Kouzelná jezera uprostřed Rakouska: Grüner See a Kreuzteich

18. 9. 2023 Petr Dostál

Za průzračnými jezery se do Rakouska jezdí už dlouho, přesto na tato jezera čeští turisté často zapomínají, a to je škoda.

Nejen majestátní hory a lyžařská střediska můžeme našim sousedům na jihu závidět. V Rakousku je k vidění spousta jezer s vodou tak průzračnou, až se z toho člověku zatočí hlava. K jezerům Grünner See a Kreuzteich se mohou vydat jak vyznavači sólo turistiky s krosnou na zádech, tak rodiny s dětmi či senioři. Využití a množství okolních tras různých náročností je zde opravdu četné.

Jedno z nejčistších jezer v Rakousku

Tato bývá označováno Grünner See, neboli Zelené jezero a při pohledu na vodní hladinu není důvod, proč tomuto tvrzení nevěřit. Obraz této vodní plochy tvoří okolní lesy a hory, které se v ní dokonale zrcadlí.

Jezero Grünner See je krásné v jakémkoliv ročním období. Zatímco v zimě zamrzá a doplňuje tak horskou krajinu pokrytou sněhem, v létě hraje všemi barvami a je skvělé pro piknik, nebo výchozí či cílový bod pro pěší turisty. Nejkrásnější bývá ale na jaře. To se zvedne jeho hladina díky tajícímu sněhu a park okolo jezera je najednou pod vodou.

Okolo Grünner See je nespočet tras pro pěší i cyklisty. Některé navazují na vícedenní treky, některé jsou super jako jednodenní výlety. Je zde ale zároveň mnoho míst kam se podívat a zároveň nešlapat do úmoru do kopce.

Jezero Kreuzteich jako místo pro sport i meditaci

Snad jedinou trochu negativní věcí Zeleného jezera je jeho oblíbenost. I když zde ne vždy potkáte hodně lidí z Česka, turisté z okolí to dokonale vynahrazují. Pokud toužíte především po odpočinku, meditaci a času v klidu o samotě, vyrazte k jezeru Kreuzteich.

Neméně krásné tyrkysové jezero nabízí místa k odpočinku i k pěší turistice. V blízkosti jezera jsou například ferraty druhé a třetí kategorie. Můžete se tak s jištěním dostat v celku vysoko a užít si pohled na jezero z trochu jiné perspektivy.

Kreuzteich

Obě jezera jsou oblíbená mezi potápěči, a to především v jarním období, kdy roste jejich hladina. Samy o sobě totiž mimo toto období příliš hluboké nejsou. Koupání v létě zde ale není možné. I když právě nejspíš díky tomu si jezera drží takovou kvalitu, jakou mají a řadí se mezi ty nejčistší jezera v Rakousku. Navíc jsou obě jezera domovem nespočtu druhů jak fauny tak flóry. Vyskytují se zde vzácné druhy vodních rostlin, kterým současná kvalita vody svědčí a které jen tak někde v Evropě neuvidíte.

Mohlo by Vás zajímat

Linecké cukroví
29. 11. 2023 Nikola Klementová

Babiččino staročeské linecké, které by na Štědrý den chybět nemělo

SMog
28. 11. 2023 Petr Dostál

Kde je v Česku kvalitní vzduch? Útočišť před smogem stále ubývá

Vánoční kaktus
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Proč vánočnímu kaktusu žloutnou listy: Jak mu pomoci, aby do Vánoc pookřál

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Nedaleko Mariánských Lázní leží osada Kladská, která nabízí…
6. 10. 2023 Petr Dostál

Výlet do přírody: Naučná stezka nebo lovecký zámeček a jeho okolí

Pravděpodobně každý, kdo plánuje cestu do Egypta, by měl do…
14. 8. 2023 Jan Nováček

Rady a tipy pro návštěvu velkých egyptských pyramid

Šumava
18. 10. 2023 Jan Nováček

Toulky překrásnou šumavskou přírodou v okolí Kvildy

V České republice se nachází stovky hradů a zámků, které…
14. 8. 2023 Jan Nováček

Toulky po nejkrásnějších hradech a zámcích východních Čech

Kolonáda M.Gorkého
8. 11. 2023 Petr Dostál

Karlovy Vary navštíví milion lidí ročně. Mariánské Lázně jsou však neméně malebné

Pokud byste se na podzim rádi vydali na některý z českých zámků…
22. 9. 2023 Petr Dostál

Zámek Zbiroh: Hrad přestavěný na zámek je ideální pro podzimní výlet

zavřít reklamu
×
Reklama