Okružní procházka okolím hradu Švihov podél Kamýcké skály

fotografie autora Jan Nováček publikováno 23.01.2024 07:15
hrad Švihov

Vodní hrad Švihov patří mezi jedny z nejikoničtějších historických staveb na našem území. Za obdiv pak stojí nejen samotná pevnost, ale i její okolí, kde můžete mimo jiné obdivovat pozoruhodné skalní útvary nedaleko obce Kamýk.

Stručné dějiny Švihova

Historie pozdně gotického a raně renesančního hradu Švihov se začala psát na konci 15. století, kdy jeho stavbu v roce 1480 zahájil šlechtic a tehdejší sudí Půta Švihovský z Rýzmberka. Hrad byl dokončen o 30 let později, tedy v roce 1510, kdy už se v české architektuře do značné míry promítala právě zmiňovaná renesance. Později byla tvrz přestavěna na sýpku, veřejnosti pak byla zpřístupněna až v polovině minulého století. Z architektonického pohledu jde o tzv. vodní hrad, tedy pevnost obehnanou vodním příkopem, který je zde využíván i dnes. Švihov je jedním z nejmalebnějších hradů na našem území, a navštívit jej v rámci prohlídek můžete v sezóně od konce března až do začátku listopadu.

Krátká procházka kolem hradního příkopu

Procházka po hradním areálu spojená s návštěvou důmyslného vodního systému, který plní hradní příkop, je dlouhá pouhé dva kilometry. Pokud sem tedy budete vážit cestu, nejspíš se budete chtít porozhlédnout i po okolí hradu. Ze Švihova míří spousta cest, které se vzájemně liší celkovou délkou i náročností. Zvolit si tak můžete i 21 kilometrů dlouhou okružní trasu po kopcích západně od hradu, kde se nachází další menší pevnůstky.

hrad Švihov

Naučná stezka Švihov a okolí

Pokud vám nebude stačit krátká procházka, doporučujeme naučnou stezku Švihov a okolí, která ze vás provede několika dalšími turistickými místy. Trasu lemuje několik informačních tabulí popisujících místní přírodu. Kroky vás pak zavedou až do nedaleké obce Kamýk, v jejíž blízkosti se nachází i lokalita Buližník tvořená zajímavým uskupením skalních útvarů. Jde metamorfované horniny, které jsou velmi odolné vůči erozi. Díky svým vlastnostem pak byly tyto kameny před několika stoletími použity právě i na stavbu nedalekého Švihova.

Na trase vedoucí od hradu k Buližníku se lze kochat krásnými výhledy do okolí. Pokud se chcete vyhnout náročnějšímu úseku stoupajícímu ke skalám, není problém jej obejít. Tato část trasy totiž vede po žebřících, které mohou být pro méně zkušené výletníky náročnější na zdolání. Pokud si však na ně troufnete, naskytne se vám možnost rozhlédnout se nad vrcholky místního borovicového lesa až k samotnému horizontu. Zbytek trasy je pak poměrně dobře schůdný a vede nenáročnými lučními a lesními cestami s celkovým převýšením okolo 150 výškových metrů. Občerstvit se pak můžete v restauraci na švihovském náměstí.

Cesta okolím obcí Švihov a Kamýk má své kouzlo v létě i v zimě, pokud se ale chcete podívat i do samotného hradu, zvolte takový termín, kdy je zpřístupněn k prohlídkám. Jinak se ale můžete těšit na velmi příjemnou a uklidňující procházku, kterou si užijí starší i nejmenší účastníci vaší rodinné výpravy.

Mohlo by Vás zajímat

Oleandr
publikováno 16. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojení oleandru: Správně zvolené živiny podpoří rostlinu v bohatém kvetení, začněte s ním již nyní

Mandelinka
publikováno 19. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Jak se zbavit mandelinky bramborové přírodní cestou. Vyzkoušejte účinný postřik

Libeček
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jak a čím hnojit libeček, aby vyrostl a nabídl nám mnoho aromatických listů

zavřít reklamu
×
Reklama