Kam v ČR na lyže? Zkuste nejdelší sjezdovku či novinky ve Špindlu

fotografie autora Petr Dostál publikováno 04.01.2024 07:00
Dolní Morava

Brány českých lyžařských středisek jsou již ve většině případů otevřeny, a v letošním roce se některá z nich dočkala významných inovací. Patříte-li mezi fanoušky zimních sportů, neměly by vám následující tipy rozhodně uniknout.

Lyžařský resort Dolní Morava nabízí nejdelší českou sjezdovku

Zimní střediska se v poslední době předhánějí v tom, které do roku 2025 postaví nejdelší sjezdovku v zemi. Loni se na prvním místě umístil Skiareál Klínovec se svou novou 3,4 kilometrovou tratí, letos si však titul vybojoval horský areál Dolní Morava na severu Moravy, poblíž Králického Sněžníku.

Nová sjezdovka o délce 3,7 kilometru nabízí nejen úžasné výhledy, ale také úctyhodnou šířku minimálně 25 metrů po celé délce, takže je v mnoha ohledech bezpečná. V areálu můžete navíc na jeden skipas využít lyžování na více než 10 kilometrech plně zasněžovaných sjezdových tratí všech obtížností. Nechybí zde ani vyžití v podobě doprovodných akcí a atrakcí – například bobová dráha, která je nejdelší v Evropě.

Pokud vás pak tradiční zimní sporty omrzí, můžete vyrazit na místní Stezku v oblacích či na nedaleký Sky Bridge 721, který je nejdelším visutým mostem pro pěší na světě. Denní provoz na Dolní Moravě byl zahájen začátkem prosince, a areál je tak již nyní kompletně otevřen.

Lyžování

Špindlerův Mlýn se dočkal řady změn

Díky novým tratím a rozšíření a úpravě těch stávajících si nyní můžete užít pobyt v nejznámějším českém zimním středisku ještě o něco víc než doposud. Sezóna ve Skiareálu Špindlerův Mlýn v Krkonoších byla zahájena 9. prosince. Největší novinkou z krkonošského střediska, kde trénuje i olympijská vítězka Ester Ledecká a které pravidelně hostí Světový pohár v alpském lyžování, je dokončení první etapy projektu propojení lyžařských areálů Svatý Petr a Medvědín.

Spojením středisek tak vznikly dvě zcela nové hlavní sjezdovky, a došlo také k vylepšení bezpečnostních prvků na svazích. Mezi oběma středisky navíc fungují lanovky, takže pro přesun není nutné využívat stávající autobusovou dopravu či přejezd autem. Zážitek z lyžování ve Špindlu je tak úplně nový, a každý milovník zimních sportů by si jej letos neměl nechat ujít.

Monínec zahájil sezonu jako první, nabízí udržitelné lyžování kousek od Prahy

Prvním českým lyžařským střediskem, které letos zahájilo provoz, byl areál Monínec, který se nachází zhruba hodinu cesty autem od Prahy. Lyžuje se zde už od 17. listopadu, kdy byla většina okolních luk ještě zelená. Umělé zasněžování zde funguje díky speciální sněhové nádrži Snowfactory, která za pomoci inovativní a ekologické technologie udržuje sníh ještě z minulého roku.

Díky Snowfactory lze vyrábět sníh i při teplotách až 15 °C, což umožňuje dlouhodobé skladování a následnou recyklaci přírodního i umělého sněhu. Díky tomu zde lze lyžovat mnohem déle než kdekoliv jinde v ČR. Už jen kvůli této nové technologii stojí areál Monínec bezpochyby za návštěvu.

Mohlo by Vás zajímat

Pompeje
publikováno 9. 4. 2024 autor Helena Stejskalová

Italské Pompeje přitahují turisty dávnou tragédií

Rebarbora
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstování rebarbory: Několik tipů, jak si zajistit bohatou úrodu reveně

Cukrovka
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Hořčík je velice důležitý nejen při diabetu. Jak poznat, že v těle chybí a jak ho doplnit přirozenou cestou?

zavřít reklamu
×
Reklama