Toulky překrásnou šumavskou přírodou v okolí Kvildy

fotografie autora Jan Nováček publikováno 18.10.2023 07:00
Šumava

Vesnice Kvilda je nejvýše položenou obcí v ČR, díky čemuž je také jednou z nejchladnějších oblastí na našem území. I přesto ale její okolí nabízí celou řadu aktivit v rámci zimních sportů i letní turistiky.

Kvilda leží v nadmořské výšce 1065 m n. m. Během zimy zde teploty klesají až k hranici -40 °C, což značně omezuje běžný provoz vesnice. Navzdory tomu je však tato obec velkým lákadlem pro náročné i nenáročné milovníky přírody. Nedaleko se totiž nachází například pramen naší nejdelší řeky, Vltavy, který leží na svazích zhruba 6 kilometrů vzdálené Černé hory.

Obec se v průběhu století postupně rozvíjela až do dnešní podoby

První historické zmínky o Kvildě pocházejí ze 16. století, kdy se v oblasti trvale usadili dřevorubci. Podle vícero pramenů je ale pravděpodobné, že prvními osadníky byli hledači zlata, kteří sem dorazili o několik století dříve. Významného rozvoje se pak Kvilda dočkala na konci 18. století, kdy se zde rozmohl sklářský a hutnický průmysl. V druhé polovině 20. století se pak z oblasti stalo pohraniční pásmo, a obnova místní výroby i turismu tak mohla pokračovat až po roce 1989. Od té doby se však Kvilda stala velmi oblíbenou lokalitou, kterou ročně navštíví davy lidí.

Kvilda

Výlety po okolí Kvildy doplňují naučné stezky

Samotná obec je vhodným výchozím bodem pro celou řadu delších pěších výletů po šumavských kopcích, v jejím okolí se však nachází i kratší naučné stezky. Jednou z nich je například trasa Nelesní krajina, která začíná v samotném centru Kvildy, prochází kolem místního novogotického kostela a pokračuje do nižších kopců východně od vesnice. Stezka se zaměřuje zejména na historické období 18. a 19. století, kdy se zde nacházely otevřené pastviny obklopující sklářské dílny.

Celý okruh má délku zhruba 6 kilometrů, přičemž je rozdělen na dvě smyčky – kratší vedoucí jižní částí obce, a delší lemující severovýchodní část. Právě druhá zmiňovaná trasa nabízí několik krásných výhledů na okolí Kvildy. Z hlediska převýšení se nejedná o příliš náročné výšlapy, pro kočárek však příliš stavěné nejsou, jelikož mnohdy vedou po nezpevněném povrchu, který je zejména po dešti mnohdy rozblácený a náročný na zdolání.

Zázemí pro návštěvníky šumavské přírody v okolí pramene Vltavy

Přímo na Kvildě se nachází poměrně dost možností k občerstvení, včetně několika kaváren a tradičních hostinců. Milovníky piva a pečiva pak potěší Pekárna a pivovar Kvilda, kde můžete ochutnat to nejlepší z místních pokrmů i nápojů. Chcete-li zde strávit vícedenní pobyt, je Kvilda doslova protkána řadou hotelů, apartmánů i chatek, kde se můžete ubytovat. Lyžaři mohou v zimě využít i místní lyžařský areál, který disponuje šesti vleky a kompletním pokrytím zasněžovacím systémem. Díky tomu si výlet do zdejší oblasti užijete prakticky v kterémkoli ročním období.

Mohlo by Vás zajímat

Oybin
publikováno 15. 5. 2024 autor Aleš Mohr

Výlet parní lokomotivou na německý hrad Oybin

Plitvická jezera
publikováno 16. 5. 2024 autor Petr Dostál

Plitvická jezera: Kdy se do Národního parku vydat bez davů turistů a několik dalších užitečných tipů

Les
publikováno 20. 5. 2024 autor Petr Dostál

Malebné lesy u Hradce Králové ukrývají rytířské hradiště i gladiátorskou arénu

zavřít reklamu
×
Reklama