Hrad Bezděz inspiroval Máchův Máj

23. 10. 2023 Petr Dostál
Hrad Bezděz

Hrad Bezděz v blízkosti stejnojmenné vesničky nechal vybudovat král Přemysl Otakar II. Později zde byl ale také uvězněn jeho syn Václav II. spolu s matkou královnou Kunhutou. Jeho historie je ale mnohem zajímavější.

Historie hradu Bezděz

První písemná zmínka o Bezdězu pochází z roku 1264. Tehdy král železný a zlatý Přemysl Otakar II. vydal listinu, která stojí neznámého města v bezdězských lesích. Nechal zde vystavit také hrad, který měl sloužit nejen jako pevnost, ale také jako reprezentační místo krále. Už během výstavby se ale původní koncepce hradu měnila a upravovala a hrad byl postaven v průběhu let koncem třetí a počátkem čtvrté čtvrtiny 13. století. V současné době a i tehdy byl hrad Bezděz skutečný výtvor vyspělé rané gotiky, která se do našich končin dostala cisterciáckou stavební hutí z Burgundska přes severní Německo.

Úryvek textu ze zakládací listiny hradu

„Otakar z Boží milosti král Český, vejvoda rakouský a štýrské země, markrabě moravské. Všem na věčné časy čest, slávu a mocnost našeho království, které záleží nejvíce v množství a bohatství věrných poddaných, jak královská vznešenost naše mnohovážnost vyhledává, rozmnožiti můžeme. Proto známo činíme že z lesu našeho na Bezdězi a na vodě Doks ležícího i s Dvorem Hůrka řečeným, sto lánů šacovaných a ne více, spolu i s lukami, pastvemi, polmi a jinšími věcmi přináležejícími, pronajali jsme Kunrátovi a Hertvíkovi z Kravař na založení města v lese předřečeném, v kterémžto městě oni a jejich dědicové pořádní budou držeti právo soudu věčně a spolu tržiti peníz z téhož města, začež budou míti dva lány již zdělané a dva lány ještě nezdělané, spolu i s mlýnem podle výše jmenované vody, který se má stavěti beze vší činže, svobodně a pokojně.Datum u Pejčky na řece Váhu roku 1264 dne 22. října roku třetího království našeho."

Hrad Bezděz

Popis hradu

Hrad Bezděz má silně protáhlý půdorys, který se táhne podél hřbetu hory. Na samotném vrcholu pak stojí hlavní okrouhlá 35 metrů vysoká věž, která střeží celý hrad. Na tuto vysokou věž vede celkem 160 schodů a z ní se vám pak naskytne pohled na celé okolí ze všech stran. Okolí si zde můžete prohlédnout skrze zabudovaný dalekohled, který stojí od 5 Kč na 2 minuty výhledu. Na hradu se nachází také menší věž, na kterou ale vede pouhých 29 schodů.

Čerti rejdí na Bezdězi

Podle několika pověstí se v okolí Bezděze zalíbilo také čertům. Po nich tu zbyl Čertův vrch, Čertova zeď a Čertova věž. Jednou z oblíbených pověstí je také ta o čertovi, který nabídl Matce Boží sázku a to konkrétně o to, kdo z nich vystaví vyšší horu do kuropění. Matka Boží se sázkou souhlasila, na nic nečekala a pustila se hned do díla. Zatímco kopala zem, kterou pak nosila v košíku na hromadu, čert stavěl základy z kamenů ke své hoře. Poté se ale rozeběhl na pole, kde zrovna oral sedlák s koňmi a potah mu vzal, aby mohl hlínu na své základy dopravit rychleji. Když se ale Matka Boží zrovna nedívala, čert kradl hlínu z její hory. S ranním kohoutím kokrháním práce obou ustaly a čert s Matkou Boží změřili své hory. Hora Matky Boží byla ale vyšší, a tak se čert se vší hanbou vrátil zpátky do pekla.

Mohlo by Vás zajímat

dřez
3. 12. 2023 Nikola Klementová

Rada od šikovné uklízečky, která pomůže vyčistit a udržet čistý a lesklý dřez či baterie

Národní divadlo
4. 12. 2023 Petr Dostál

Vzestup, pád a obnova nejkrásnějšího českého divadla

Šunka
3. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak skladovat šunku, aby vydržela déle čerstvá? Prodlužte její trvanlivost až o několik dní

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Země ohně a ledu láká neohrožené cestovatele ke svým břehům již…
17. 8. 2023 Jan Nováček

Průvodce po Islandu: Užijte si výhled na vodopád Seljalandsfoss nebo zamiřte na ledovec Snæfellsjökull

Milujete Rakousko a jeho horské oblasti? Potom je Hallstatt…
22. 6. 2023 Jan Nováček

Městečko Hallstatt nabídne staré solné doly

Pokud milujete tradiční britské legendy, nesmíte při svých…
12. 8. 2023 Jan Nováček

Nottingham a vzpomínka na báječná dobrodružství Robina Hooda

Zoopark Zelčín
29. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka podél dolního toku Vltavy nabízí bohatý doprovodný program

Rádi cestujete a nevíte, kam vyrazit? Máme pro vás tip na…
4. 10. 2023 Petr Dostál

Tip na výlet: Hluboká nad Vltavou, aneb spousta zážitků na jednom místě

Síť stezek Via Czechia představuje unikátní systém turistických…
12. 9. 2023 Jan Nováček

Via Czechia: 10 000 kilometrů turistických tras napříč ČR

zavřít reklamu
×
Reklama