Do tepla za uměním: Pokochejte se v kladenském zámku pop artem Andyho Warhola

fotografie autora Petr Dostál publikováno 29.01.2024 07:15
Andy Warhol

Možná máte chuť vypravit se někam za kulturou a být chvíli v teple. Skvělým tipem je výstava světoznámého výtvarníka Andyho Warhola v Galerii Kladenského zámku.

Na první pohled jasná tvorba

Jestliže galerie umění navštěvujete jen velmi zřídka nebo vůbec ne, protože si myslíte, že umění vlastně vůbec nerozumíte a snobské diskuse na toto téma se vám z duše příčí, tady můžete udělat beze strachu výjimku. Pop art, který Andy Warhol reprezentuje, je totiž uměním pro každého, zkrátka pro širokou veřejnost, což ostatně jasně napovídá jeho název. V překladu jde o populární masové umění. Zrodilo se v polovině 50. let 20. století a naplno rozvinulo o dekádu později. Tomuto uměleckému vyjádření jednoznačně dominují předměty denní potřeby. Třeba obrovská potištěná plechovka na polévku Campbell, kterou můžete znát z Warholovy tvorby a spousta dalšího. Je to na první pohled jasné, není o čem přemýšlet.

Barevnost a kýčovitost

Pop artová díla reprezentují fotografie, reklamy, komiksy i film, tedy vlastně kultura velkého města. Právě tohle umění otevírá dveře do galerií úplně obyčejným lidem, kteří se sem jinak někdy za celý život vůbec nevydají. Jde totiž o díla jednoduchá, otevřená naprosto každému. Odpadají tak otázky, proč malíř ztvárnil zrovna tohle a co tím chtěl světu vlastně říci. Ty si obvykle musíte klást ve chvílích, kdy navštívíte výstavbu moderní abstraktní malby. Pro pop art je typická velmi výrazná barevnost a mnohdy určitá kýčovitost projevu. To ale není rozhodně na škodu. Právě naopak. Není co řešit, jenom se kochat.

Andy Warhol

Profláknuté obličeje a reklamy 

Výstava neukazuje jenom díla Andyho Warhola, i když ten je samozřejmě nejvýraznějším celosvětových představitelem pop artu. Vidět můžete v kladenském zámku i tvorbu mnoha jeho souputníků. Třeba Allena Jonese. Uwe Lausena, Roberta Indiany či Jaspera Johnse. Výstavu můžete navštívit až do 11. února 2024, takže neváhejte a běžte se podívat. Příjemné je, že jde o výstavu prodejní. Můžete si tak pořídit nejen plakát slavné Warholovy plechovky na polévku, ale i neméně „profláknuté“ obličeje slavných hereček Marilyn Monroe a Elisabeth Taylor, hudebníka Elvise Presleyho nebo reklamu na Coca-Colu. Dáváte-li ve svém bytě přednost výrazným dekoracím, může tisk dominovat stěně ve vaší pracovně nebo obývacím pokoji. Zaručeně upoutá každého, kdo vás navštíví a svými barvami vám dodá dobrou náladu. 

Mohlo by Vás zajímat

Oleandr
publikováno 8. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Nejčastější škůdci oleandru, kteří jej ohrožují. Na které si dávat pozor?

ford logo
publikováno 8. 4. 2024 autor David Vanda

Ikonické logo automobilky Ford si při testování prochází peklem

Cupra
publikováno 12. 4. 2024 autor David Vanda

Populární automobily Cupra míří na americký trh

zavřít reklamu
×
Reklama