Procházka po okolí královského hradu Křivoklát

9. 11. 2023 Petr Dostál
Křivoklát

Středověký hrad Křivoklát je oblíbeným cílem jednodenních výletů z Prahy. Vyrazit k němu ale můžete i ze vzdálenějších konců ČR. Kromě návštěvy samotné stavby si pak určitě projděte i místní trasy po okolí hradu.

Příběh hradu Křivoklát se začal psát ve 12. století, kdy jej zbudovali přemyslovští panovníci. Později se stal oblíbeným loveckým sídlem hned několika českých králů. Hradní komplex se postupně rozrůstal, a i když byl areál v průběhu dějin několikrát zničen požáry, jeho unikátní středověkou architekturu s prvky renesance a dalších stylů se nakonec podařilo uchovat až dodnes.

K prohlídce hradu Křivoklát zve trojice tras

Hrad je zasazen do překrásné přírody v oblasti řeky Berounky západně od Prahy. Pro návštěvníky je pak k dispozici hned několik prohlídkových tras, kde si přijdou na své všichni milovníci historie. K dispozici je několik prohlídkových tras. První z nich se zaměřuje na hradní interiéry, kde uvidíte krásnou gotickou kapli, jednu z nejzachovalejších ve střední Evropě. Ve Velkém sále pak můžete obdivovat krásnou výzdobu, která reflektuje celkový koncept hradu – gotické sochy či honosné obrazy. Vzhledem k tomu, že Křivoklát byl v minulosti žalářem, jsou součástí prohlídky také tři vězeňské komnaty doplněné mučícími nástroji včetně nechvalně proslulé železné panny. Druhá prohlídková trasa se soustředí na věž Huderka a opevnění hradních zdí. K dispozici je i třetí prohlídka, která se zaměřuje na hradní pivovar a legendy o místních strašidlech, která na hradě sídlí. Všechny tři okruhy pak lze skloubit do komplexní prohlídky hradu, která zabere necelé dvě hodiny a mapuje téměř vše z těch předchozích.

Procházka po okolí královského hradu Křivoklát

Sestupte do údolí Rakovnického potoka

Spousta lidí navštěvuje Křivoklát pouze na účelem prohlídky královského hradu. Málokdo už ví, že i samotné podhradí skýtá skvělé příležitosti k pěší turistice či obyčejné ležérní procházce. Jednou z možností je pak zhruba 7 kilometrů dlouhá terasovitá stezka nad řekou Berounkou, která vede do obce Zbečno, odkud můžete nasednout na vlak a vrátit se zpět. Další volbu představuje cesta údolím vytvořeným Rakovnickým potokem. Ta je v mapách vyznačena jako cyklostezka, stejně dobře ji ale využijí i pěší turisté. Zhruba po 8 kilometrech pak dorazíte do obce Pustověty, kde se taktéž nachází vlaková stanice, ale také hospůdka, kde se můžete posilnit jídlem či pitím. Zkušenější chodci pak mohou pokračovat dalších 9 kilometrů až do Rakovníku.

Křivoklátsko nabízí spoustu možností k pěší turistice

Vzhledem k tomu, že jde o cyklostezku, je většina trasy mezi Křivoklátem a Pustověty asfaltovou cestou vedoucí podél potoka, a je tedy poměrně dobře schůdná i s kočárkem. Na úsecích vedoucích lesem však může být někdy bláto, se kterým je v deštivých obdobích v roce dobré počítat. Nízké kopce v okolí Křivoklátu pak nabízí hned několik lákavých výhledů do okolí i na samotný hrad.

Podobných tras pak najdete v oblasti několik, stačí si jen naplánovat jejich optimální délku a můžete vyrazit. Sami pak budete moci posoudit, zda se vám více líbí chladné zdi hradu Křivoklát, nebo nepoddajná krajina v podhradí.

Mohlo by Vás zajímat

Bramborák
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak připravit vynikající bramboráky, které nejsou nasáklé tukem? Zkuste jejich vylepšenou verzi

betlém
2. 12. 2023 Petr Dostál

Nejkrásnější betlémy u nás: Vidět můžete i Ježíškovu obřízku

Řízek
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Výhody a nevýhody horkovzdušné fritézy: Několik důvodů, proč si ji přát od Ježíška

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Máte rádi britskou kulturu? Pak musíte alespoň jednou za život…
17. 5. 2023 Jan Nováček

TOP 5 nejzajímavějších míst v Londýně

Česká republika poskytuje díky stovkám hradů a zámků přirozené…
4. 9. 2023 Jan Nováček

Po stopách nejslavnějších pohádkových hradů a zámků ČR

Aquapark Tropical Island je v Česku fenoménem. Sice se za ním…
23. 9. 2023 Petr Dostál

K moři z Čech za tři hodiny: Tropical Island vám prodlouží léto

Rádi cestujete a nevíte, kam vyrazit? Máme pro vás tip na…
4. 10. 2023 Petr Dostál

Tip na výlet: Hluboká nad Vltavou, aneb spousta zážitků na jednom místě

Pravděpodobně každý, kdo plánuje cestu do Egypta, by měl do…
14. 8. 2023 Jan Nováček

Rady a tipy pro návštěvu velkých egyptských pyramid

Pokud se vydáváte do Českého ráje, pak by vám rozhodně neměla…
1. 9. 2023 Jan Nováček

Český ráj: Toužíte navštívit jedinečné scenérie? Zavítejte do kaňonu Galerie Jizery

zavřít reklamu
×
Reklama