5 tipů, kam vyrazit na běžky: Ideální pro začítečníky i pokročilé

fotografie autora Petr Dostál publikováno 02.01.2024 07:15
běžky

České hory a pohoří nabízí spoustu vyžití pro milovníky běžkování, od dlouhých hřebenovek až po kratší úseky ideální pro rodiny s dětmi. Kam se tedy během sezóny vydat?

Na běžky do Krkonoš

Krkonoše jsou výzvou i pro zkušenější lyžaře. Jedná se o nejvyšší pohoří v zemi, a tak se zde nachází spousta strmějších svahů. Počasí v zimě zde navíc může být poměrně proměnlivé. Hřebenové trasy Krkonoš jsou ideální pro dlouhé výlety s krásnými výhledy na zasněženou krajinu. Například Krkonošská magistrála, která je dlouhá 71 km, vede přes celé Krkonoše z Harrachova do Žacléře. Na ni pak navazují různé místní běžecké trasy a okruhy. Celkem se zde nachází až 800 kilometrů běžeckých tras, takže volba vhodní trati záleží pouze na vašich schopnostech a možnostech.

Šumava je rájem běžkařů

Také Šumava je pro běžkaře velmi univerzální lokalitou s celou škálou úrovní náročnosti. Ačkoliv se zdejší vrcholky hor nemohou ani zdaleka rovnat vysokým Krkonoším, přesto se i zde setkáte s překvapivě drsnou krajinou plnou nepředvídatelného počasí. Šumavská magistrála pak vede nádhernými lesy a loukami, které v zimě vypadají přímo jako z pohádky. Za zmínku pak stojí také krásná trasa z Modravy na Březník, která zároveň prochází nejpřísněji chráněnými částmi národního parku.

běžky

Rovinaté běžkařské trasy v Jizerských horách

Rovinaté a dobře upravené trasy v Jizerských horách jsou ideální pro začátečníky. Podobně jako v předchozích dvou případech se i zde nachází Jizerská magistrála. Ta měří přibližně 180 km, přičemž na její části se každoročně koná prestižní závod Jizerská 50, kterého se mohou zúčastnit profesionální závodníci i amatérští běžkaři. Magistrála vás zavede například do nejvýše položené české obce Jizerka, která připomíná severskou tajgu.

Beskydy navazují na více než 300 km běžkařských tratí

Beskydy se rozprostírají na východě země, kde označují začátek obrovského masivu pohoří Karpat, které se rozprostírá přes několik evropských zemí. Beskydská magistrála je pak sítí dobře upravených běžeckých tratí, které na sebe vzájemně navazují a celkově pak měří zhruba 300 kilometrů. Pohledy do krajiny zde doplňují malebné dřevěné chaloupky, které spoluutvářejí místní panoramata. Nejkrásnější oblastí Beskyd jsou pak Pustevny, které jsou oblíbenou turistickou destinací prakticky po celý rok.

Na Vysočině se pravidelně koná Světový pohár v biatlonu

Běžkařským centrem Vysočiny je bezpochyby Nové Město na Moravě, kde se pravidelně koná Světový pohár v biatlonu. V únoru 2024 pak bude město hostit dokonce mistrovství světa. Je tedy zřejmé, že místní příroda je na běžkaře více než připravena. Sportování pak můžete spojit s návštěvou řady památek, například Santiniho poutního kostela na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Mohlo by Vás zajímat

Túje
publikováno 19. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Jaké jsou výhody a nevýhody plotu z tújí? A jaká je jejich alternativa?

Mšice
publikováno 21. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Připravte si postřik na mšice a na další škůdce, kteří ničí úrodu. Je levný a maximálně funkční

Bolest kolene
publikováno 18. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Na bolavé klouby si připravte mast, která spolehlivě fungovala již za dob našich babiček

zavřít reklamu
×
Reklama