Akce pro všechny generace: Nasajte vůni benzínu v Muzeu Škoda auto

fotografie autora Petr Dostál publikováno 26.01.2024 08:00
Muzeum Škoda

Milovníci aut také nemusí sedět doma za kamny. Svoje srdce fanouška strojů se čtyřmi koly mohou i v chladném počasí uspokojit výletem do Muzea Škoda auto v Mladé Boleslavi.

Po rozkvětu přichází krize

Na úvod něco málo z historie. Do počátků výroby automobilů v Mladé Boleslavi se musíme vrátit o více než 100 let zpátky. Dva Václavové, Laurin a Klement zakládají v roce 1895 v Mladé Boleslavi svůj podnik. Zatím ještě nejde o automobily, mají v plánu vyrábět jízdní kola. Není divu, vždyť tahle sehraná dvojka se poznala v klubu velocipedistů, to je tehdy nový sport, který zažívá velký boom. Ve firmě si skvěle rozdělí práci. Zatímco Laurin se jako mimořádně zdatný technik stará o výrobu, Klement svoje obchodní schopnosti využije jako manažer pro rozvoj podniku. V roce 1905 brány továrny opouští první auto z jejich produkce. Jde o dvousedadlovou voiturettu Laurin & Klement typ A. Jenže po letech rozkvětu přichází krize, a nakonec svoji firmu v roce 1925 převedou pod křídla koncernu Škoda. 

Tři pestré okruhy expozice

Nádherný příběh nejen obou pánů zakladatelů, ale celé továrny a její produkce připomíná expozice dnešního Muzea Škoda auto. Úplně nejstarším exponátem je zde jízdní kolo Slavia s rokem výroby 1899. Právě s ním Klement s Laurinem začínali a brázdili si nelehkou cestu na světové trhy. Pochopitelně tu nechybí ani už zmiňovaná voituretta, která zahájila zdejší výrobu vozů.

Muzeum Škoda

Celkem sbírka v současnosti zahrnuje asi 500 exponátů rozmístěných na ploše 1800 m2. Najdete zde prototypy, vozy sériové výroby, ale také závodní speciály, motocykly a motory. Expozice má tři tematické okruhy. V rámci Evoluce můžete vidět ty nejvýznamnější produkty Škodovky – milníky v jejím vývoji. Tradice představuje automobily z různých období a konečně Preciznost vám umožní nahlédnout do toho, jak probíhá rekonstrukce historického vozu. 

Zábava i pro děti 

Užijete si návštěvu muzea opravdu naplno, protože nejde jenom o prohlížení aut a jiných exponátů, filmů či obrázků. V muzeu narazíte na spoustu multimediálních a interaktivních prvků, které vás doslova vtáhnou do děje příběhu vypovídajícího o tom, jak vlastně vzniká automobil. Výstava uspokojí všechny generace. Máte-li děti, určitě je vezměte s sebou. Návštěva expozice pro ně rozhodně nebude nudná. Úplná mrňata si užijí hezkou zábavu na odstrkovadlech, které mají podobu Škodovek, nebo se mohou podívat na film Krtek a autíčko. O fous větší ratolesti se s průvodcem vydají po expozici a aby to pro ně byl alespoň trošku adrenalin, budou plnit různé úkoly. Kluky nadchne funkční model klikové hřídele a možnost navštívit výrobní provozy. Měli bychom ještě také dodat, že muzeum má bezbariérový přístup.

Mohlo by Vás zajímat

Obytná dodávka
publikováno 18. 4. 2024 autor Jan Nováček

Přestavba dodávky 3. díl: Při řezání do karoserie musíte dodržet jednoduché pravidlo, aneb jak na instalaci oken

Záclony
publikováno 22. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Jak vybělit záclony? Vyzkoušejte trik našich babiček. Je levný a účinný

Zavinutka
publikováno 22. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Zavinutka neboli Monarda: Jak pěstovat tuto půvabně vonící rostlinu jako profík?

zavřít reklamu
×
Reklama