Výlet do Krušných hor: projděte si okolí vesnice Měděnec

fotografie autora Petr Dostál publikováno 27.01.2024 08:15
Důl Měděnec

V krušnohorském pohoří se nachází nepřeberné množství turistických tras. Tentokrát jsme na toulkách po ČR zavítali nedaleko obce Měděnec, která bývala jedním z center místního hornictví.

Krušné hory se rozkládají na česko-německé hranici a v délce asi 160 km oddělují severní Čechy od Saska. Toto pohoří patří k nejčlenitějším a také nejprozkoumanějším geologickým oblastem ve střední Evropě. Díky rozsáhlým nalezištím kovových rud se tato oblast stala také nesmírně významnou evropskou těžební oblastí, která začala vznikat před více než čtyřmi tisíci lety.

Historické centrum evropské těžby kovů

Těžba v Krušných horách byla podle historiků pravděpodobně zahájena již 2 500 let před naším letopočtem, kdy zde byla objevena ložiska cínu. V době bronzové se s touto poměrně vzácnou komoditou hojně obchodovalo, a to na velké vzdálenosti – krušnohorský cín se dostal až k Baltskému moři nebo do Středomoří. Během raného středověku pak místní těžbu převálcovala Anglie, již ve 12. století však Krušné hory vydaly další vzácný poklad – stříbro. Postupně se přidávaly i další kovy, například měď, železo, kobalt a dokonce i uran. Celá krajina byla staletími důlní činnosti jedinečně ovlivněna, a to do té míry, že byl region v roce 2019 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Měděnec - kaple Neposkvrněného početí Panny Marie

Měděnec je příkladem zachovalé hornické lokality

Na české straně Krušných hor se nachází hned několik historických hornických regionů. Jedním z nejvýznamnějších je pak oblast obklopující obec Měděnec. V okolí vrchu Mědník vypínajícího se do výšky 910 m n. m. jsou ještě dnes patrné známky po někdejších důlních šachtách a štolách, pocházejících až z 15. století. Některé z těchto štol jsou v letních měsících přístupné, a můžete tak těmito tunely nahlédnout do minulosti. Na Mědníku se pak nachází kaple Neposkvrněného početí Panny Marie, která byla dokončena v roce 1674 jako poděkování za bohatá naleziště železné, stříbrné a měděné rudy, jež se zde nacházejí.

Toulky po okolí vás provedou místní přírodou

Procházka z Měděnce na Mědník je poměrně krátká – z centra obce je to pouhých 300 metrů. Není ale problém si naplánovat trasu i po zdejší naučné stezce vedoucí k místní skalní dominantě, Sfingám. Jde o přírodní památku rozkládající se hned za obcí, a její základ tvoří uskupení až 15 metrů vysokých skal připomínajících staroegyptské mytologické bytosti. Na vrcholky těchto kamenů pak lze i vystoupat, a rozhlédnout se tak po nedalekém okolí. Stezka pak dále pokračuje k malému lyžařskému areálu Alšovka, Do Měděnce se pak můžete vrátit po krátkém úseku dálkové poutní trasy Severní stezky Via Czechia.

Po celou dobu procházky se nemusíte bát zbytečného převýšení, a z toulek okolo Měděnce se tak může stát příjemný a nenáročný výlet, který si užijete s dětmi i se staršími. Občerstvit se pak můžete přímo v obci, kde vás místními specialitami pohostí hned několik restauračních zařízení.

Mohlo by Vás zajímat

Rajčata
publikováno 16. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojivo z droždí: Nedoceněný poklad, který má aktuálně největší využití

rajčata
publikováno 18. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojení rajčat: Díky této zálivce se dočkáte dvakrát větší úrody a lahodnějších plodů

Kopr
publikováno 14. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jak se zbavit mšic na kopru: Pomohou ověřené metody, které spolehlivě fungují

zavřít reklamu
×
Reklama