Zoo Chleby: Soukromá zoologická zahrada v srdci Čech

11. 10. 2023 Petr Dostál
Zoo Chleby

Vedle nejslavnějších a největších zoo v Česku působí jako drobeček. Nabízí ale neméně zajímavostí. Na co všechno se můžete těšit v zoo Chleby?

Zoologická zahrada vznikla v obci Chleby vzdálené asi 5 km od středočeského Nymburku. Založena byla v roce 1997, čímž se stala vůbec první oficiální porevoluční nestátní zoologickou zahradou v ČR. Zároveň se díky svému umístění stala prvním zařízením svého druhu ve Středočeském kraji.

Za jejím vznikem stál René Franěk, podnikatel, který dodnes v zoo působí ve funkci ředitele. Pochází z Prahy, kde také vystudoval Stavební fakultu Českého vysokého učení technického Praha a zoologii na Univerzitě Karlově. Coby hlavní zooložka působí dnes ve společnosti také jeho manželka Alena.

S původní plochou pouhých 0,6 ha se zoo zároveň řadila k nejmenším v republice. Hlavní díl popularity se zoologické zahradě podařilo získat především díky tomu, že umožňuje ve srovnání s klasickými velkými zahradami těsnější kontakt se zvířaty.

Nicméně se v čase podařilo celý prostor významně rozšířit, to když se podařilo přikoupit další pozemek. Dnes tak celková rozloha zoo dosahuje bezmála 4 ha. Takzvaná nová část se otevírala v roce 2014.

Svůj domov v tomto prostoru našla celá řada zvířat. Zoologická zahrada momentálně chová 120 druhů zvířat ze všech kontinentů s výjimkou Antarktidy. Dominují savci a ptáci, dále je možno v expozicích vidět i zástupce plazů, přes obojživelníky až po ryby a bezobratlé.

Gepard

Novodobá historie zoo Chleby

Jedním z nejvýznamnějším milníků novodobé historie této zahrady se stal rok 2016. Právě tehdy bylo završeno několikaleté úsilí a do zahrady mohli dorazit tři zástupci druhu langur duk. To jsou primáti obývající oblast jihovýchodní Asie. Zdejší pavilon je proto stylizován do podoby vietnamské džungle.

Označován bývá tento živočich pro své pestré zbarvení za nejkrásnějšího primáta. Navíc se obtížně chová, jelikož patří mezi potravní specialisty. Živí se konkrétně listy a nezralým ovocem.

Zajímavou specialitou je i zdejší chov lvů. Ti sdílí výběh s mangustami. A snaží se zvířata lovit, což se jim ale nedaří, jelikož mangusty mají uvnitř zbudováno bezpečné útočiště. A jak upozornil v jednom z rozhovorů pobaveně samotný ředitel Franěk, mangusty, což jsou drobné šelmičky patřící do čeledi promykovitých, mají naopak tendence lovit své velké „spolubydlící“.

Zoologická zahrada se snaží vždy na každou sezónu přicházet s dalšími novými nápady. Nejnovější změny se v zoo Chleby odehrály čerstvě, roce 2023. V této době byly otevřeny dva nové pavilony, které jsou určeny pro zebry a prasata savanová. Nové budovy společně s budováním palačinkárny vyšly na 12 milionů korun.

Do zoo se zájemci mohou vypravit dokonce každý den, otevřeno je nepřetržitě včetně vánočních či velikonočních svátků. Každý den tu o vás bude důkladně postaráno, nechybí samozřejmě ani zázemí pro návštěvníky v podobě dětského hřiště, občerstvení a prodejny suvenýrů. Součástí služeb je také výukové ekocentrum.

Mohlo by Vás zajímat

Řízek
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Výhody a nevýhody horkovzdušné fritézy: Několik důvodů, proč si ji přát od Ježíška

Národní divadlo
4. 12. 2023 Petr Dostál

Vzestup, pád a obnova nejkrásnějšího českého divadla

Pohovka
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit fleky na sedačce, aby byla opět jako nová: Jednoduché způsoby zajistí kýžený efekt

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Caorle
17. 10. 2023 Jan Nováček

Caorle: Skrytá perla severní Itálie ležící ve stínu Benátek

Kolonáda M.Gorkého
8. 11. 2023 Petr Dostál

Karlovy Vary navštíví milion lidí ročně. Mariánské Lázně jsou však neméně malebné

Česká republika poskytuje díky stovkám hradů a zámků přirozené…
4. 9. 2023 Jan Nováček

Po stopách nejslavnějších pohádkových hradů a zámků ČR

Nejmenší sourozenec Čech a Moravy bývá často označován chybně…
28. 8. 2023 Jan Nováček

Opomíjené České Slezsko, víc než jen zelí ke snídani i k večeři

Prokopské údolí
3. 11. 2023 Petr Dostál

Prokopské údolí: Zelená oáza ve velkoměstě

Malbork je hradem s pestrou minulostí, za níž stojí němečtí…
24. 7. 2023 Jan Nováček

Prohlédněte si Malbork, křižácký hrad z cihel v gotickém stylu

zavřít reklamu
×
Reklama