Tradiční výroba českého skla se probojovala na seznam UNESCO

fotografie autora Petr Dostál publikováno 24.12.2023 08:00
Moser sklo

České řemeslo nedávno zaznamenalo další velký úspěch. Po loňském zápisu žateckého chmele se na seznam UNESCO přidává i tradiční ruční výroba skla. Česká republika tak má nyní na seznamu celkem 18 památek.

Podnět k zápisu ruční výroby skla na seznam nehmotného dědictví UNESCO dala Francie. Vedle ní pak tuto iniciativu kromě České republiky podpořily také Německo, Maďarsko, Finsko a Španělsko. Zápis tak rozšiřuje rozhodnutí z roku 2020, kdy se na seznam UNESCO zařadily tradiční vánoční ozdoby z foukaného skla s korálky z dílny Rautis v Poniklé v Krkonoších.

Tentokrát je však záběr mnohem širší, jelikož se vztahuje na doslova kompletní ruční sklářskou výrobu. Česko je tak v mnoha směrech výjimečné, jelikož v jiných zemích je na seznam zařazena zpravidla jen jedna z technik ruční výroby skla, zatímco v Česku jsou dodnes zastoupeny všechny tyto techniky; sklářská výroba u nás zahrnuje všechny kroky, od zpracování přírodních materiálů až po cestu ke koncovému spotřebiteli.

Sklo z České republiky okouzluje svět

Češi jsou skutečnými mistry sklářského řemesla, a s tímto materiálem mnohdy dokáží skutečné divy. Společnost Lasvit tak například již více než deset let vyrábí trofeje pro vítěze cyklistického závodu Tour de France. Ze stejné dílny pak pochází i dva padesátimetroví křišťáloví draci umístění na ostrově Saipan v Tichém oceánu.

Sklárna Rückl je pro změnu dodavatelem trofejí pro tenisový turnaj Miami Open. Výtvarník Zdeněk Lhotský z Železnobrodska je pak autorem největšího kusu taveného skla na světě – sedmitunového sarkofágu pro dánskou královnu Markétu II., který vznikl podle návrhu Bjørna Nørgaarda.

České sklo

Kde jsou k vidění ty nejkrásnější kousky skla?

Jedním z míst, které byste si při toulkách po stopách českého skla neměli nechat ujít, je sklárna uměleckého skláře Jiřího Pačinka v Kunraticích u Cvikova. Pačinkova díla hrála důležitou roli například v hollywoodském filmu Na nože: Glass Onion. V nedalekém Jablonci nad Nisou pak stojí za návštěvu tamní Muzeum skla a bižuterie, které ve svých sbírkách kombinuje umění sklářství a šperkařství, a vzájemně tak utváří jednu z nejvýznamnějších expozic svého typu v Evropě.

Pokud vás cesty zavedou do západních Čech, zastavte se v pravděpodobně neslavnější české sklárně Moser v Karlových Varech, lázeňském městě, které je již samo o sobě zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Dílna Moser byla předním dodavatelem skla pro císařský dvůr ve Vídni, perského šáha Muzaffaruddína Šáha i anglického krále Eduarda VII. I dnes si pak brilantně vybroušené kousky křišťálu kupují některé z nejslavnějších a nejvýznamnějších osobností světa, například zpěvák Justin Bieber či herečka Salma Hayek.

Jednu skutečně unikátní atrakci pak najdete v Krkonoších, v nejstarší nepřetržitě fungující sklárně na světě. Sklárna Novosad a syn v Harrachově zde fouká sklo již více než 300 let. Další rekord pak nabízí i samotná Praha – ve vstupní hale obchodního centra Bořislavka můžete obdivovat instalaci The Iceberg ze sklárny Lasvit, která se skládá z 1 503 dřevěných panelů osazených 110 křišťálovými skly různých ostře ohnutých tvarů, které se postupně rozsvěcují.

Mohlo by Vás zajímat

Tesla
publikováno 16. 5. 2024 autor David Vanda

Tesla posílá průlomovou technologii gigacastingu k šípku

Oybin
publikováno 15. 5. 2024 autor Aleš Mohr

Výlet parní lokomotivou na německý hrad Oybin

Úklid
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Neuvěřitelné, co dokáže peroxid vodíku. 3 tipy, kde ho využít a kde ho raději nepoužívat

zavřít reklamu
×
Reklama