Tip na výlet: Přimda, nejstarší kamenný hrad v Česku

20. 10. 2023 Petr Dostál
Přimda

Nedaleko hranic s Německem na západě ČR leží městečko Přimda. To je slavné zejména díky místnímu kamennému hradu, který je považován za jednu z nejstarších staveb tohoto typu na našem území.

Zavítáte-li někdy během toulek po Česku na Tachovsko, neměli byste si nechat ujít návštěvu města Přimda, nad kterým se tyčí zřícenina stejnojmenného hradu. K městečku vede dálnice D5, která vede od Prahy přes Plzeň až po nedaleký hraniční přechod Rozvadov. Hradní věž je přitom viditelná i přímo z dálnice.

Pevnost byla zbudována za ochranným účelem

Samotný pochází z počátku 12. století (pravděpodobně z roku 1121), a reprezentuje tak raně románskou architekturu, z níž se do dnešní doby dochovalo jen několik dalších exemplářů dobových staveb. Hrad je pravděpodobně německého původu, jelikož není podobný českým stavbám z tohoto období, nápadně však připomíná dobové bavorské stavby.

O tom, že hrad Přimda vybudovali Němci, svědčí také další historické prameny, které hovoří o tom, že jeho stavbu zahájil neznámý německý pán, aby z něj následně strážil důležitou obchodní stezku do Norimberku. Nedlouho po jeho dostavění se jej zmocnil Vladislav I. Z rodu Přemyslovců, který jej využíval také jako vězení. Díky své výhodné poloze u německých hranic byl hrad v průběhu staletí využíván jako nemovitost pro urovnávání dluhů, a byl tedy několikrát zastaven. Stavba zůstala v poměrně zachovalém stavu až do konce 20. století, kdy došlo z neznámých příčin ke zřícení části zdi. Od té doby je hrad postupně restaurován.

Tip na výlet: Přimda, nejstarší kamenný hrad v Česku

Místní obchodní stezka dala vznik slovům rošťák či zákeřník

Impozantní žulová věž bývá během roku otevřena pro prohlídky horních pater. Zbytky románské obytné věže a hradní bašty pak lákají nejen k prohlídce zříceniny, ale i k pohledu do krásné okolní krajiny Šumavy. Cesta vinoucí se k hradu začíná přímo v Obci Přimda, přičemž kolem stavby vede zhruba 8 kilometrů dlouhá značená naučná stezka, která obchází kopec a seznamuje s celou historií místa i zdejší lesní krajiny. V podhradí se nachází například i zbytky šibenice, která zde fungovala od 16. do 18. století. Trestali se zde lupiči přepadající obchodníky cestující do Německa a zpět. Podle některých zdrojů pak přímo na této stezce vznikly termíny rošťák pro lumpa ukrývajícího se v roští, či zákeřník pro loupežníka číhajícího za keřem.

Okolí Přimdy nabízí dostatek vyžití i pro několikadenní výlet

Do Přimdy se kromě osobního vozu můžete vydat autobusy z nedalekého Tachova, kde se nachází také vlakové nádraží. Pro řidiče jsou pak v centru obce vyhrazená parkovací místa. Rozhodnete-li se vynechat delší naučnou trasu, můžete vyrazit z městečka přímo k Hradu – délka trasy tam i zpět nepřesahuje 3 kilometry. V samotné obci můžete využít několik možností občerstvení, včetně populárního motelu Modrá Laguna, který se nachází na začátku stezky. Ubytovat se pak můžete také v krásném hotelu Starý Mlýn vybudovaném v anglickém stylu. Nedaleko hradu se nachází také lyžařský areál, a hodláte-li vyrazit na obhlídku nejstaršího kamenného hradu v zimě, můžete využít řadu zimních sportovních aktivit.

Mohlo by Vás zajímat

SMog
28. 11. 2023 Petr Dostál

Kde je v Česku kvalitní vzduch? Útočišť před smogem stále ubývá

Domácí Baileys
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Baileys, se kterým o Vánocích zazáříte: Je jednoduché a jeho chuť je božská

Orchidej
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Mnoho lidí umísťuje orchidej na špatné místo a šidí se o květy: Kam ji umístit, aby kvetla

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Modrý kostel
18. 10. 2023 Petr Dostál

Modrý kostel svaté Alžběty je dominantou Bratislavy

Kouřící vrch Boreč
1. 12. 2023 Jan Nováček

Kouřící vrch Boreč: Jde o tajemný vstup rovnou do pekla?

Žijete v Praze nebo snad máte do hlavního města cestu a…
29. 8. 2023 Jan Nováček

Kam za přírodou v Praze? Do botanické zahrady!

Stvořidla
20. 11. 2023 Petr Dostál

Stvořidla: ráj milovníků přírody i vodáků

Kolonáda M.Gorkého
8. 11. 2023 Petr Dostál

Karlovy Vary navštíví milion lidí ročně. Mariánské Lázně jsou však neméně malebné

Královéhradecký kraj patří mezi ty, které mají turistům hodně…
2. 8. 2023 Jan Nováček

Kam na výlet v Královéhradeckém kraji: Vydejte se za poznáním i rekreací

zavřít reklamu
×
Reklama