Vánoční kuriozity v Pelhřimově: Nejmenší dárek měří milimetr krychlový

fotografie autora Petr Dostál publikováno 05.12.2023 07:00
Vánoční kuriozity v Pelhřimově

Kam vyrazit s rodinou v adventním čase? Chcete-li si všichni užít zábavu a podívat se na Vánoce trochu netradičním pohledem, vydejte se do pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit.

Maxi i mini betlém

Můžete se tady potěšit pohledem na různá vánoční nej, která vás potěší i pobaví. Zkrátka vám zvednou náladu v předvánočním shonu, kdy máte pocit, že nic nestíháte. Třeba se pokocháte největším evropským betlémem. Proč největším? Najdete v něm postavy v životní velikosti nebo dokonce ještě o trošku větší. Padesátce figur totiž dominuje dvoumetrový svatý Josef. Jiří Halouzka, autor betlému z konce 80. let 20. století, na každou postavu použil celý strom. Pro koho je tohle úctyhodné dílo přece jenom příliš velké, možná ho víc zaujme nejmenší betlém, který se vešel do skořápky lískového oříšku. Tady je svatý Josef skutečný mrňous. Naměříte mu jenom 12 milimetrů. Jen o trošku větší je betlém vyrobený z perníkového těsta a umístěný v makovici.  

Inspirace na stromeček 

Myslíte už na to, čím letos ozdobíte vánoční stromeček? Inspirovat se můžete také v Pelhřimově, a to nejdelším českým papírovým řetězem, který je zde k vidění. Dosahuje úctyhodných 16 905 metrů. Vyrobili ho lidé, kteří se v Karviné zúčastnili vánočních trhů. Schválně, až budou děti před Vánocemi doma zlobit a nebudou k uklidnění, udělejte s nimi soutěž o co nejdelší řetěz na stromeček. Možná je na chvíli zabavíte. Kromě toho v muzeu narazíte na spoustu maxi nebo naopak mini vánočních ozdob. Třeba ty slámové. Ta největší, zhotovená Jaroslavem Vejvarem z Rakvic, má více než 2 metry. Naopak nejtitěrnější slámová drobnůstka od Roberta Zauera měří na délku 16 mm a na šířku 6 mm. 

Vánoční kuriozity v Pelhřimově: Nejmenší dárek měří milimetr krychlový

Nejen obsah, i obal

Chodíte po obchodech nebo brouzdáte po internetu v naději, že objevíte nějaké úžasné dárky pro své blízké? Nejde jenom o obsah, ale také o obal. A velikost dárku nemusí být přímo úměrná radosti obdarovaného. Máte pocit, že jsou tyto věty trošku mimo? Jenom se vás snažíme navnadit na další vánoční rekord, který v muzeu spatříte. Jde o nejmenší zabalený dárek. Radce Křivánkové se podařilo vložit maličký australský opál měřící pouhých 1 x 1 milimetr do krabičky o rozměrech 4 x 3 x 1 mm. Aby efekt byl dokonalý, vše navíc zabalila do hedvábného papíru a opatřila elegantní stužkou. Na takové umělecké dílko byste si měli vzít lupu. 

Mega vykrajovátko i prskavka

Pozor, doba pečení cukroví už začíná. Ovšem na to, abyste vykrojili perníček ve tvaru stromečku téměř skutečné velikosti, byste ale potřebovali opravdu velký kotel těsta. Právě takové vykrajovátko tu také uvidíte. Nedokážete si Vánoce představit bez sršení prskavek? Tak to by vás určitě potěšila ta naše úplně největší. Měří úctyhodných 2,5 metru a má průměr 1,4 cm. Prskavý gejzír si s ní můžete užít více než 17 minut a vyrobili ji v dílně družstva Služba Ostrava. Samozřejmě to není zdaleka všechno. Muzeum rekordů a kuriozit nabízí vánoční zábavu pro celou rodinu. Nudit se nebude máma, táta, děti ani dědeček s babičkou. 

Mohlo by Vás zajímat

Tlustice
publikováno 1. 3. 2024 autor Nikola Klementová

Jak přesadit tlustici: Vhodný termín je již nyní, ale pozor na chyby, které ji zahubí

Vánoce v dodávce
publikováno 3. 3. 2024 autor Aleš Mohr

Vánoce na cestách: aneb Štědrý den trochu jinak

Sazenice
publikováno 29. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na silné a zdravé sazenice, které poskytnou hojnou úrodu? Stačí pár lžic správně zvoleného hnojiva

zavřít reklamu
×
Reklama