Klášterec nad Ohří: navštivte místní lázně, zámek či anglický park

fotografie autora Petr Dostál publikováno 21.01.2024 07:30
Zámek Klášterec nad Ohří

Klášterec nad Ohří je zhruba patnácti tisícové město ležící v okrese Chomutov. V jeho srdci leží hned několik historických památek, a obec pak neurazí ani nejbližším okolím a místní přírodou.

Historické město Klášterec nad Ohří, ležící na břehu řeky Ohře v severozápadních Čechách, je plné zajímavých překvapení. První zmínky o lidském osídlení v lokalitě pochází z 12. století, kdy zde byla založena místní pobočka benediktinského kláštera v Postoloprtech. I dnes je pak v Klášterci možné pozorovat významný odkaz církevního dědictví – dnes městu dominují dva pěkné barokní kostely a novogotický zámek s rozsáhlým udržovaným parkovým areálem v anglickém stylu.

Ve městě se nachází i lázně

V 19. století vznikla těsně za centrem města malá lázeňská zóna, která byla vybudována díky objevení místního léčivého pramene nazvaného Evženie. Původní pramenné vody byly mírně radioaktivní, v roce 1990 byl ale založen druhý pramen, který slouží právě k léčebným účelům. Lidé přijíždějící do kláštereckých lázní se zde jezdí léčit například s vysokým krevním tlakem či za účelem prevence vzniku komplikací s pohybovým aparátem.

Klášterec nad Ohří

Šlechtický rod město rozvíjel po tři staletí

Za současnou podobu město Klášterec nad Ohří vděčí správě rodu Thun-Hohensteinů pocházejícího z jižního Tyrolska, který získal místní zámek po bitvě na Bílé hoře v roce 1621. Rodina pak v následujících třech stoletích zámecký areál dále rozvíjela až do doby, než byla stavba po druhé světové válce vyvlastněna, a stala se tak majetkem státu. Prohlídku zámku můžete absolvovat v sezóně od dubna do října.

Poznávací trasa po Klášterci nad Ohří a okolí

Hlavní dominanty města – lázně, zámek i okolí parku – projdete i s rezervou během jednoho dne. Zaparkovat můžete na některém z mnoha míst v centru, a pak už záleží jen na vás, kudy vyrazíte. My vám doporučujeme vyzkoušet okruh začínající na místním vlakovém nádraží, odkud vyrazíte po cyklostezce podél Ohře až do centra, poté projdete lázeňskou oblast a následně se vrátíte přírodní stezkou vedoucí místními kopci zpět. Cesta vede malebnou krajinou a natrefit zde můžete mimo jiné i na zříceninu hradu Egerberk vypínající se nad obcí Lestkov. Stavba pochází z konce 13. století, od 16. století však byla opuštěna a postupně chátrala. Z okolí zříceniny se pak můžete kochat výhledy do okolí.

Tuto trasu si užijí klasičtí turisté i rodiny s dětmi, jelikož není nijak zvlášť náročná. Problémy může činit pouze část cesty vedoucí právě k Egerberku, která sice není strmá, při cestování s kočárkem se však příliš nedoporučuje, jelikož povrch lesních tras může být mnohdy rozblácený. Ve městě i v lázeňském areálu jsou pak k dispozici nejrůznější možnosti občerstvení. Za návštěvu pak určitě stojí kavárna Caffé Kelly ležící hned vedle kostela Nejsvětější Trojice v centru města, která na vás dýchne příjemnou a pohodovou atmosférou. V létě se pak můžete zastavit v hospodě Vyhlídka v nedalekých Rašovicích, které leží na trase navrhovaného okruhu.

Mohlo by Vás zajímat

Zamiokulkas
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Přesazování a množení zamiokulkasu: Jaký substrát vyžaduje a jak postupovat?

Trávník
publikováno 12. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Sekání trávy: Kdy a jak začít, abychom se dočkali výstavního trávníku?

Bolest
publikováno 12. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Čas na výsev zeleniny, která zbaví tělo zánětu a podpoří imunitní systém

zavřít reklamu
×
Reklama