3 nejkrásnější skalní města v Česku: Adršpach nebo České Švýcarsko

fotografie autora Jan Nováček publikováno 03.08.2023 05:00
Adršpach

Skalní města patří k návštěvnicky nejvděčnějším výletním cílům. Jejich jedinečná atmosféra a unikátní vzhled zaujme každého, kdo se k nim vypraví. Území České republiky je na skalní města bohaté a není tedy nouze o možnost do některého vyrazit, třeba hned o víkendu.

Český ráj a Hruboskalsko

Mezi nejkrásnější skalní města v Českém ráji patří kromě Prachovských skal i Hruboskalsko. Právě zde najdete hned několik obdivuhodných vyhlídek, které tvoří pískovcové skály, které dosahují výšky až kolem 60 metrů. Velice oblíbeným adrenalinovým sportem je zde horolezectví. Na okraji oblasti se tyčí skalní zámek zvaný Hrubá Skála, který jí dal jméno a v létě patří mezi nejnavštěvovanější místa v Česku. 

3 nejkrásnější skalní města v Česku: Adršpach nebo České Švýcarsko

Nezapomenutelným zážitkem z Českého ráje se pro řadu lidí stává též návštěva tzv. Drábských světniček, odkud je snad ten nejkrásnější pohled na západ slunce. V širokoúhlém pohledu zde můžete vidět bohatství a krásu naší země.

Adršpašské skály

Adršpašské skály mohou nabídnout hned několik turistických tras. Ty jsou skutečnými kouzelnými procházkami mezi úzkými profily skal, které mnozí rádi navštěvují opakovaně. Skalní město tvoří i několik skalních útvarů, které se staly doslova ikonickými. Patří mezi ně například Milenci, Džbán, Sloní náměstí, Rukavice, Orlí hnízdo a další. Můžete zde však kromě vlastních skal shlédnout i krásné vodopády.

3 nejkrásnější skalní města v Česku: Adršpach nebo České Švýcarsko

Za zmínku však stojí i známá pískovna v Adršpachu, na jejíž hladině se zrcadlí panenská příroda, která okouzlí každého, kdo projde kolem. Avšak i přesto, že průzračná voda s bílými písčitými okraji v létě přímo vybízí ke koupání, je pro návštěvníky kvůli chráněné krajinné oblasti zakázaná. 

Adršpachu stojí i Broumovské stěny, které lákají na nedotčenou a krásu skalních útvarů složených do tvarů připomínajících hřiby. 

Cestujete karavanem nebo obytným vozem? Skvělé výchozí místo pro návštěvu skal nabízí stellplatz Adršpach nebo karavanpark Adršpach.

České Švýcarsko a Pravčická brána 

Lidé z celého světa jezdí navštěvovat tento známý skalní útvar, který se nachází v Českém Švýcarsku. Je jedním z největších skalních bran, které v Evropě najdete. Brána se může pyšnit se šířkou 26,5 metrů a výškou 16 metrů. Pravčická brána je jedním z hlavních symbolů a možná nejznámějším skalním útvarem, které u nás příroda stvořila. Není však jediná, České Švýcarsko láká na několik skalních měst, které rozhodně stojí za návštěvu, stejně jako Pravčická brána.

Mohlo by Vás zajímat

Bentley Speed Six
publikováno 10. 4. 2024 autor David Vanda

Bentley podle všeho obnovuje výrobu legendárního roadsteru

šrucha
publikováno 9. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Poznáte všechny tradiční i netradiční balkonové letničky? Vyzkoušejte se a inspirujte se

Pampelišky
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Netradiční využití pampeliškových květů. Co vše z nich lze připravit?

zavřít reklamu
×
Reklama