Zlaté Psí hory aneb Po stopách českých zlatokopů

fotografie autora Petr Dostál publikováno 29.10.2023 07:30
Zlaté Psí hory

Střední Čechy byly v minulosti významným nalezištěm zlata, které lákalo hledače vzácného kovu z širokého okolí. Historii této oblasti návštěvníkům připomíná například naučná stezka Zlaté Psí hory.

Vydáme-li se na cestu směrem na jih od Prahy, dorazíme během necelé hodinky jízdy autem k břehům vltavské vodní nádrže Slapy. Zde se rozkládá maličká vesnice Mokrsko, která se svými několika desítkami obyvatel na první pohled nepůsobí nikterak zajímavě. Nedaleko ní se však v místních kopcích ukrývá dávný příběh, který vypráví naučná stezka Zlaté Psí hory.

V oblasti se dříve těžilo zlato ve velkém

Historický význam zdejších vrchů sahá až do středověku, kdy se zde nacházela jedna z největších nalezišť zlata ve střední Evropě. O této době se můžete dozvědět z řady naučných stezek vycházejících z Nového Knína, který leží několik kilometrů od obce Mokrsko a který byl ve středověku jedním z pouhých čtyř zlatokopeckých měst. Ty popisují nejen příběh zdejší těžby vzácného kovu, ale také se věnuji rozboru místního geologického podloží. Naučná stezka Zlaté Psí hory se pak řadí mezi ně.

Naučná stezka Zlaté Psí hory prochází místní přírodou

Trasa obchází kopec Veselý vrch (489 m n. m.), kde se nachází 42 m vysoká telekomunikační věž, na kterou lze vystoupat po točitém kovovém schodišti až na vyhlídkovou plošinu, z níž se vám naskytne krásný výhled na okolní krajinu i na vodní nádrž Slapy. Stezka dále pokračuje z vysokých kopců na skály nad nádrží, které nabízí další krásné pohledy na vodní plochu. Přestože je trasa přehledně značena, jistě se vyplatí sejít z cesty a prozkoumat místní lesy, které vypadají jako z pohádky.

Zlaté Psí hory aneb Po stopách českých zlatokopů

Nedaleko se nachází i muzeum v historické sýpce

Přestože se v obci Mokrsko přímo pod Veselým vrchem nachází parkoviště, je výhodnější si procházku prodloužit z vedlejší Prostřední Lhoty. Do obce navíc jedou i autobusy z pražského Smíchova, takže je poměrně snadné se sem dostat i bez auta. V Prostřední Lhotě se pak nachází například velká barokní sýpka, kterou nechal v 18. století postavit rytířský Řád křižovníků s červenou hvězdou. V sýpce lze dnes navštívit pobočku Hornického muzea, které sídlí v Příbrami, přičemž v přízemí je umístěna expozice historického zemědělského nářadí. O patro výš se pak nachází menší sál, který se věnuje právě těžbě zlata, ale také životě Keltů, kteří nedaleko postavili své oppidum.

Vyrazíte-li z Prostřední Lhoty, můžete se těšit na necelých 10 kilometrů dlouhou procházku s převýšením zhruba 280 metrů. Trasa není náročná a vede převážně po kvalitních lesních cestách, pokud je ale po dešti, mohou být některé úseky náročnější na zdolání. K posilnění na cestě můžete využít některé z místních občerstvení, například restaurace v Prostřední Lhotě či drobné pochutiny v chatě přímo na Veselém vrchu. Stezku lze absolvovat buď po směru, nebo proti směru hodinových ručiček. Snažte se ale nevynechat návštěvu vyhlídky nad Slapy, která je na trase označena bodem č. 4.

Mohlo by Vás zajímat

hybrid
publikováno 20. 5. 2024 autor David Vanda

Vyjde vás údržba hybridu dráž než v případě spalovacího motoru?

Úklid
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Neuvěřitelné, co dokáže peroxid vodíku. 3 tipy, kde ho využít a kde ho raději nepoužívat

Český Brod
publikováno 18. 5. 2024 autor Petr Dostál

Tajemný a historický Český Brod – prozkoumejte katakomby i staré hradby

zavřít reklamu
×
Reklama