Zimní výlet do rakouského údolí Wachau: Obdivujte majestátní ticho v krajině přírodní památky UNESCO

fotografie autora Petr Dostál publikováno 08.01.2024 07:30
Wachau

Pokud byste se v zimě rozhodli vydat kousek za naše hranice, vynikajícím tipem na výlet je údolí Wachau v Dolním Rakousku. Když se tam jednou podíváte, budete se tam pravidelně vracet.

Wachau přírodní památkou UNESCO

Chlubí se statusem přírodní památky UNESCO. Nejvíce turistů do údolí Wachau přijíždí na podzim v době vinobraní, kdy můžete ochutnat místní skvělé víno. Ale půvab má tento kraj v každém ročním období, zimu nevyjímaje. Proto pokud máte chuť, vydejte se sem. Zdejší krajina vás nadchne i v mrazu. Nevidíte sice různé odstíny zelené, ale zato máte mezi stromy bez listí široký rozhled do krajiny, která ve svém zimním majestátu je opravdu půvabná. Ticho a klid vám učarují. Na pěší tůře budete mít pocit, jako by se tu zastavil čas. Užijeete si rozjímání, vyčistíte si hlavu. 

V Dolním Rakousku můžete vyzkoušet i lyže

Ještě silnější zážitek se nabízí ve chvíli, kdy údolí zapadá sněhem. Bělostná nadílka, která vám bude vrzat pod nohama, přináší další kouzlo. Kam se vydat na zimní procházku? Přímo se nabízí zdejší nejvyšší vrchol Jauerling u Oberndorfu, kde si můžete vychutnat široký rozhled do krajiny. Jestliže spíše, než krajině dáváte přednost městu, vydejte se na pochod historickým jádrem půvabného městečka Dürnstein. Kromě toho tu můžete jezdit na běžkách, pokud svatý Petr bude na bílou nadílku dostatečně štědrý. Na Jauerlingu jsou možnosti k lyžování velmi zajímavé. Nachází se tu i dětský lyžařský park JAUliland, takže o zábavu budou mít postaráno i vaše ratolesti, dospěláky zase uspokojí nabídka a možnosti lyžařské chaty s JAU-barem.

Zimní výlet do rakouského údolí Wachau: Obdivujte majestátní ticho v krajině přírodní památky UNESCO

Ochutnejte rakouské šampaňské i marmeládu

Už jsme zmiňovali víno, které si ve Wachau samozřejmě můžete dopřát i v zimě, vybraný druh si koupit a odvézt s sebou domů. Zajímavostí je meruňkové šampaňské, které rovněž stojí za to ochutnat a pokud bude váš mlsný jazýček spokojený, nějakou tu láhev přibalit do kufru. Totéž platí i o vynikajících meruňkových zavařeninách. Údolí je totiž kromě pěstování vína proslulé i nádhernými, šťavnatými meruňkami, které tu rostou v rozsáhlých sadech.  

Kde sehnat ubytování v Rakousku? 

Pokud nechcete utrácet peníze v hotelu, levnější a v mnoha případech zajímavější je ubytování v soukromí, tedy tzv. Zimmer frei. Nejenom, že ceny jsou tam o poznání nižší než v hotelu, ale určitým bonusem navíc je možnost být v kontaktu s místními lidmi. Pokud ovládáte jazyk, můžete si s nimi povídat. K snídani dostanete něco z místních výpěstků – třeba již zmiňovanou meruňkovou marmeládu. Celkově bude váš pobyt pestřejší než sice komfortní, ale méně osobní návštěva v hotelu. 

Mohlo by Vás zajímat

šrucha
publikováno 9. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Poznáte všechny tradiční i netradiční balkonové letničky? Vyzkoušejte se a inspirujte se

Pampelišky
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Netradiční využití pampeliškových květů. Co vše z nich lze připravit?

Cukrovka
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Hořčík je velice důležitý nejen při diabetu. Jak poznat, že v těle chybí a jak ho doplnit přirozenou cestou?

zavřít reklamu
×
Reklama