Adventní Český Krumlov přivítá nejen hodné anděly

fotografie autora Petr Dostál publikováno 06.12.2023 07:00
Adventní trhy

Nezaměnitelné kouzlo má Český Krumlov v každé roční době a o adventu to platí dvojnásobně. Město spjaté s rodem Rožmberků láká třeba na Živý betlém, kdy si biblický příběh vychutnáte i s hudbou.

Město spjaté s Rožmberky

Historii jednoho z nejkrásnějších českých měst asi není třeba připomínat. První zmínka o něm pochází z roku 1253. Od Přemyslovců zdejší državy získal rod Vítkovců. Když jeho krumlovská větev v roce 1302 vymřela, dostal se Krumlov do rukou rodu Rožmberků. V jejich době, která trvala až do roku 1602, zažilo město největší rozkvět. Stopy po jejich působení najdete v Krumlově na každém kroku i dnes a můžete si je užít i v předvánoční atmosféře, kdy obzvlášť vynikne jejich krása. Nejvýraznější rožmberskou dominantu samozřejmě tvoří zámek. Přijeďte, ať už jste z okolí Českého Krumlova a máte to kousek, nebo ať pocházíte z druhého konce republiky. Můžete letos strávit Vánoce jinde a jinak než doma. 

Nadílka i pro medvědy

Tím samozřejmě program nekončí. Na náměstí Svornosti nechybí vánoční trhy. Během adventních víkendů si s dětmi můžete v českokrumlovském klášteře užít vánoční tvoření. Vánoce jsou spojeny s dárky a těch bychom si měli pořádně užít nejenom my lidé. Dopřejme nadílku i zvířatům, jsou našimi věrnými druhy a v Českém Krumlově na ně proto nezapomenou. Přesně 22. prosince 2023 se můžete vydat do psího útulku na Psí Vánoce. Prohlédnete si opuštěné pejsky a ochutnáte cukroví a vánoční punč. Maminky, potřebujete mít na Štědrý den dopoledne alespoň chvíli klidu na vánoční přípravy a jste si už teď jisté, že vám ho děti nedopřejí? Pošlete tatínky s dětmi 24. prosince 2023 na Medvědí Vánoce na 1. a 2. nádvoří zámku. Dobroty pro chlupaté miláčky ať vezmou s sebou. 

Adventní Český Krumlov přivítá nejen hodné anděly

Průvod nebeských bytostí 

Byli jste celí rok ukázkově hodní a máte pocit, že si zasloužíte označení anděl, nebo to o vás dokonce říká vaše okolí? V tom případě si sežeňte andělský kostým a přijďte 15. prosince 2023 ke Klášternímu dvoru. Společně s ostatními nebeskými bytostmi se projdete v Andělském průvodu městem až ke schodům u kostela sv. Víta. Třešničkou na dortu bude účast Jiřího Stracha. Je vám jeho jméno nějak povědomé? To je pochopitelné, jde totiž o režiséra filmů Anděl páně. Kdo jiný by se měl andělského průvodu zúčastnit, než právě on? Užijete si s ním také společné focení. 

Hudební tečka 

V úvodu zmiňovaný Živý betlém si můžete prohlédnout večer před Štědrým dnem, a to v 16.15 a 18.30 hodin na druhém nádvoří krumlovského zámku. Celým krumlovským adventem se také vine živá hudba v podobě vánočních a adventních koncertů. Krásnou hudební tečkou za letošními Vánocemi se stane 26.12. slavná Rybova Česká mše vánoční, kterou zahraje Krumlovský komorní orchestr a zazpívá sbor Perchta. 

Mohlo by Vás zajímat

Matera
publikováno 28. 2. 2024 autor Aleš Mohr

Zpátky v čase do daleké minulosti, to je návštěva města Matera

Borůvky
publikováno 2. 3. 2024 autor Nikola Klementová

Březnová péče o muchovník a kanadskou borůvku je zásadní pro bohatou sklizeň

Mrkvový koláč
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Levný mrkvový moučník, který je jednoduchý, vynikající a rychle připravený

zavřít reklamu
×
Reklama