Užijte si nádherné kouzlo Vánoc, vydejte se na půlnoční mši

fotografie autora Petr Dostál publikováno 23.12.2023 08:00
Půlnoční mše

Chcete si zpestřit Štědrý večer a duchovně se zastavit a vnímat intenzivně vánoční čas? Potom je skvělý nápad vydat se na půlnoční mši. Čeká na vás hluboký zážitek. Co vám půlnoční nabídne?

Půlnoční mše je pro křesťany prvním liturgickým obřadem Vánoc. Jde o oslavu narození Ježíška. Do kostela chodí víc lidí než na běžné mše, spousta lidí, kteří jindy do svatostánku nezavítá, to má jako součást vánočního rituálu. Zastavit se, vnímat čas, meditovat. Láká i vánoční výzdoba kostelů nebo betlémy.

Klidně i v podvečer

Mše ale nejsou v každém kostele, proto je dobré si předem zjistit, kde a v kolik hodin letos budou. Nemusí totiž vždy začínat o půlnoci. Židovsko-křesťanská tradice dovoluje, aby se konala už poté, co se setmí. Takže záleží na místních zvycích. Někde může začít třeba už ve večerních hodinách, například od 21 hodin. Výjimkou nejsou ani podvečerní mše, které začínají třeba už v 16 hodin. Ty jsou fajn pro rodiny s dětmi nebo pro ty, kteří chodí brzy spát a na klasickou půlnoční by je nikdo nedostal. Někde bývají i dvě mše, jedna v podvečer a druhá v klasický čas, tedy v půlnoci.

Rezervujte si hodinku a půl

Jak je to s dobou trvání mše? Měli byste počítat zhruba s hodinkou a půl času. Všechno se odvíjí také od délky kázání, hudebního doprovodu. Pochopitelně záleží i na tom, kolik lidí jde ke svatému přijímání. Čím více lidí jde k přijímání, tím delší mše samozřejmě bude. Nemáte-li s liturgií a modlitbami zkušenosti, prostě pozorujte lidi kolem sebe a nerušte je. Sami se potom zapojíte.

Půlnoční mše

Velký výběr v metropoli

Kdo bude o Vánocích v Praze, bude mít opravdu široký výběr. Klasikou je zajít do katedrály svatého Víta. Už samotná procházka na Pražský hrad během štědrovečerní noci je sama o sobě zážitkem plným romantiky. Areál hradu otevřený až do konce půlnoční mše cca 02:00 dne 25. prosince 2023. Vejít i odejít můžete všem vstupy, čili přes IV. nádvoří, z Opyše i Prašného mostu. Krásný zážitek umocněný starobylou architekturou vás čeká také v katedrále svatého Petra a Pavla na Vyšehradě, v bazilice svaté Markéty v Břevnovském klášteře nebo v kostele U pražského jezulátka na Malé Straně. Moderní Plečnikův interiér vás uchvátí v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech. V Brně můžete zavítat do katedrály svatého Petra a Pavla. Ve všech případech musíte dorazit ve 24 hodin.

Udělejte si výlet

Máte-li chuť cestovat, potom romantika i duchovní povznesení vás čeká v některých známých poutních místech. Například v bazilice Navštívení Panny Marie ve Svatém Kopečku u Olomouce ve 24 hodin. Ve stejný čas bude mše i na Velehradě, a to v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, odsud bude dokonce online přímý přenos. Chcete-li vzít děti na štědrovečerní výlet, potom navštivte kostel Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře u Příbrami. Tam se koná podvečerní mše už v 16 hodin.

Mohlo by Vás zajímat

Rajčata
publikováno 19. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Žloutnutí listů u sazenic nepřehlížejte. Dodejte jim vitalitu, ať vás těší bohatou úrodou

Lopatkovec
publikováno 20. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Bílá lepkavá hmota na rostlinách: Co znamená, o jakého škůdce jde a jak rostliny zachránit

Jahodová buchta
publikováno 18. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jahodová buchta z pánve: Vynikající a jednoduchá pochoutka, ze které budete nadšení

zavřít reklamu
×
Reklama