Vltava jako na dlani: procházka okolo Zvolské homole

fotografie autora Petr Dostál publikováno 17.01.2024 09:42
Zvolská homole

Řeka Vltava se vine pestrou přírodou jižních a středních Čech, jeden z nejkrásnějších úseků se však nachází hned kousek u Prahy, v místě zvaném Zvolská homole. Toto fotogenické místo je jako stvořené pro krásné pohledy do okolí.

Zvolská homole je skalnatý ostroh nad řekou Vltavou, který se vypíná k nebi zhruba 15 kilometrů na jih od Prahy. Tato oblast je kvůli množství vzácných a ohrožených druhů rostlin chráněnou přírodní rezervací, jelikož tato květena roste na starobylých, více než 600 milionů let starých usazených horninách. Oblast náhorní plošiny nedaleko jižního pólu Prahy byla významnou oblastí již v době kamenné. Z této doby totiž pochází první zmínky o osídlení lokality. Lokalita se však stala populární nikoliv kvůli unikátnímu biomu či historickým reáliím, ale díky krásným výhledům na Vltavu.

Okolí obce Zvole

Územím prochází naučná stezka, která na sérii informačních tabulích pojednává převážně o různých ekosystémech v místní rezervaci. Trasu lze poměrně snadno začlenit do delší okružní procházky z Vraného nad Vltavou do obce Zvole a zpět. Do Vraného se pak můžete dostat některým z pravidelných vlakových spojů přímo z pražského hlavního nádraží.

Zvolská homole

Na okraji místní rezervace se nachází pozůstatky pravěkého hradiště, které – podobně jako nedaleký vrch – nese název Zvolská homole. Nevelký pahorek se strmými svahy a hlubokým obranným příkopem tvořeným údolím Vltavy byl podle historiků pravděpodobně opevněn, a na místě dokonce později stál i malý středověký hrad, o jehož vzniku ani majitelích však nejsou žádné záznamy.

Okružní cesta na břehu Vltavy

Navrhovaná procházka z Vraného nad Vltavou zpočátku vede podél Zvolského potoka až do obce Zvole, kde se nachází velký vesnický rybník s travnatými okraji, které v létě přímo vybízí k posezení a drobnému pikniku. Ze Zvole pak stezka pokračuje do zmíněné přírodní rezervace, odkud se vám již naskytnou první pohledy na Vltavu i Prahu samotnou. Trasa se poté stáčí okolo areálu tvrze, načež opět sestupuje zpět do Vraného.

Celková délka okruhu je přibližně 8 kilometrů a celkové převýšení činí necelých 200 metrů. Většina trasy vede po nenáročných lesních stezkách bez výraznějšího stoupání či klesání, avšak před obcí Zvole se nachází nepříliš zpevněný kamenitý povrch, který je dobré mít na vědomí. K občerstvení se kromě vlastních zásob můžete spolehnout například na Restauraci U Rybníka, případně pak na pizzerii All'infinito ve Vraném nad Vltavou. Také si můžete udělat drobnou odbočku do některé z místních hospůdek.

Mohlo by Vás zajímat

Jiřinky
publikováno 8. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstování jiřin: Zaštipování a několik dalších kroků vedoucí k bohaté květeně

Cukrovka
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Hořčík je velice důležitý nejen při diabetu. Jak poznat, že v těle chybí a jak ho doplnit přirozenou cestou?

Lopatkovec
publikováno 9. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Pěstování lopatkovce: Důležité pěstební kroky, které vedou k bujnému květenství a zdravým listům

zavřít reklamu
×
Reklama