Když v Praze prší, vyrazte do uměleckoprůmyslového muzea

fotografie autora Petr Dostál publikováno 16.11.2023 07:00
Uměleckoprůmyslové muzeum

Hlavní město je domovem četných muzeí, galerií a dalších kulturních institucí. Zajít můžete i Uměleckoprůmyslového musea v Praze, jak zní jeho plný název. Co zajímavého tu uvidíte?

Muzeum se stalo odrazem průmyslové revoluce

Tím patrně nejznámějším pražským muzeem je Národní muzeum. To uměleckoprůmyslové stojí poněkud v jeho stínu. Není ale o nic méně zajímavé.

Našli bychom jej konkrétně v Praze 1 ve čtvrti Josefov. Nachází se v těsné blízkosti Starého židovského hřbitova, nedaleko budovy Filosofické fakulty UK. Hned naproti se také pyšně vypíná slavné Rudolfinum.

Založeno bylo toto muzeum v roce 1885. O jeho vybudování se zasadila Obchodní a živnostenská komora. Ta již v roce 1875 otevřela stálou výstavu předmětů rukodělné výroby v dnešním Platýzu na Národní třídě, jak uvádí okolnosti svého vzniku samotné muzeum na oficiálním webu.

Posléze Česká spořitelna nabídla Obchodní a živnostenské komoře výstavní prostory v nově otevřeném Rudolfinu a cesta k založení nové kulturní instituce byla otevřena. Tento akt koreloval s etapou přirozeného masivního rozvoje tehdejší společnosti. Právě konec 19. století se nesl ve znamení rozvoje průmyslové výroby.

Mezi nejvýznamnější mecenáše se pak napříč historií zařadili prezident Obchodní a živnostenské komory Bohumil Bondy, bývalý předseda kuratoria muzea Václav Němec, císařský rada Josef Wohanka a také průmyslník Vojtěch Lanna, který se stal největším sběratelem umění 19. století.

Unikátní budovu vytvořil architekt Josef Schulz. Tento muž patřil k nejvýznamnějším představitelům české novorenesance. Kromě budovy Uměleckoprůmyslového musea zanechal svůj rukopis i na jiných pražských kulturních svatostáncích. Stal se spolupracovníkem a pokračovatelem Josefa Zítka při stavbě Rudolfina a dokončení Národního divadla po požáru.

Uměleckoprůmyslové muzeum

Na návštěvníky čeká nově zrekonstruovaný prostor

Mezi lety 2014 a 2016 prošla hlavní budova rozsáhlou rekonstrukcí. Jejím cílem bylo nejen restaurování historických prvků, ale také celkové rozšíření výstavních prostor a zvýšení komfortu pro návštěvníky.

Dnes tak mají zájemci možnost v hned třech podlažích možnost zhlédnout sbírky skla, porcelánu a keramiky, užité grafiky a fotografie, textilu, módy a designu, nábytku, šperků a hraček.

Stálou expozici v současné době tvoří výstava nazvaná ART, LIFE. Umění pro život. Ta mapuje soubor evropského užitého umění od antiky až po design 20. a 21. století. Mimo to expozice doplňuje i několik výstav dlouhodobých a dalších speciálních výstav.

Hlavním krédem muzea je spojení kvality a estetiky. Muzeum si klade za cíl uchovávat minulost i současnost a poskytnout inspiraci, poučení i zážitek. Ten si mohou užít všichni zájemci, jelikož jsou prostory bezbariérové a přístupné tak i návštěvníkům s omezenou možností pohybu.

Mohlo by Vás zajímat

Bentley Speed Six
publikováno 10. 4. 2024 autor David Vanda

Bentley podle všeho obnovuje výrobu legendárního roadsteru

Cupra
publikováno 12. 4. 2024 autor David Vanda

Populární automobily Cupra míří na americký trh

Mšice
publikováno 10. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Opravdu účinný postřik, který ochrání rybíz a jiné rostliny před mšicemi

zavřít reklamu
×
Reklama