Modrý kostel svaté Alžběty je dominantou Bratislavy

18. 10. 2023 Petr Dostál
Modrý kostel

V hlavním městě sousedního Slovenska lze navštívit sakrální stavbu, která vypadá jako z pohádky. Kde o kostel svaté Alžběty, který si díky svému vzhledu vydobyl lidovou přezdívku Modrý kostelík.

Již při prvním pohledu na stavbu vás nejspíš napadne, že by mohla tvořit kulisy některého z filmů Walta Disneyho. Tomuto zařazení vděčí zejména krásnému secesnímu designu a glazovaným keramickým detailům, díky kterým kostel vypadá jako z cukru. Jde přitom o jednu z nejpozoruhodnějších architektonických zajímavostí Bratislavy, které byste si při návštěvě této metropole rozhodně neměli nechat ujít.

Historie stavby

Příběh Alžběty Durynské neboli svaté Alžběty se začal psát na počátku 13. století. Ta se již ve svém raném věku rozhodla využít své věno pro založení špitálu pro nemocné, kde i sama pracovala. Zemřela v pouhých 24 letech, avšak již čtyři roky po své smrti, tedy v roce 1235, byla papežem Řehořem IX. kanonizována a stala se světicí. U příležitosti 700. výročí jejího narození pak byl otec maďarské secese architekt Ödön Lechner pověřen návrhem budovy kostela v Bratislavě na její počest. Kostel byl slavnostně vysvěcen v říjnu roku 1913.

Krásný zvenčí i zevnitř

Kostel sv. Alžběty je dnes jednou z nejuznávanějších památek nejen na Slovensku, ale i na celém světě. Kromě poutavého exteriéru je neméně zajímavá také vnitřní výzdoba, zejména modré lavice zdobené krémovými vzory, které se promítají i do dalších dekoračních motivů v kostele. Stavba je i přes svůj unikátní vzhled dodnes používána k církevním účelům a místem konání pravidelných bohoslužeb.

Modrý kostel

Návštěvu kostela sv. Alžběty můžete spojit i se mší

Podobně jako jiné sakrální budovy je i Modrý kostelík otevřen v běžných časech mší a bohoslužeb. Vzhledem k popularitě místa však bývá na těchto akcích mnohdy plno, a je tak dobré přijít včas a zajistit si místa v lavicích. Pokud chcete obdivovat krásy interiéru mimo mše, můžete tak učinit přibližně 30 minut před jejím zahájením, případně chvíli po jejím skončení. I samotná bohoslužba však má své osobité kouzlo, které kostelu dodá jedinečnou atmosféru.

Kudy se ke Modrému kostelíku dostat

Většina hlavních bratislavských památek se nachází ve Starém Městě, ale k návštěvě pohádkového kostela musíte vyrazit do východnějších čtvrtí. Pěšky se k němu lze dostat zhruba po 10 minutách chůze z hlavního náměstí. Můžete však také využít četné možnosti místní městské hromadné dopravy, která vám přesun urychlí.

Co dalšího v Bratislavě navštívit

Hlavní město našich sousedů nabízí kromě kostela sv. Alžběty také celou řadu dalších míst, která můžete při pobytu zde navštívit. Staré Město je samo o sobě vyzdobeno celou řadou krásných soch, budovou původní radnice či několika paláci. Za zmínku stojí například Primaciální palác, nádherná růžová budova, která je sídlem primátora Bratislavy a zároveň městské muzeum. Z designového hlediska pak jistě zaujme zdejší Zrcadlová síň či krásná nádvoří s kašnou svatého Jiří. Vynechat byste pak určitě neměli ani bratislavský hrad, odkud je možné vidět téměř celé město jako na dlani.

Mohlo by Vás zajímat

Kouřící vrch Boreč
1. 12. 2023 Jan Nováček

Kouřící vrch Boreč: Jde o tajemný vstup rovnou do pekla?

Vánoční kaktus
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Proč vánočnímu kaktusu žloutnou listy: Jak mu pomoci, aby do Vánoc pookřál

betlém
2. 12. 2023 Petr Dostál

Nejkrásnější betlémy u nás: Vidět můžete i Ježíškovu obřízku

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Dovolená u moře je krásná, to ale neznamená, že by stejně pěkné…
29. 7. 2023 Jan Nováček

Kam na letní dovolenou v České republice

Podzim
14. 10. 2023 Petr Dostál

Jak zabavit děti na podzim v přírodě: Akce, které zabaví malé i velké

Pokud přemýšlíte, kam se vydáte na víkend, týden či jen tak na…
9. 8. 2023 Jan Nováček

Dvůr Králové nad Labem nabízí mnoho krás a zábavy pro rodiny s dětmi i pro páry

Víkend se nám nezadržitelně blíží, a tak už s největší…
22. 9. 2023 Nikola Klementová

Kam na výlet tento víkend: Vyrazte na houby, za poznáním, dobrým jídlem či s dětmi za zážitky

Je to jeden ze skutečných exotických rájů. Ostrovy věčného léta…
5. 6. 2023 Jan Nováček

Co nesmíte minout na Seychelách?

Bystřice nad Pernštejnem je městečko, které se nachází 50 km od…
3. 9. 2023 Jan Nováček

Bystřice nad Pernštějnem: s dětmi se tu nudit nebudete

zavřít reklamu
×
Reklama