Kutná Hora si i dnes ponechává své středověké kouzlo

6. 9. 2023 Jan Nováček
Kutná Hora

Ačkoliv je dnes Kutná Hora zastíněna celou řadou jiných významných českých měst, ve své historii byla kdysi po Praze druhým nejdůležitějším městem u nás. Své dědictví pak turistům nabízí i nyní.

Kutná Hora vděčí za své významné postavení a bohatství zejména stříbrným dolům, které zde byly ve středověku založeny. Mincovní reforma v Čechách v roce 1300 totiž zavedla novou minci: pražský groš. Ražba této nové mince byla soustředěna vedle nejbohatších ložisek stříbra v zemi, tedy v Kutné Hoře. Mincovní reforma tak vyvolala rychlý růst města v následujících letech.

Na konci 13. století odtud pocházela zhruba třetina veškerého stříbra vyrobeného v Evropě. V současné době má město jen asi 20 tisíc obyvatel, přesto je velmi atraktivním turistickým cílem pro kratší i delší výlety.

Město zdobí celá řada kostelů a chrámů

Historické centrum města s chrámem svaté Barbory a nedalekým kostelem Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci bylo v roce 1995 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Šlo tak o v pořadí pátou památku na území ČR, které se dostalo této pocty.

Chrám svaté Barbory

Chrám svaté Barbory je krásný gotický kostel, který se objevuje na mnoha pohlednicích z Kutné Hory. Jeho stavba byla zahájena ve 14. století, přičemž k dokončení došlo teprve na počátku 20. století.

Svatá Barbora je patronkou horníků, a jelikož stříbrné doly hrály v historii města důležitou roli, nebylo třeba dvakrát zvažovat o tom, komu bude tento římskokatolický filiální kostel zasvěcen. Chrám si lze prohlédnout i uvnitř a je otevřen prakticky po celý rok.

Slavná kostnice láká na obskurní umění

V Sedlci lze najít také další významnou památku Kutné Hory. Místní kostnice je známá také jako kostel kostí a rozhodně není typickou turistickou atrakcí. Už jenom její zařazení mezi turistické atrakce by někteří lidé mohli považovat za krajně nevhodné. Přesto ji ročně navštíví více než 300 000 turistů, což svědčí o skutečnosti, že i toto tajemné místo si své fanoušky najde.

Unikátnost kostnice spočívá v uměleckém využití lidských kostí a lebek k vytvoření výzdoby kaple. U vchodu pak zaujme velká napodobenina erbu mocného rodu Schwarzenbergů, vytvořena výhradně z kostí a lebek.

V Sedlci lze najít také další významnou památku Kutné Hory, kostnici.

Další významné stavby

Vedle chrámu svaté Barbory se nachází budova jezuitské koleje. Barokní stavbu navrhl italský architekt Giovanni Domenico Orsi, který má na svědomí také například Teologický sál ve slavném Strahovském klášteře v Praze. V roce 1773 byl jezuitský řád v Čechách zrušen a budovu převzala armáda a využívala ji jako výcvikové středisko. Dnes v ní sídlí Galerie Středočeského kraje, kde je vystaveno převážně moderní a současné umění.

Vlašský dvůr je palác na Havlíčkově náměstí v blízkosti kostela svatého Jakuba. V paláci původně sídlila královská mincovna, avšak sloužil také jako rezidence českých králů při jejich návštěvách Kutné Hory. Dnes je v něm umístěno muzeum mincovnictví. Ve městě můžete obdivovat také morový sloup, který byl postaven v letech 1713-1715 jako poděkování za přežití nebezpečné epidemie. Nachází se v Šultysově ulici v centru města.

Mohlo by Vás zajímat

Rýmovník
6. 12. 2023 Nikola Klementová

Rýmovník aktuálně vyžaduje hnojení, aby ho bylo přes zimu dostatek na zdravotní neduhy

Vánoční trhy
7. 12. 2023 Petr Dostál

Jaká místa navštívit v zimním období? Nechte se inspirovat

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Křivoklát
9. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka po okolí královského hradu Křivoklát

Je to jeden ze skutečných exotických rájů. Ostrovy věčného léta…
5. 6. 2023 Jan Nováček

Co nesmíte minout na Seychelách?

Aquapark Tropical Island je v Česku fenoménem. Sice se za ním…
23. 9. 2023 Petr Dostál

K moři z Čech za tři hodiny: Tropical Island vám prodlouží léto

Minulý rok byl na Dolní Moravě na Orlickoústecku otevřen most…
26. 8. 2023 Jan Nováček

Toužíte se projít po nejdelším visutém mostě na světě? Najdete ho u nás!

Česká republika je nádherná země, která skrývá mnoho…
23. 5. 2023 Nikola Klementová

Kam s dětmi za zábavou a poznáním za deštivého počasí?

Venice Beach je jednou z nejoblíbenějších a nejzábavnějších…
11. 8. 2023 Jan Nováček

Chystáte se do Los Angeles? Pak nesmíte vynechat slavnou Venice Beach

zavřít reklamu
×
Reklama