Proč vyrazit v lednu do ZOO? Návštěvníky láká na právě narozené gorilí mládě

fotografie autora Petr Dostál publikováno 09.01.2024 07:30
Mládě gorily

Neradi sedíte doma a máte chuť vyrazit ven do přírody? Zkuste navštívit pražskou zoo. Pocit, že všechna zvířata jsou v zimě v klidu a bude tam nuda, je mýlkou. Užijete si spoustu mláďat.

Všude dobře doma nejlíp, říká se. Pro některé lidi to v zimě platí stoprocentně. Jiní ale nechtějí jenom pasivně sedět u kamen a mají touhu přiblížit se k přírodě, i když ji pokryl bílý sníh. Způsob, jak to zařídit je jednoduchý. Kromě toho, že se vydáte na túru do zasněžené krajiny a máte šanci spatřit srny hledající potravu, existuje i jiná možnost. Navštívit ZOO, kde najdete spoustu zvířat na jednom místě. Poopravíte si dojem, že se tu v zimě nic neděje. Naopak. Za rok 2023 hlásí pražská ZOO velké chovatelské úspěchy, protože se zde narodilo 1234 mláďat od celkem 213 různých druhů živočichů. Vidět je můžete samozřejmě i v zimě.

Gorila je nejčastěji pašovaný savec

Podle ředitele ZOO Miroslava Bobka je mimořádné hlavně narození mláděte luskouna. Pražská ZOO v tomto ohledu drží prvenství v Evropě. Šupiny luskouna jsou lékem v tradiční čínské medicíně a z těchto důvodů se tito savci stávají předmětem zájmu nelegálních obchodníků. Ti luskouny často pašují přes hranice. Na východoasijských trzích je po jejich šupinách mimořádná poptávka. Samičku, která dostala jméno Šiška, museli zpočátku ošetřovatelé uměle krmit, protože její maminka měla málo mléka. Nakonec ale všechno dobře dopadlo a tuhle atrakci byste si neměli nechat ujít. 

Gorila Zoo Praha

Happyendy u ptáků 

Přírůstky hlásí také hejno tučňáků, a to v počtu dokonce čtyř členů. Jednoho z nich ale vyhodili z hnízda, když mu bylo pouhých 19 dnů. Chovatelé se o něj postarali a díky jejich starostlivosti přežil, domníval se ovšem poněkud mylně, že je členem lidského stáda. Nakonec se ho ale povedlo úspěšně začlenit do hejna jeho soukmenovců. Pestrobarevní papoušci jsou vyhledávanou atrakcí a ti rodu Nestor kea se mezi ně řadí také. Ovšem samička Judy zahnízdila poprvé, a tak se ošetřovatelé rozhodli dát její vejce pro jistotu do líhně. Když mladé ptáčky přidali do hnízdní nory, rodiče o ně projevili správnou starostlivost, takže tento příběh má také happyend. Velkým úspěchem je i narození mláďat Hoko červeno laločnatého, protože tento brazilský ptáček je volné přírodě na pokraji vyhynutí. 

Roztomilé hříbě i kočkodani 

Kůň Převalského je pro pražskou ZOO doslova ikonou, protože jeho chov je zde úspěšný už několik desetiletí. Tentokrát se ale mládě narodilo poprvé rovnou ve výběhu. Dvě roztomilá mláďata přivedla na svět Anastasie, samička kočkodana Brazzova. Velký ohlas ale vzbudila 2. ledna 2024 zpráva, že gorilí samička Duni (dcera veřejnosti dobře známé Moji, první gorily narozené v České republice) porodila mládě. Úspěšný chov goril u nás tak začíná psát svoji další kapitolu. Dunino mládě bude pro vás určitě mimořádným lákadlem. V lednu a únoru proto můžete do pražské ZOO vyrazit v době od 9.00 do 16.00 hodin. 

Mohlo by Vás zajímat

Mšice
publikováno 10. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Opravdu účinný postřik, který ochrání rybíz a jiné rostliny před mšicemi

Pampelišky
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Netradiční využití pampeliškových květů. Co vše z nich lze připravit?

Mont Saint-Michel
publikováno 10. 4. 2024 autor Aleš Mohr

Na severu Francie: Návštěva opatství Mont Saint-Michel i dravých aligátorů v Alligator bay

zavřít reklamu
×
Reklama