervace.

Od roku 2008 lokací vede další naučná stezka a to podél Reigrovy stezky. Ta má celkem 15 zastávek, které se věnují ochraně přírody, fauně a flóře, geologii, ale i turistice celkově. Texty jsou k přečtení v českém jazyce, ale i anglickém a navíc jsou doplněny ilustracemi a fotografiemi.

Zajímavé tipy

  • Na této stezce se nachází také 77 metrů visutá galerie, která se nachází 5,5 metru nad původní hladinou řeky.
  • Ve Spálově se nachází velice netradiční hydroelektrárna, k níž vodu přivádí 1 300 metrů dlouhý tunel vedoucí ze skály.

Fauna a flóra

Pokud jste se rozhodli do kaňonu a údolí zavítat, pak zcela jistě kvůli zajímavé fauně a flóře. Zcela jistě vás potěší, že se zde zachovaly dřeviny jako je buk lesní, javor klen, bříza bělokorá, lípa malolistá, habr obecný, které rostou na strmých svazích.

Najdete zde také endemický lomikámen trsnatý vlnatý, který zde roste na skalách a je kriticky ohroženou rostlinou. Krom toho se zde také nachází violka dvoukvětá, mázdřinec rakouský nebo svízel horský.

Jestliže vás zajímá spíše živočišná říše, pak zde můžete obdivovat silně ohroženého mloka skvrnitého, skorce vodního, ledňáčka říčního, který se rovněž řadí k silně ohroženým druhům nebo konipase horského.

Mohlo by Vás zajímat

Trouba
8. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak jednoduše vyčistit špinavé knoflíky na troubě. Domácí triky si poradí i se silným znečištěním

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Adventní trhy
6. 12. 2023 Petr Dostál

Adventní Český Krumlov přivítá nejen hodné anděly

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Síť stezek Via Czechia představuje unikátní systém turistických…
12. 9. 2023 Jan Nováček

Via Czechia: 10 000 kilometrů turistických tras napříč ČR

Město Nymburk ve Středočeském kraji je ideální startovní pozicí…
13. 9. 2023 Jan Nováček

Pěšky podél středního toku Labe aneb Poznejte okolí Nymburka

Sotva 30 kilometrů východně od Prahy leží město Kostelec nad…
6. 10. 2023 Petr Dostál

Kostelec nad Černými lesy: Skrytá perla Středočeského kraje

Bubovické vodopády
1. 11. 2023 Petr Dostál

Bubovické vodopády jsou působivou přírodní atrakcí na Karlštejnsku

Havajské ostrovy jsou skvělou destinací, pokud chcete vyrazit…
6. 7. 2023 Jan Nováček

Dovolená na Havaji: Co všechno musíte navštívit? Hlavní město či ostrov Lanai

Vánoční kuriozity v Pelhřimově
5. 12. 2023 Petr Dostál

Vánoční kuriozity v Pelhřimově: Nejmenší dárek měří milimetr krychlový

zavřít reklamu
×
Reklama