Procházka podél dolního toku Vltavy nabízí bohatý doprovodný program

fotografie autora Petr Dostál publikováno 29.11.2023 07:15
Zoopark Zelčín

Pokud někdy zavítáte do okolí Mělníka, určitě byste si neměli nechat ujít procházku podél zdejších vodních tras, které lákají nejen na krásnou okolní přírodu a památky, ale například i na návštěvu místní minizoo.

Řeka Vltava končí svou 430 kilometrů dlouhou pouť nedaleko města Mělník, kde se pod dohledem místních terasovitých vinic vlévá do Labe. Někoho možná překvapí, že se v těchto místech mění z široké vodní masy protékající Prahou na poměrně klidný a do jisté míry i zmenšený tok. To jí však nikterak neubírá na celkové impozantnosti, kterou Dolní Vltava na svých posledních kilometrech stále působí.

Pohodlnou lodní dopravu zde zajišťuje kanál z počátku minulého století

V těchto místech se pak od hlavního koryta řeky odděluje Vraňansko-hořínský plavební kanál, který v porovnání se slábnoucím hlavním tokem Vltavy vytváří iluzi toho, že jde o původní koryto, kterým si řeka kdysi hloubila svou cestu českou krajinou. Opak je ale pravdou. Uměle vybudovaný kanál zde funguje od počátku 20. století, a jeho účelem bylo umožnit lodní dopravě obousměrný průjezd soutokem Vltavy a Labe. Jeho nejznámějším prvkem je působivě hluboké zdymadlo Hořín, dokončené ve stylu art deco.

Výlet můžete zahájit v obci Hořín

Projít si obě vodní cesty a porovnat si jejich sílu můžete na zhruba 17 kilometrů dlouhém okruhu, který prochází nenáročnou rovinatou krajinou jihozápadně od Mělníka. Právě zde se totiž nachází obec Hořín, ležící na jižní straně Labe, která je ideálním výchozím i koncovým bodem procházky. Nad Hořínem se pak k nebi tyčí i velkolepý mělnický zámek. I v samotné obci se nachází menší a o poznání skromnější zámek, ten však není veřejnosti přístupný. Obě historické stavby jsou pak majetkem rodu Lobkowiczů, který má v obci také rodinnou hrobku.

Mělnický zámek

Navštívit můžete i místní minizoo

Navrhovaná trasa pokračuje z Hořína po pěší stezce podél kanálu v délce zhruba 7 kilometrů až do nedaleké obce Lužec nad Vltavou. Zde je možné využít možnost občerstvení, jelikož v obci se nachází několik typických českých hostinců. Cesta se pak dále stáčí k toku samotné Vltavy, podél níž vede zpět do Hořína cyklostezka. Ta je součástí evropské dálkové trasy E10 a také závěrečného úseku poutní trasy Blaník-Říp. Kousek od stezky podél kanálu se nachází Zoopark Zelčín, který ocení zejména nejmenší účastníci výletu. K vidění jsou zde například želvy obrovské, nandu pampový či klokani. Prakticky všechna zvířata je možné si pohladit, a minizoo také nabízí bohatý doprovodný program či další atrakce.

Trasa je poměrně náročná, přesto má svá ale

Dál na zpáteční trase pak projdete historickou vesničkou Vrbno, kde lze mimo jiné obdivovat románskou kapli původem až z 12. století. Vrbno bylo jednou z mnoha obcí postižených v roce 2002 rozvodněnou Vltavou. Neštěstí zde připomínají pásy na zdech domů, které ukazují, kam až voda sahala.

Celá trasa je prakticky rovinatá, a tedy i nenáročná. Zatímco je však část cesty podél Vltavy vedená po cyklostezce vyasfaltovaná, stezka lemující Vraňansko-hořínský plavební kanál může být zejména v období dešťů rozblácená, což může při výletu s kočárkem představovat problém. Pokud se ale na tyto nepříjemnosti dostatečně připravíte, určitě nebudete výletu do okolí Mělníka litovat.

Mohlo by Vás zajímat

Slapy
publikováno 1. 3. 2024 autor David Vanda

Tipy na okružní výlet okolo vodní nádrže Slapy

Šalotka
publikováno 29. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak vypěstovat šťavnatou šalotku? Postupujte správně a vyhněte se častým a zbytečným chybám

Kořenokvětka
publikováno 4. 3. 2024 autor Petra Seibertová

Kořenokvětka je skvělou čističkou vzduchu. Jak ji pěstovat, aby jí nehnědly listy?

zavřít reklamu
×
Reklama