Výlet do přírody: Naučná stezka nebo lovecký zámeček a jeho okolí

fotografie autora Petr Dostál publikováno 06.10.2023 07:15
Naučná stezka Kladská

Nedaleko Mariánských Lázní leží osada Kladská, která nabízí mimo jiné poznávací trasu místními rašeliništi či návštěvu místního rybníka a loveckého zámečku z 19. století.

Kladská u Mariánských lázních by se na první pohled mohla jevit jako obyčejná mýtinka ležící u jedné z mnoha silnic východních Čech. Již na ten druhý však nabízí celou řadu lákadel a pozoruhodností.

Krásu místu dodal německý kníže

Svůj věhlas Kladské dodal zejména kníže Otto Friedrich Schönburg-Waldenburg, který žil v letech 1819 až 1893. Jelikož byl vášnivým lovcem a milovníkem přírody, ihned si oblíbil místní panství, které získal jako dědictví po svém otci. Není tak divu, že se v Kladské nachází i pamětní bronzová deska, která je knížeti věnována. Otto Friedrich totiž trávil přímo v Kladné či v nedalekém Slavkovském lese většinu svého volného času.

Naučná stezka Kladská

Přírodní dominantou Kladské jsou pak bezpochyby místní mokřady a rašeliniště. I jejich krásu se kníže Otto snažil zachovat, a proto zde vybudoval místní zázemí, díky kterému je možné tuto lokalitu obdivovat i dnes. Součástí této přírodní památky je také krátká naučná stezka, která poměrně detailně mapuje příběh zdejšího místa. Je na místě zmínit, že Kladské rašeliniště nejsou zcela původní. Zdejší rybníky jsou protkány sítí umělých kanálů, které však velmi elegantně doplňují celkový ráz krajiny.

Naučná stezka Kladská

Na naučné stezce, která vede okolo místního Kladského rybníka, pak můžete obdivovat také místní sluneční hodiny. Navzdory své kratší délce je tak stezka poměrně bohatá na nejen informace, ale také na přírodní i lidskou rukou vytvořené památky, díky čemuž je považována za jednu z nejkrásnějších naučných tras v západních Čechách.

Lovecký zámeček a jeho okolí

Kladská osada je kromě přírodních krás zajímavá také loveckým zámečkem ve švýcarském stylu, který nechal kníže Otto postavit v roce 1876. Zdejší hájovna dnes slouží jako hotel, vedle kterého je také informační centrum. Komplex budov pak doplňuje také Dům přírody Slavkovského lesa, který své návštěvníky seznámí s dědictvím stejnojmenné chráněné krajinné oblasti. Součástí expozice jsou také různé aktivity pro děti i dospělé, a proto je Kladská oblíbeným cílem školních výletů či poznávacích zájezdů.

Lovecký zámeček

Návštěvu Kladské můžete spojit s prohlídkou Mariánských lázní

Pokud plánujete výlet do osady Kladská, určitě se nezapomeňte zastavit také v nedalekých Mariánských lázních, které spolu s Karlovými Vary a Františkovými Lázněmi tvoří tzv. lázeňský trojúhelník ČR. Pokud hledáte půvabné lázeňské město, které není plné turistů, a přesto má příjemnou, odpočinkovou atmosféru, jsou pro vás Mariánské lázně jako stvořené. Díky zdejší atmosféře a obdivuhodné architektuře si město velmi rychle zamilujete. Odpočinek ve zdejších lázních tak může být příjemným završením vašeho poznávacího výletu do západních Čech.

Mohlo by Vás zajímat

Slovinsko
publikováno 17. 4. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Slovinska: Průzračná řeka Soča i oblast vodopádů

Meloun
publikováno 23. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Pěstování melounů: Jak vypěstovat sladké a velké melouny a jak poznat, že je čas sklizně

Pernštejn
publikováno 23. 4. 2024 autor David Vanda

Česká republika je oblíbenou lokalitou filmařů. Poznáte místa ze stříbrného plátna?

zavřít reklamu
×
Reklama