Hlavní město husitů: Tábor překypuje historií i gastronomií

10. 10. 2023 Petr Dostál
Tábor

Ačkoliv se řada lidí vydává poznávat krásy jižních Čech především do Českého Krumlova a okolí, leží zde i jiná historická města s jedinečnou atmosférou. Ukázkovým příkladem je husitská metropole Tábor.

Tábor a jeho okolí nabízí návštěvníkům skutečně všestranný zážitek – procházky přírodou s výhledem na starobylý hrad, prohlídku historického kláštera, výstup na kostelní zeď či ochutnávku jihočeských kulinářských specialit. Vyrazit sem můžete například v rámci jednodenního výletu z Prahy, a za několik hodin poznáte, že Tábor skutečně stojí za to. Navíc vám budou k přesunu z místa na místo v drtivé většině stačit jen vaše vlastní nohy.

Výstup na kostelní věž

Nejkrásnější výhledy na město se vám naskytnou při pohledu z věže děkanského kostela, který leží v samotném srdci města, na Žižkově náměstí. Po vyjití zhruba 200 schodů do výšky 75 metrů však musíte prokázat trochu šikovnosti. K vyhlídce totiž vede cesta podplazením se pod 2.5 tunovým kovovým zvonem. Odměnou vám však bude město Tábor rozprostřené jako na dlani. Máte-li štěstí na počasí, můžete spatřit také vodní nádrž Jordán, kterou město obklopuje.

Klášter Klokoty

Vyrazíte-li z Žižkova náměstí směrem na západ, po zhruba 15 minutách dorazíte k velkolepé stavbě vypínající se nad řekou Lužnicí. Jde o klášter Klokoty, který je významným poutním místem. Nachází se zde mimo jiné i kostel Nanebevzetí Panny Marie Klokotské. Trasa ke klášteru je dobře značená, a prakticky se nemáte jak ztratit. Samotná návštěva interiéru je zdarma. Jeho krásy tak můžete obdivovat zvenčí i uvnitř.

Klášter Klokoty

Po stopách husitů

Historie Tábora je úzce spjata s husitským hnutím. Proto je toto město jedním z nejlepších míst, kde se o husitské víře a o tehdejším způsobu života můžete dozvědět co nejvíce. Ideální je návštěva místního Husitského muzea, kde si kromě ostatního můžete prohlédnout také dobové památky a stavby, které se v historickém Táboře nacházely. 

Kromě muzea se vyplatí koupit si vstupenku do Gotického sálu, který je shodou okolností druhým největším světským gotickým sálem v zemi, a kde se často konají různé výstavy či jiné kulturní akce. Budova je otevřena od dubna do konce září každý den kromě pondělí, mimo sezónu ji pak až na výjimky můžete navštívit od středy do neděle.

Poznejte tradiční jihočeskou kuchyni

Součástí návštěvy Tábora může být i ochutnávka místního jídla a pití. Tu můžete zahájit rovnou na náměstí, kde se kromě minipivovaru Pod Besedou nachází i muzeum pivovarnictví. O kousek dál pak k ochutnávce tradičních pokrmů vybízí restaurace U Zeleného stromu. V Táboře obecně platí, že jsou zde ceny poměrně střízlivé, takže vás návštěva místních pohostinství nevyjde nijak draho. Milovníky vína jistě potěší vinotéka U Černého kocoura a zeleného stromu či některá z místních kaváren a zmrzlináren.

Výlet do jihočeského Tábora nabízí příjemné a velmi autentické seznámení se s místním regionem. Jeho návštěvu byste si tak rozhodně neměli nechat ujít.

Mohlo by Vás zajímat

Kuřecí kari
9. 12. 2023 Nikola Klementová

Speciál MagazínuDoma: Víkendová inspirace pro vydatný a rychlý oběd, který bude chutnat

Adventní trhy
6. 12. 2023 Petr Dostál

Adventní Český Krumlov přivítá nejen hodné anděly

Kokosky
7. 12. 2023 Nikola Klementová

Kokosky, které drží tvar, rozplývají se na jazyku a jsou vynikající: Jak je připravit, aby chutnaly všem

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Skiareál
3. 12. 2023 Petr Dostál

Rychlebské hory: Zapomenutý ráj osamělých lyžařů

Ať už jste náruživými cyklisty, nebo dáváte raději přednost…
5. 10. 2023 Petr Dostál

Tipy na lákavé podzimní cyklotoulky po ČR

Krajina řeky Sázavy je zajímavá hlavně jako ráj vodáků. Vydat…
1. 10. 2023 Petr Dostál

Kraj vodáků nabídne i pohádkovou romantiku: Vydejte se na zámek ve Zruči nad Sázavou

Děti milují zábavu. Pokud se s nimi chystáte na výlet a…
11. 8. 2023 Jan Nováček

Nejhezčí naučné stezky pro děti: Pohádková Panenská nebo Syslíkova naučná stezka

Křivoklát
9. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka po okolí královského hradu Křivoklát

DinoPark ve Vyškově není jen tak všedním zážitkem. Krom toho,…
29. 8. 2023 Jan Nováček

Milují vaše děti dinosaury? Vezměte je do DinoParku ve Vyškově

zavřít reklamu
×
Reklama