Tip na výlet: Přimda, nejstarší kamenný hrad v Česku

fotografie autora Petr Dostál publikováno 20.10.2023 07:30
Přimda

Nedaleko hranic s Německem na západě ČR leží městečko Přimda. To je slavné zejména díky místnímu kamennému hradu, který je považován za jednu z nejstarších staveb tohoto typu na našem území.

Zavítáte-li někdy během toulek po Česku na Tachovsko, neměli byste si nechat ujít návštěvu města Přimda, nad kterým se tyčí zřícenina stejnojmenného hradu. K městečku vede dálnice D5, která vede od Prahy přes Plzeň až po nedaleký hraniční přechod Rozvadov. Hradní věž je přitom viditelná i přímo z dálnice.

Pevnost byla zbudována za ochranným účelem

Samotný pochází z počátku 12. století (pravděpodobně z roku 1121), a reprezentuje tak raně románskou architekturu, z níž se do dnešní doby dochovalo jen několik dalších exemplářů dobových staveb. Hrad je pravděpodobně německého původu, jelikož není podobný českým stavbám z tohoto období, nápadně však připomíná dobové bavorské stavby.

O tom, že hrad Přimda vybudovali Němci, svědčí také další historické prameny, které hovoří o tom, že jeho stavbu zahájil neznámý německý pán, aby z něj následně strážil důležitou obchodní stezku do Norimberku. Nedlouho po jeho dostavění se jej zmocnil Vladislav I. Z rodu Přemyslovců, který jej využíval také jako vězení. Díky své výhodné poloze u německých hranic byl hrad v průběhu staletí využíván jako nemovitost pro urovnávání dluhů, a byl tedy několikrát zastaven. Stavba zůstala v poměrně zachovalém stavu až do konce 20. století, kdy došlo z neznámých příčin ke zřícení části zdi. Od té doby je hrad postupně restaurován.

Tip na výlet: Přimda, nejstarší kamenný hrad v Česku

Místní obchodní stezka dala vznik slovům rošťák či zákeřník

Impozantní žulová věž bývá během roku otevřena pro prohlídky horních pater. Zbytky románské obytné věže a hradní bašty pak lákají nejen k prohlídce zříceniny, ale i k pohledu do krásné okolní krajiny Šumavy. Cesta vinoucí se k hradu začíná přímo v Obci Přimda, přičemž kolem stavby vede zhruba 8 kilometrů dlouhá značená naučná stezka, která obchází kopec a seznamuje s celou historií místa i zdejší lesní krajiny. V podhradí se nachází například i zbytky šibenice, která zde fungovala od 16. do 18. století. Trestali se zde lupiči přepadající obchodníky cestující do Německa a zpět. Podle některých zdrojů pak přímo na této stezce vznikly termíny rošťák pro lumpa ukrývajícího se v roští, či zákeřník pro loupežníka číhajícího za keřem.

Okolí Přimdy nabízí dostatek vyžití i pro několikadenní výlet

Do Přimdy se kromě osobního vozu můžete vydat autobusy z nedalekého Tachova, kde se nachází také vlakové nádraží. Pro řidiče jsou pak v centru obce vyhrazená parkovací místa. Rozhodnete-li se vynechat delší naučnou trasu, můžete vyrazit z městečka přímo k Hradu – délka trasy tam i zpět nepřesahuje 3 kilometry. V samotné obci můžete využít několik možností občerstvení, včetně populárního motelu Modrá Laguna, který se nachází na začátku stezky. Ubytovat se pak můžete také v krásném hotelu Starý Mlýn vybudovaném v anglickém stylu. Nedaleko hradu se nachází také lyžařský areál, a hodláte-li vyrazit na obhlídku nejstaršího kamenného hradu v zimě, můžete využít řadu zimních sportovních aktivit.

Mohlo by Vás zajímat

Zelené fazolky
publikováno 21. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Pár tipů na úspěšné pěstování zelených fazolek. Jaký druh vybrat a jak o ně pečovat

Slovinsko
publikováno 17. 4. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Slovinska: Průzračná řeka Soča i oblast vodopádů

Toulitka
publikováno 17. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Při pěstování toulitky se vyhněte některým chybám, pak vám pokvete i měsíce

zavřít reklamu
×
Reklama