Skanzen Vysoký Chlumec: Zdobení perníčků nebo vyřezávání betlémových figurek

fotografie autora Petr Dostál publikováno 09.12.2023 07:15
Skanzen Vysoký Chlumec

Řekne-li se skanzen v České republice, většina lidí Hornické muzeum Příbram a jeho skanzen Vysoký Chlumec nenapadne. Rázovitý hornický kraj ale má svůj půvab a Vánoce se samozřejmě slaví i zde.

Zvyky tvrdých horníků 

Mnoho našinců si pod slovem skanzen vybaví velmi známý Veselý kopec u Hlinska, Valašské muzeum v přírodě u Rožnova pod Radhoštěm nebo Polabské muzeum v Přerově nad Labem. To jsou zhruba ty nejznámější skanzeny u nás. Ti znalejší problematiky si vzpomenou možná na Archeoskanzen Modrá u Uherského hradiště nebo středověkou Řeporu v pražských Řeporyjích. Ovšem Hornický skanzen v Příbrami nejspíše nenapadne nikoho. Ke škodě věci, protože proniknout do myšlení a vánočních zvyků zdejších tvrdých horníků rozhodně stojí za to.

Čas na zamyšlení

Život v hornické Příbrami nikdy nebyl jednoduchý. Lidé se tu museli tvrdě otáčet, aby si zasloužili svůj chléb a podmínky tu zažívali pořádně tvrdé. Přesto, nebo možná právě proto, si tu našli čas i sami na sebe. Zastavit se v předvánočním čase, zamyslet se. V dřevěných roubených chalupách nacházeli útočiště před nevlídným počasím, a právě do nich tu můžete během adventu nahlédnout. Bude to zajímavá podívaná.

Trochu jiná atmosféra 

Vánoce, to pro mnoho současných dětí znamená stromeček rozsvícený barevnými elektrickými světélky, hromada dárku pod ním, obalovaný kapr s bramborovým salátem a pohádky v televizi. A hlavně, že nemusí do školy. Před více než sto lety, na přelomu 19. a 20. století ale Vánoce v Příbrami samozřejmě vypadaly trochu jinak. Tohle poznání může být pro děti zajímavé. Podívají se do jiného světa. A co uvidí?

Skanzen Vysoký Chlumec

Ženy předly, muži řezali

Vychutnají si atmosféru lidových Vánoc, jak se slavila zhruba před 130 lety. Na vlastní kůži si budou moci vyzkoušet některá lidová řemesla. Schválně, slyšeli jste někdy, jak klape kolovrátek? Přitom předení bývala zábava v zimním období hlavně pro ženy. Přišly tehdy na přetřes všelijaké drby z vesnice, města a okolí. Muži se pro změnu bavili třeba řezbářstvím a pod jejich rukama vznikala zajímavá díla. 

Vůně cukroví

Pochopitelně tu vánoční atmosféru podtrhuje dobový historický příbramský betlém, na který společně se stromečkem narazíte v jedné chalupě. Nesmíme zapomenout na to, že advent je čas pečení cukroví. Vůně čerstvých vánočních kousků včetně koření se budete moci načichat do sytosti. Kromě toho bude možné vyzkoušet si zdobení vánočních perníčků. 

Kontrola úklidu

Letos se na vánoční program můžete těšit už v sobotu 16. prosince 2023. Děti ze Základní umělecké školy Sedlčany vám představí zdejší typický adventní zvyk. O co jde? Bíle oděné Lucky chodívaly po chalupách a kontrolovaly, jak má hospodyně uklizeno. Že ty nepořádné vyplatily, to je nasnadě. Průvod můžete vidět vždy v 11, 13 a 15 hodin a bude na co se těšit. Tak přijďte.

Mohlo by Vás zajímat

Orchidej
publikováno 2. 3. 2024 autor Nikola Klementová

Černé skvrny na listech orchideje není radno podceňovat. Co značí a jak rostlinu zachránit

Texas Hollywood
publikováno 2. 3. 2024 autor Aleš Mohr

Evropský Hollywood: Po stopách filmových hvězd, slavných westernových filmů

Hortenzie
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní řez hortenzií podpoří bohaté květenství a kompaktnost keře. Jak na něj a neudělat chybu?

zavřít reklamu
×
Reklama