Pardubice jsou nejen městem koní a perníku, ale i historie

fotografie autora Petr Dostál publikováno 06.01.2024 08:00
Pardubice

Pardubice prosluly hlavně jako město svázané s perníkem a legendárními dostihy. V našem článku se však podíváme i na další zajímavosti tohoto města. Které to jsou?

Pardubice jsou městem ve východních Čechách. Jedná se o statutární město a metropoli stejnojmenného kraje. V současnosti mají Pardubice zhruba 90 000 obyvatel.

V Pardubicích se koná nejen Velká pardubická

Jde o místo, které má v první řadě silnou sportovní tradici. K těm nejvýznamnějším sportovním svátkům, které se tu pravidelně pořádají, patří kromě již zmíněných dostihů také motocyklový závod Zlatá přilba, tenisová Pardubická juniorka, oficiálně, Mistrovství České republiky staršího dorostu v tenise, ale také Mezinárodní festival šachu Czech Open.

Pardubice vynikají zámkem

Jednou z nejvýraznějších pozoruhodností v tomto městě je místní zámek. Renesanční stavba se nachází v těsné blízkosti centra města. Původně na tomto místě stával vodní hrad, a to již od 13. století. Historie samotného zámku se datuje do roku 1491 a spojena je s rodem Pernštejnů. Jeho zástupci někdejší hrad přebudovali na čtyřkřídlý renesanční palác.

Zámek Pardubice

Stavební úpravy na zámku realizoval v druhé polovině 16. století italský stavitel Oldřich Avostalis de Sala a v 18. století byl objekt barokně upraven architektem Františkem Maxmiliánem Kaňkou. Označován bývá ve své dnešní podobě za jeden z nejkrásnějších zámků na východě Čech.

Momentálně slouží jeho prostory pro účely Východočeského muzea a Východočeské galerie v Pardubicích. Zámek vyniká hlavně stálou expozicí numismatiky, archeologie a rozsáhlou sbírkou českého skla.

Východočeské město má i další dominanty

Zelená brána

Jednou z nejvýznamnějších dominant města je Zelená brána. Vypíná se nad Pernštýnským náměstím. Zajímavé je to, že přestože vyhlíží jako jedna stavba, ve skutečnosti je tvořena stavbami hned dvěma, a to renesančním předbraním a vlastní bránou s věží 59 m vysokou.

Charakteristickou věž s bohatě tvarovanou střechou získala po požáru, k němuž došlo roku 1538. Na střechu byl položen měděný plech a právě zelená měděnka nakonec bráně vetkla i její nový název. Původně se totiž jmenovala Pražská.

V dřívějších dobách shlíželi z věže ponocní a kontrolovali bezpečnost města. Dnes slouží věž především turistům. Těm se otevírá z ptačí perspektivy jedinečný pohled na Pardubice a nejbližší okolí.

Pernštýnské náměstí

Na historickém Pernštýnském náměstí se vypíná také nepřehlédnutelné sousoší se sloupem uprostřed a na něm se sochou Panny Marie. Sloup ční do výše 6 metrů. Dle dnešních pramenů požadoval postavení sochy Panny Marie na náměstí již děkan Valentýn Antonín Kelčák v roce 1695. Sloup vznikl coby výraz vděčnosti za odvrácení morové rány.

Pernštýnské náměstí

Další památky v Pardubicích

K dalším pozoruhodným památkám patří v tomto městě také zdejší radnice. Nachází se v historickém centru, na Pernštýnském náměstí. Monumentální stavba zabírá téměř celou jednu stranu náměstí. Zaujme na ní také velmi dekorativní pojetí dané novorenesančním slohem.

Mohlo by Vás zajímat

Muškáty
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Nejlepší hnojivo na muškáty a několik rad, díky kterým vám budou bohatě kvést až do podzimu

Oybin
publikováno 15. 5. 2024 autor Aleš Mohr

Výlet parní lokomotivou na německý hrad Oybin

rajčata
publikováno 18. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojení rajčat: Díky této zálivce se dočkáte dvakrát větší úrody a lahodnějších plodů

zavřít reklamu
×
Reklama