Adršpašsko-teplické skály: Rodinný výlet, kde strávíte nezapomenutelné chvíle

fotografie autora Jan Nováček publikováno 25.08.2023 06:40
Adršpach

Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály představují úchvatnou podívanou. Dřevěné chodníčky vás provedou hustým zeleným lesem, úzkými skalními soutěskami i na vrcholy samotných kamenných obrů.

Adršpašsko-teplické skály jsou unikátním skalním městem tvořeným zejména pískovcovými masivy, které ve vás vyvolají úžas a obdiv téměř na každém kroku. O to neuvěřitelnější je skutečnost, že celá oblast kdysi ležela na dně pravěkého oceánu. V průběhu let pak větry a deště skály postupně erodovaly, až získaly svůj dnešní charakteristický tvar.

Projít lze obě skalní města zvlášť či najednou

Jak již samotná název napovídá, tato rezervace se skládá ze dvou částí – Adršpašských skal a Teplických skal. Obě oblasti jsou od sebe odděleny Vlčí roklí. Ačkoliv mají obě skalní města vlastní vstup, je možné je považovat za jeden velký areál. Průchod Vlčí roklí je však poměrně náročným turistickým výletem, a mnohem lepší je tak projít si Adršpašské i Teplické skály zvlášť. Okruh procházející Teplickými skalami je dlouhý 6 km, v Adršpachu jde o 7 km. Trasa vedoucí Vlčí roklí má zhruba 4 km, avšak s výrazným převýšením.

Procházku růžovým sadem příliš nečekejte, o krásu však nouze nebude

Při cestě Adršpašsko-teplickými skalami je nutné myslet na to, že zdejší stezky nejsou příliš uzpůsobeny pro pohyb s kočárkem, a do některých oblastí se s malými dětmi prakticky vůbec nedostanete. I když je hlavní trasa poměrně schůdná, je vhodné vzít si pevnou a kvalitní turistickou obuv. Celkem můžete v Adršpachu strávit zhruba 3 hodiny času, v Teplických skalách pravděpodobně o něco méně. Nemusíte se bát – zbude vám dostatek času na pořízení krásných fotografií všech ikonických skalních útvarů.

Můžete se také projet lodí po místním jezeře

U vstupu do parku se nachází nádherné jezero s průzračnou vodou. Zhruba v polovině okruhu narazíte na druhé jezero, kde se můžete projet na pramici. Samotná plavba o délce zhruba 2 kilometry vás při současných cenách vyjde na 100 korun, v případě zlevněného vstupu polovinu této částky. Výměnou za tento poplatek získáte jedinečný zážitek při pohledu na skalní masivy z nové perspektivy.

Adršpach

Adršpach – vstupné a otevírací doba

Adršpašsko-teplické skály jsou spravovány místními úřady. Díky stále narůstající popularitě v rámci turismu je v hlavní sezóně doporučeno (či přímo nařízeno) si termín návštěvy rezervovat předem. Vstupné vychází na 130 korun pro dospělé či 100 korun pro děti, studenty či seniory, mimo sezónu je však cena zpravidla nižší. Do přírodní rezervace se dostanete pouze skrz oficiální vstupy, přičemž je nutné dodržovat otevírací dobu parků. Ta je sice celoroční, v rámci jednotlivých dní je však omezena na 8:00-18:00 během sezóny, případně 8:00-16:00 mimo sezónu.

Zvažte také návštěvu nedalekých měst

Adršpašsko-teplický park se nachází na severu České republiky, zhruba deset minut cesty od jihozápadních hranic Polska. Pokud tedy do oblasti vyrážíte na více dní, můžete si udělat výlet i do sousední Vratislavi, která potěší milovníky polské architektury. Na naší straně hranic stojí za zmínku například nedaleký Trutnov. V samotném okolí rezervace najdete řadu hotelů a penzionů, kde se můžete ubytovat.

A ještě drobný tip na závěr: Na výlet do Adršpachu si s sebou připravte jídlo a vodu, případně je zakupte u vstupu do rezervace. Uvnitř se nachází jen omezený počet míst, kde lze občerstvení zakoupit. Myslete také na to, že byste při průchodu skalním městem po sobě neměli zanechat žádné odpadky, aby krásy místní přírody mohli po vašem odchodu obdivovat i ostatní.

Ubytování Adršpach

Pokud cestujete obytným vozem nebo karavanem, může vám dát několik tipů pro ubytování v adršpachu. Skvělé výchozí místo pro váš obytný vůz nabízí stellplatz Adršpach, nebo karavanpark Adršpach.

Mohlo by Vás zajímat

rajčata
publikováno 18. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Hnojení rajčat: Díky této zálivce se dočkáte dvakrát větší úrody a lahodnějších plodů

Libeček
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jak a čím hnojit libeček, aby vyrostl a nabídl nám mnoho aromatických listů

Mercedes-Benz třídy G
publikováno 14. 5. 2024 autor David Vanda

Mercedes-Benz třídy G naplno naskakuje na vlnu e-mobility

zavřít reklamu
×
Reklama