Smetanova Litomyšl okouzluje renesančním zámkem a dalšími památkami

fotografie autora Petr Dostál publikováno 14.12.2023 07:15
Litomyšl - Klášterní zahrady

Východočeská Litomyšl proslula jako rodiště jednoho z nejvýznamnějších hudebních skladatelů našich dějin – Bedřicha Smetany. Zajímavé je však město i řadou dalších pozoruhodností. Které to jsou?

Litomyšl je město, které se nachází v okrese Svitavy v Pardubickém kraji. První zmínka o něm se dle dostupných zdrojů vztahuje už k roku 981 a objevuje se konkrétně v Kosmově kronice české. Samotná kronika ale pochází až z 12. století.

Historie Litomyšle

Co se týče dle historiků důvěryhodnějších zdrojů ohledně vzniku města, hovoří se o vůbec nejstarší zprávě, která by měla pocházet z konce 11. století. Na dnešním zámeckém návrší tehdy kníže Břetislav II. založil snad kostel či benediktinský klášter. To byl počátek osady později Přemyslem Otakarem II. povýšené na město.

Bohatá historie zde zanechala celou řadu historických zajímavostí. K těm nejvýznamnějším patří především budova renesančního zámku. Jedná se o zajímavou ukázkou úpravy italského renesančního paláce na českomoravském pomezí.

Zámek Litomyšl

Zámek si v 16. století nechali postavit coby své rodové sídlo Pernštejnové. V 17. a 18. století následovaly barokní úpravy. Tím se do tváře zámku propsali i další majitelé v podobě Trauttmansdorffů a Waldstein-Wartenbergů. Na nové podobě zámku se tehdy podíleli nejvýznamnější barokní umělci té doby. Pro svou značnou hodnotu byla tak tato památka již roku 1999 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Zámek Litomyšl

V novodobé historii zámek proslul především coby tradiční dějiště festivalu Smetanova Litomyšl. Mezinárodní operní festival se na tomto místě koná již od roku 1946.

Litomyšl nabízí jedinečný renesanční dům nebo zahrady

U bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku se pak nacházejí Klášterní zahrady. Zahrady, které jsou městským parkem, vznikly v roce 2000 podle projektu Zdeňka Sendlera, Radko Květa a Václava Babky.

Další důležitou historickou zajímavostí v tomto městě je kostel Povýšení svatého Kříže. Má podobu trojlodní baziliky, která je charakteristická neobvykle dlouhým presbytářem. Původně gotická stavba pochází ze 14. století. Její někdejší podobu však změnily následné renesanční a barokní přestavby. Dnes se jedná o nejvýznamnější sakrální stavbu města.

Další zajímavosti v Litomyšli

Pozoruhodné jsou rovněž domy lemující Smetanovo náměstí, především pak dům nazvaný U Rytířů. Situován je uprostřed náměstí, téměř naproti radniční věži. Patří k nejstarším a nejvíce hodnotným domům. Ceněná je na něm hlavně původní výzdoba fasády a část interiéru. Patří tak právem mezi skutečné perly renesanční architektury v Čechách.

Mohlo by Vás zajímat

Tesla Cybertruck
publikováno 21. 4. 2024 autor David Vanda

Tesla stahuje z oběhu tisíce Cybertrucků. Na vině je vadná podložka plynového pedálu

VW Amarok
publikováno 17. 4. 2024 autor David Vanda

Volkswagen chce své australské vozy Amarok osadit odpuzovačem klokanů

Alfa Romeo Milano
publikováno 22. 4. 2024 autor David Vanda

Alfa Romeo přejmenovala svůj model Milano. Důvodem je výroba v Polsku

zavřít reklamu
×
Reklama