Vydejte se o víkendu na hrad Kašperk, který vás dostane do roku 2084 a zároveň vás pobaví

fotografie autora Petr Dostál publikováno 25.10.2023 07:00
hrad Kašperk

Gotický hrad Kašperk najdete v Šumavském podhůří v okrese Klatovy v Plzeňském kraji. Zde ho nechal založit Karel IV. a krom zajímavých pověstí můžete také zavítat na tématický prohlídkový okruh.

Historie hradu Kašperk

Hrad Kašperk postavil kolem roku 1360 Vítem Hedvábným a nazván na počest panovníka Karla IV. -  Karlsberg. Jeho úkolem byla ochrana zemských hranic a obchodní cesty vedoucí z Pasova do Čech. Krom toho měl být hrad také správním střediskem krajiny, v níž se právě rozvíjela těžba zlata a stříbra. V průběhu let byl ale hrad Kašperk zastavován různým držitelům.

Během husitských válek se hrad dostal do rukou přívrženců kalicha Zmrzlíků ze Svojšína. Později se majiteli hradu stali Šternberkové, Půta Švihovský z Rýzmberka, Švamberkové a roku 1584 rozprodal císař Rudolf II. velkou část kašperského panství.

V roce 1617 pak celý hrad i se zbytkem panství koupilo město Rejštejnské Hory. Hrad byl ale ve špatném stavebním stavu a ani město o něj nepečovalo. Když byl po roce 1655 vydán rozkaz ke zbourání pevných hradů, měšťané z budovy vylámali a odvezli všechen použitelný stavební materiál.

Pověst o hradu Kašperk a psovi s ohnivýma očima

„Stavitel Vít Hedvábný začal tu stavěti roku 1356 pevný hrad a v pěti letech dokončil toto veliké dílo. Leč čert jako by nadále bojoval s hradními pány o svůj bývalý úděl. Na tucty rytířů se tu vystřídalo, Kašperk (Karlsburg – Karlsberg – Kašperk) pustl a stával se děsivým přízrakem, o němž obyvatelstvo horských vsí a samot bájilo, že v něm sídlí čertovská chasa, pročež je lépe vyhnouti se mu na míli cesty.

Vydejte se o víkendu na hrad Kašperk, který vás dostane do roku 2084 a zároveň vás pobaví

 Dnes nezbylo nic z hrůzy Kašperka. U vchodu nás vítá místo strašidelného psa s ohnivýma očima, který prý tu hlídal poklady, jezevčík hradního správce, se zdí se na nás pitvoří leda zkroucený kořen borovice, v podzemí vidíme zasypané sklepní dutiny. A jen mohutné věže a černé, široké zdi nám výmluvně hlásají, že tu kdysi žili rytíři a že Kašperk nebyl hradem z pohádky, nýbrž skutečností.“

Akce pro říjen 2023

Spolek Kašpar – 2084

Spolek Kašpar zde koncem října představí skvělou černou komedii o možné budoucnosti této země.

Hrají: Milena Steinmasslová, Lukáš Jůza, Ondřej Novák, Matyáš Greif

Režie: Šimon Dominik

Děj

Jsou svátky roku 2084, z rádia zpívá Karel Gott. Ale komu teď patří Karlštejn? Kam mizí obyvatelé, kterým se nelíbí nové pořádky? A vyhraje Sáblíková zlatou? Skvělá černá komedie o naší možné budoucnosti.

Kdy?

Pátek 27. října od 19.00 hod., sobota 28. října od 14.30 hod.

Délka představení 1.15 hod. bez přestávky.

Samostatné prohlídky

V říjnu si můžete projít hrad také bez omezení. Trasu můžete začít na nádvoří a pokračovat do purkrabství, přes zříceninu bývalého paláce až na vrchol západní věže. Cestou se výstavní formou dozvíte leccos zajímavého o historii nejvýše položeného královského hradu a jeho architektuře.

Pokud se ale rozhodnete pro okruh s průvodcem, dozvíte se něco o stavbě hradu, každodenním životě nebo si můžete vybrat jednu z interaktivních prohlídek určených hlavně pro děti. Délka trvání prohlídky je přibližně 60 min.

Mohlo by Vás zajímat

Automotive night vision display
publikováno 9. 4. 2024 autor David Vanda

Spolupráce Volkswagenu a Mobileye by mohla pomoci zdokonalit technologii autonomního řízení

Duben
publikováno 12. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Orgánem měsíce dubna jsou játra: Jak je pročistit pomocí bylinky, která roste na zahradě?

Rebarbora
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstování rebarbory: Několik tipů, jak si zajistit bohatou úrodu reveně

zavřít reklamu
×
Reklama