Toulky překrásnou šumavskou přírodou v okolí Kvildy

18. 10. 2023 Jan Nováček

Vesnice Kvilda je nejvýše položenou obcí v ČR, díky čemuž je také jednou z nejchladnějších oblastí na našem území. I přesto ale její okolí nabízí celou řadu aktivit v rámci zimních sportů i letní turistiky.

Kvilda leží v nadmořské výšce 1065 m n. m. Během zimy zde teploty klesají až k hranici -40 °C, což značně omezuje běžný provoz vesnice. Navzdory tomu je však tato obec velkým lákadlem pro náročné i nenáročné milovníky přírody. Nedaleko se totiž nachází například pramen naší nejdelší řeky, Vltavy, který leží na svazích zhruba 6 kilometrů vzdálené Černé hory.

Obec se v průběhu století postupně rozvíjela až do dnešní podoby

První historické zmínky o Kvildě pocházejí ze 16. století, kdy se v oblasti trvale usadili dřevorubci. Podle vícero pramenů je ale pravděpodobné, že prvními osadníky byli hledači zlata, kteří sem dorazili o několik století dříve. Významného rozvoje se pak Kvilda dočkala na konci 18. století, kdy se zde rozmohl sklářský a hutnický průmysl. V druhé polovině 20. století se pak z oblasti stalo pohraniční pásmo, a obnova místní výroby i turismu tak mohla pokračovat až po roce 1989. Od té doby se však Kvilda stala velmi oblíbenou lokalitou, kterou ročně navštíví davy lidí.

Kvilda

Výlety po okolí Kvildy doplňují naučné stezky

Samotná obec je vhodným výchozím bodem pro celou řadu delších pěších výletů po šumavských kopcích, v jejím okolí se však nachází i kratší naučné stezky. Jednou z nich je například trasa Nelesní krajina, která začíná v samotném centru Kvildy, prochází kolem místního novogotického kostela a pokračuje do nižších kopců východně od vesnice. Stezka se zaměřuje zejména na historické období 18. a 19. století, kdy se zde nacházely otevřené pastviny obklopující sklářské dílny.

Celý okruh má délku zhruba 6 kilometrů, přičemž je rozdělen na dvě smyčky – kratší vedoucí jižní částí obce, a delší lemující severovýchodní část. Právě druhá zmiňovaná trasa nabízí několik krásných výhledů na okolí Kvildy. Z hlediska převýšení se nejedná o příliš náročné výšlapy, pro kočárek však příliš stavěné nejsou, jelikož mnohdy vedou po nezpevněném povrchu, který je zejména po dešti mnohdy rozblácený a náročný na zdolání.

Zázemí pro návštěvníky šumavské přírody v okolí pramene Vltavy

Přímo na Kvildě se nachází poměrně dost možností k občerstvení, včetně několika kaváren a tradičních hostinců. Milovníky piva a pečiva pak potěší Pekárna a pivovar Kvilda, kde můžete ochutnat to nejlepší z místních pokrmů i nápojů. Chcete-li zde strávit vícedenní pobyt, je Kvilda doslova protkána řadou hotelů, apartmánů i chatek, kde se můžete ubytovat. Lyžaři mohou v zimě využít i místní lyžařský areál, který disponuje šesti vleky a kompletním pokrytím zasněžovacím systémem. Díky tomu si výlet do zdejší oblasti užijete prakticky v kterémkoli ročním období.

Mohlo by Vás zajímat

Mol
7. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit molů, když levandule nezabírá. Máme pro vás účinné řešení

Husova bouda
10. 12. 2023 Petr Dostál

Po stopách opravdového přátelství: Krkonošemi za Hančem a Vrbatou

Lamborghini Aventador
11. 12. 2023 Petr Dostál

Proč je právě Lamborghini Aventador ikona sportovních vozů automobilky

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Pokud jste vždy chtěli poznat baskickou kulturu hodně zblízka,…
13. 6. 2023 Jan Nováček

Bilbao je město, které vám otevře moderní svět

Zruč nad Sázavou
27. 11. 2023 Petr Dostál

Do Zruče nad Sázavou nejenom za Láskami jedné plavovlásky

Dovolená u moře je krásná, to ale neznamená, že by stejně pěkné…
29. 7. 2023 Jan Nováček

Kam na letní dovolenou v České republice

Pravčická brána
22. 10. 2023 Petr Dostál

Pravčická brána: Místo, které si zamiloval i populární pohádkář Hans Christian Andersen

Havajské ostrovy jsou skvělou destinací, pokud chcete vyrazit…
6. 7. 2023 Jan Nováček

Dovolená na Havaji: Co všechno musíte navštívit? Hlavní město či ostrov Lanai

Nejmenší sourozenec Čech a Moravy bývá často označován chybně…
28. 8. 2023 Jan Nováček

Opomíjené České Slezsko, víc než jen zelí ke snídani i k večeři

zavřít reklamu
×
Reklama