Nejkrásnější betlémy u nás: Vidět můžete i Ježíškovu obřízku

fotografie autora Petr Dostál publikováno 02.12.2023 07:30
betlém

Jak popsat advent? Jako období rozjímání před Vánocemi. Jeho symbol tvoří betlémy. Jste předvánočně naladění a máte chuť obdivovat díla zručných umělců? Prozradíme vám, kde najdete ty nejhezčí.

Poprvé v kostele 

Nejspíš nějaký betlém doma máte, a to i v případě, že už oslavy Vánoc moc neprožíváte. Z dřívějších dob by se ale někde na půdě nebo v komoře nějaký našel. Svědčí to o tom, že jsme národ milovníků betlémů. Jejich stavění má u nás dlouhou tradici. Poprvé si ho lidé mohli prohlédnout na pražském Starém městě v kostele sv. Klimenta, a to už roku 1560. 

Obyvatelé vesnice

Nejvíc uznání sklízí mechanický betlém z Třebechovic pod Orebem, který vznikl pod rukama řezbářů Josefa Kapuciána a Josefa Probošta. Život mu s pomocí svého mechanismu vdechl Josef Friml. Toto trio se tvorbě věnovalo čtyřicet let a výsledek stojí za to. Postaviček jsou tu tři stovky. A perlička? V roli různých řemeslníků se tu lopotí spousta skutečných obyvatel Třebechovic. Návštěva zdejšího muzea betlémů stojí za to. 

Tradice amatérů

Českou specialitou je i to, že se výrobě betlémů věnuje spousta amatérů. K dokonalosti tuto tradici dovedli v Třešti na Vysočině. Zdejší nadšenci se v tvorbě téhle vánoční dekorace realizují už od 18. století. Za tu dobu zde vznikla spousta unikátních dílek. Vidět je můžete přímo v domácnostech jejich tvůrců a mimo to i v turistickém centru. 

Nejkrásnější betlémy u nás: Vidět můžete i Ježíškovu obřízku

Trhněte rekord

Kdo chce trhnout rekord a během jediného dne si prohlédnout co nejvíc výjevů s Ježíškem, měl by se vydat na Karlštejn. Samozřejmě stojí prohlídku samotný hrad, ale tentokrát věnujte pozornost i zdejšímu muzeu betlémů. Najdete jich tu padesát, a to už stojí za to. Ten nejstarší pochází z 18. století. Kuriozitou je výjev, který znázorňuje. Uvidíte zde obřízku malého Ježíška. A i jinak si přijdete na své, protože si můžete prohlédnout také biblické scény z různých materiálů, od cukru nebo chleba až po vosk.

Skvost z másla 

Když už jsme se dotkli netradičních materiálů pro výrobu figurek, za návštěvu stojí také betlém z másla. Ano, opravdu je zhotoven z toho, co si běžně mažete na chleba. Najdete ho v Muzeu másla v Máslovicích. Originální půvab betlému můžete obdivovat o víkendech a každým rokem se tu vyrábí nový. Spotřeba na něj je asi 20 kg máslové hmoty. 

250 postaviček

Pražská Betlémská kaple si o betlémy přímo říká. Tuhle výzvu vyslyšel v roce 1980 Bonsai Klub Praha a od té doby se zde koná vánoční výstava každoročně. Letos ve stylu skleněných Vánoc. V Praze ještě chvilku zůstaneme. V kostele sv. Matěje v Dejvicích si můžete vychutnat pohled na perníkový betlém. Čím je zvláštní? Nejenom obrovskou spoustou postaviček, kterých je asi 250, ale i tím, že jsou oblečeny do lidových krojů z celé země.

Mohlo by Vás zajímat

Sazenice
publikováno 29. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na silné a zdravé sazenice, které poskytnou hojnou úrodu? Stačí pár lžic správně zvoleného hnojiva

Pračka
publikováno 3. 3. 2024 autor Petra Seibertová

Jak vyčistit pračku: Pokud je špinavá, vaše prádlo nebude nikdy vonět svěžestí

Mrkvový koláč
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Levný mrkvový moučník, který je jednoduchý, vynikající a rychle připravený

zavřít reklamu
×
Reklama