Procházka po okolí královského hradu Křivoklát

fotografie autora Petr Dostál publikováno 09.11.2023 07:00
Křivoklát

Středověký hrad Křivoklát je oblíbeným cílem jednodenních výletů z Prahy. Vyrazit k němu ale můžete i ze vzdálenějších konců ČR. Kromě návštěvy samotné stavby si pak určitě projděte i místní trasy po okolí hradu.

Příběh hradu Křivoklát se začal psát ve 12. století, kdy jej zbudovali přemyslovští panovníci. Později se stal oblíbeným loveckým sídlem hned několika českých králů. Hradní komplex se postupně rozrůstal, a i když byl areál v průběhu dějin několikrát zničen požáry, jeho unikátní středověkou architekturu s prvky renesance a dalších stylů se nakonec podařilo uchovat až dodnes.

K prohlídce hradu Křivoklát zve trojice tras

Hrad je zasazen do překrásné přírody v oblasti řeky Berounky západně od Prahy. Pro návštěvníky je pak k dispozici hned několik prohlídkových tras, kde si přijdou na své všichni milovníci historie. K dispozici je několik prohlídkových tras. První z nich se zaměřuje na hradní interiéry, kde uvidíte krásnou gotickou kapli, jednu z nejzachovalejších ve střední Evropě. Ve Velkém sále pak můžete obdivovat krásnou výzdobu, která reflektuje celkový koncept hradu – gotické sochy či honosné obrazy. Vzhledem k tomu, že Křivoklát byl v minulosti žalářem, jsou součástí prohlídky také tři vězeňské komnaty doplněné mučícími nástroji včetně nechvalně proslulé železné panny. Druhá prohlídková trasa se soustředí na věž Huderka a opevnění hradních zdí. K dispozici je i třetí prohlídka, která se zaměřuje na hradní pivovar a legendy o místních strašidlech, která na hradě sídlí. Všechny tři okruhy pak lze skloubit do komplexní prohlídky hradu, která zabere necelé dvě hodiny a mapuje téměř vše z těch předchozích.

Procházka po okolí královského hradu Křivoklát

Sestupte do údolí Rakovnického potoka

Spousta lidí navštěvuje Křivoklát pouze na účelem prohlídky královského hradu. Málokdo už ví, že i samotné podhradí skýtá skvělé příležitosti k pěší turistice či obyčejné ležérní procházce. Jednou z možností je pak zhruba 7 kilometrů dlouhá terasovitá stezka nad řekou Berounkou, která vede do obce Zbečno, odkud můžete nasednout na vlak a vrátit se zpět. Další volbu představuje cesta údolím vytvořeným Rakovnickým potokem. Ta je v mapách vyznačena jako cyklostezka, stejně dobře ji ale využijí i pěší turisté. Zhruba po 8 kilometrech pak dorazíte do obce Pustověty, kde se taktéž nachází vlaková stanice, ale také hospůdka, kde se můžete posilnit jídlem či pitím. Zkušenější chodci pak mohou pokračovat dalších 9 kilometrů až do Rakovníku.

Křivoklátsko nabízí spoustu možností k pěší turistice

Vzhledem k tomu, že jde o cyklostezku, je většina trasy mezi Křivoklátem a Pustověty asfaltovou cestou vedoucí podél potoka, a je tedy poměrně dobře schůdná i s kočárkem. Na úsecích vedoucích lesem však může být někdy bláto, se kterým je v deštivých obdobích v roce dobré počítat. Nízké kopce v okolí Křivoklátu pak nabízí hned několik lákavých výhledů do okolí i na samotný hrad.

Podobných tras pak najdete v oblasti několik, stačí si jen naplánovat jejich optimální délku a můžete vyrazit. Sami pak budete moci posoudit, zda se vám více líbí chladné zdi hradu Křivoklát, nebo nepoddajná krajina v podhradí.

Mohlo by Vás zajímat

Jahody
publikováno 21. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Chcete mít sladké a obrovské jahody široko daleko? Pak je nyní přihnojte tímto hnojivem

Pernštejn
publikováno 23. 4. 2024 autor David Vanda

Česká republika je oblíbenou lokalitou filmařů. Poznáte místa ze stříbrného plátna?

Muškáty
publikováno 19. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Čas hnojení muškátů je tu. Hnojivo z domácích zdrojů zajistí zdraví rostlin i bohaté květy

zavřít reklamu
×
Reklama