Jaké hrady a zámky jsou v zimě otevřené a připravené k vaší návštěvě?

fotografie autora Petr Dostál publikováno 12.12.2023 07:15
Karlštejn

Sezóna sice již skončila a spoustu hradů a zámků zavřela své brány. To ale neznamená, že se v zimě na žádný zámek nepodíváme. Některé zůstávají otevřené i v zimě a dokonce si připravily speciální prohlídky.

Pražský hrad

Náš největší a nejnavštěvovanější hrad se v zimě samozřejmě nezavírá. A tak si můžete vychutnat pohádkovou zimní atmosféru v Praze na hradě. Hrad byl založen pravděpodobně již kolem roku 880 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců a podle Guinnessovy knihy rekordů je to nejrozsáhlejší souvislý hradní komplex na světě. Otevřeno je od 9:00 do 16:00 ale areál je přístupný až do 22:00. Můžete navštívit Starý královský palác, baziliku sv. Jiří, Expozici Hradní stráže, Zlatou uličku s věží Daliborkou a další.

Karlštejn 

Náš velmi navštěvovaný hrad postavený Karlem IV. je také otevřený v zimě. Prohlídkový okruh si můžete zvolit pouze základní, který zahrnuje historické interiéry dvou pater Císařského paláce a spodních podlaží Mariánské věže s cenným vybavením ze 14.–19. století. Mají otevřeno většinou od pátku do neděle. V prosinci se můžete pokochat adventní výzdobou Císařského paláce.

Křivoklát 

Je to jeden z našich nejstarších středověkých hradů českých knížat a králů. V zimě je přístupný základní prohlídkový okruh o víkendech. Okruh vás provede II. hradním nádvořím, Stříbrnicí, Augustovo vězením, kaplí, Rytířským sálem s expozicí Bible Václava IV., Královským sálem, knihovnou a dalšími místy. Kromě toho v prosinci pořádají akci Královský advent.

Křivoklát

Nové hrady

Hrad Nové hrady je původně gotický hrad rodu Vítkovců z poloviny 13. století. Připravené jsou pro vás speciální prohlídkové okruhy přístupné pouze v zimě. První se nazývá Vánoce u pana správce, kdy můžete nahlédnout do toho, jak se Vánoce slavili na počátku 20. století. Další okruh je Zimní prohlídková trasa, která je kombinace první a druhé části prohlídkové trasy.

Hluboká nad Vltavou

Je jedním z nejkrásnějších zámků v České republice a nachází se na jihu Čech nedaleko Českých Budějovic. Pokud se vám poštěstí zámek navštívit zasněžený, budete svědky vskutku pohádkové atmosféry. Má otevřeno každý den kromě pondělí. Zimní prohlídky vás provedou soukromými pokoji posledních čtyř generací rodu Schwarzenbergů, včetně myslivecké jídelny, servírny nebo bytu posledního majitele zámku Dr. Adolfa Schwarzenberga.

Loket

Gotický hrad Loket se nachází v západních Čechách u Karlových Varů. Je jedním z nejkrásnějších hradů v České republice. Tyčí se nad Ohří v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Hrad je otevřen denně od 9:00 do 16:00 a jsou na něm připraveny různorodé expozice, které zahrnují zahrnuje rozsáhlou sbírku porcelánu a sbírku starožitných střelných zbraní.

Mohlo by Vás zajímat

Bolest
publikováno 12. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Čas na výsev zeleniny, která zbaví tělo zánětu a podpoří imunitní systém

Orchidej
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Orchidej: Výživný roztok pro kořeny, který zajistí tvorbu nových poupat a květů

Lopatkovec
publikováno 9. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Pěstování lopatkovce: Důležité pěstební kroky, které vedou k bujnému květenství a zdravým listům

zavřít reklamu
×
Reklama