Vánoce na českých hradech a zámcích. Která místa stojí za to navštívit?

fotografie autora Petr Dostál publikováno 22.12.2023 19:25
vánoce

Advent je již v plném proudu, a po celém Česku lze navštívit celou řadu akcí spojených s Vánoci a čekáním na svátky. Zajímavý program pak nabízí i na některých hradech a zámcích v Čechách i na Moravě.

Zámek Loučeň u Prahy zve na Příběh vánočního stromečku

Máte-li rádi Vánoce, je pro vás návštěva barokního zámku Loučen prakticky adventní povinností. Letos se zde totiž koná v pořadí již šestý ročník akce Příběh vánočního stromečku, který letos doplňuje heslo Abeceda Vánoc. Událost, která zde probíhá od 17. listopadu až do 21. ledna příštího roku zve na unikátní výzdobu interiéru i exteriéru zámku, kde můžete obdivovat dvacítku tematicky zdobených vánočních stromků. V každé ze zámeckých místností na vás čeká jedno písmeno, jeden stromek a jeden kouzelný příběh o vánočních zvycích.

V místní dílně si pak můžete zakoupit či přímo vyrobit vlastní ozdoby. Nádvoří zámku pak tvoří nádherný adventní věnec, který je údajně největší z celé ČR. Loučeň stojí za návštěvu i po setmění, kdy se tamní zámecký park rozsvítí tisíci žárovek v rámci mezinárodního projektu Světla vyprávějí.

Vánoce v knížecím stylu na státním zámku Třeboň

Uprostřed unikátní rybniční krajiny zapsané na seznamu UNESCO leží město Třeboň, jehož známek byl po dlouhá léta oblíbeným vánočním sídlem slavného česko-německo-rakouského šlechtického rodu Schwarzenbergů. Kromě speciálních prohlídek, které můžete absolvovat v průběhu celého prosince, zde letos probíhají vánoční výstavy ručně vyráběných vánočních ozdob Skleněné Vánoce. Sváteční atmosféru si můžete vychutnat také na adventních zámeckých trzích na nádvoří. Po nich pak můžete na zámek vzít i své děti, které tak budou mít možnost poznat příběh místních knížat v rámci specializované prohlídky určené právě těm nejmenším.

Zámek Třeboň

Zámek Valtice: Klenot UNESCO zářící tisíci vánočních ozdob

Předvánoční atmosféru si užijete také na zámku Valtice, který je součástí Lednicko-valtického areálu zapsaného na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Obdivovat zde můžete například dobový byt knížete Františka I. z Lichtenštejna v celé jeho adventní kráse. Interiéry barokního zámku slavného rodu zdobí deset vánočních stromků a tisíce ručně vyráběných vánočních ozdob ze sklářských dílen z celého Česka. Během adventních nedělích zde také probíhají vánoční dílny. Při návštěvě Valtic pak nevynechejte ani nedaleký zámek v Lednici se svátečně vyzdobenými reprezentačními sály.

Anglické Vánoce na zámku Hrádek u Nechanic

Romantický zámek Hrádek u Nechanic, postavený ve stylu windsorské gotiky, ožije v předvánočním čase nezapomenutelnou kouzelnou atmosférou. Během adventu je zde připravena výstava betlémů, a v místní zámecké kuchyni můžete ochutnat i pravý anglický punč. Nechybí ani vystoupení místního chrámového sboru a další koncerty či jiné akce, které k Vánocům neodmyslitelně patří.

Svátky na Arcibiskupském zámku v Kroměříži

Na pouť od počátku adventu až k tříkrálovému večeru zve jeden z nejkrásnějších barokních zámků v Česku, a sice kroměřížský Arcibiskupský zámek. I tato památka je zapsána na seznamu UNESCO, a proto se kromě tradičních vánočních akcí můžete i zde kochat krásnou architekturou majestátní budovy. Předvánoční období se zde nese v duchu speciálních prohlídek věnovaných právě těmto velkolepým křesťanským svátkům. O kulturní využití se postarají žáci z místní konzervatoře a základní umělecké školy, součástí prohlídky je pak i tematický fotokoutek. V zámecké kavárně si pak můžete dát něco dobrého na zub, či se zahřát některým z tradičních vánočních nápojů.

Mohlo by Vás zajímat

Otočník stromovitý
publikováno 13. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat otočník stromovitý pro bohaté květy, které voní po vanilce?

Rybíz
publikováno 9. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Sprchávání rybízu: Jak zabránit opadávání květů, abychom se těšili z bohaté úrody

Pampelišky
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Netradiční využití pampeliškových květů. Co vše z nich lze připravit?

zavřít reklamu
×
Reklama