První kostel či naučná stezka: Svěží procházka na Levý Hradec vás nadchne i v mrazu

fotografie autora Petr Dostál publikováno 07.01.2024 08:00
Levý Hradec

Máte rádi historii a ani v chladnějším období roku vás neopouští touha poznávat doby dávno minulé? Potom si udělejte výšlap na Levý Hradec, kolébku křesťanství u nás.

První křesťanský kostel u nás

Nedávno jsme oslavili Vánoce, které jsou společně s Velikonocemi velmi důležitým církevním svátkem. I naprostí ateisté vnímají jejich spojení s křesťanskou vírou. Pokud si ještě chcete vánoční zastavení se v každodenním shonu připomenout a zamyslet se nad tím, jestli existuje něco, co nás přesahuje, můžete se vypravit na Levý Hradec nedaleko Prahy. Proč právě tam? V někdejším hradišti Levý Hradec v Roztokách u Prahy stojí úplně první křesťanský kostel vybudovaný na našem území. Pochází z doby na konci 9. století, kdy u nás vládli Přemyslovci a je zasvěcený svatému Klimentovi. 

Výhodné místo nad řekou

Zvládnete-li malou exkurzi do historie, dozvíte se, že ho nechal vybudovat přemyslovský kníže Bořivoj I. (*852–855, †888–891). Právě on se jako první z Přemyslovců nechal pokřtít a novou víru šířil kolem sebe. Proto tu nechal vybudovat i svatostánek. Z jakých důvodů zvolil tohle místo? Jde o strategicky důležitý bod, a to ostroh na levém břehu řeky, který se tyčí do výše nad vltavským údolím. Není snadné se sem dostat, v tehdejší době tam jenom těžko pronikali nepřátelé, kteří by projevili zájem místo dobýt. To byla velká výhoda, protože raný středověk nebyl zrovna bezpečnou dobou.

Levý Hradec

Správní centrum země

I z výše uvedených důvodů Levý Hradec za Bořivojova života sloužil také jako centrum jeho vlády. Nestál tu totiž jenom samotný kostel, ale i pevnost, ve které Přemyslovci žili a spravovali území, které si podmanili. O tom, že se tu nějaké opevněné stavby opravdu nacházely, svědčí spousta archeologických nálezů. Ty začali badatelé vykopávat už v průběhu 19. století, na největší objevy ale narazili až ve 40. a 50. letech 20. století. Zbytky původního kostela z 9. století vědci objevili pod podlahou současného kostela. Veliký význam jako správní centrum celé země si ale Levý Hradec udržel jenom do počátku 10. století, pak se Přemyslovci přesunuli do Prahy. Jisté ale je, že Levý Hradec jako sídlo je starší než Pražský hrad a Vyšehrad. 

Projděte si naučnou stezku

Ale konec historického povídání, vraťme se do současnosti. Můžete se sem vydat vlakem nebo autobusem z Prahy. Máte-li chuť se na Levý Hradec vypravit, pravidelné prohlídky s výkladem tu fungují jenom od května do září, ale zdejší naučnou stezku si můžete projít i v zimě a nabídne vám příjemný zážitek. Je dlouhá 800 metrů a narazíte na ní na osm zastávek. Vykopávky odsud si můžete prohlédnout ve Středočeském muzeu v Roztokách, které je otevřené i teď v zimě. 

Mohlo by Vás zajímat

Zamiokulkas
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Přesazování a množení zamiokulkasu: Jaký substrát vyžaduje a jak postupovat?

Kůra
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Mulčovací kůra: Kdy ji používat a kdy raději ne? A jaké jsou její výhody a nevýhody?

Jahody
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Jakým rostlinám se daří vedle jahod? Zvyšte výnos a ochraňte svou úrodu jednoduchou metodou

zavřít reklamu
×
Reklama