Adršpašsko-teplické skály: Rodinný výlet, kde strávíte nezapomenutelné chvíle

25. 8. 2023 Jan Nováček
Adršpach

Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály představují úchvatnou podívanou. Dřevěné chodníčky vás provedou hustým zeleným lesem, úzkými skalními soutěskami i na vrcholy samotných kamenných obrů.

Adršpašsko-teplické skály jsou unikátním skalním městem tvořeným zejména pískovcovými masivy, které ve vás vyvolají úžas a obdiv téměř na každém kroku. O to neuvěřitelnější je skutečnost, že celá oblast kdysi ležela na dně pravěkého oceánu. V průběhu let pak větry a deště skály postupně erodovaly, až získaly svůj dnešní charakteristický tvar.

Projít lze obě skalní města zvlášť či najednou

Jak již samotná název napovídá, tato rezervace se skládá ze dvou částí – Adršpašských skal a Teplických skal. Obě oblasti jsou od sebe odděleny Vlčí roklí. Ačkoliv mají obě skalní města vlastní vstup, je možné je považovat za jeden velký areál. Průchod Vlčí roklí je však poměrně náročným turistickým výletem, a mnohem lepší je tak projít si Adršpašské i Teplické skály zvlášť. Okruh procházející Teplickými skalami je dlouhý 6 km, v Adršpachu jde o 7 km. Trasa vedoucí Vlčí roklí má zhruba 4 km, avšak s výrazným převýšením.

Procházku růžovým sadem příliš nečekejte, o krásu však nouze nebude

Při cestě Adršpašsko-teplickými skalami je nutné myslet na to, že zdejší stezky nejsou příliš uzpůsobeny pro pohyb s kočárkem, a do některých oblastí se s malými dětmi prakticky vůbec nedostanete. I když je hlavní trasa poměrně schůdná, je vhodné vzít si pevnou a kvalitní turistickou obuv. Celkem můžete v Adršpachu strávit zhruba 3 hodiny času, v Teplických skalách pravděpodobně o něco méně. Nemusíte se bát – zbude vám dostatek času na pořízení krásných fotografií všech ikonických skalních útvarů.

Můžete se také projet lodí po místním jezeře

U vstupu do parku se nachází nádherné jezero s průzračnou vodou. Zhruba v polovině okruhu narazíte na druhé jezero, kde se můžete projet na pramici. Samotná plavba o délce zhruba 2 kilometry vás při současných cenách vyjde na 100 korun, v případě zlevněného vstupu polovinu této částky. Výměnou za tento poplatek získáte jedinečný zážitek při pohledu na skalní masivy z nové perspektivy.

Adršpach

Adršpach – vstupné a otevírací doba

Adršpašsko-teplické skály jsou spravovány místními úřady. Díky stále narůstající popularitě v rámci turismu je v hlavní sezóně doporučeno (či přímo nařízeno) si termín návštěvy rezervovat předem. Vstupné vychází na 130 korun pro dospělé či 100 korun pro děti, studenty či seniory, mimo sezónu je však cena zpravidla nižší. Do přírodní rezervace se dostanete pouze skrz oficiální vstupy, přičemž je nutné dodržovat otevírací dobu parků. Ta je sice celoroční, v rámci jednotlivých dní je však omezena na 8:00-18:00 během sezóny, případně 8:00-16:00 mimo sezónu.

Zvažte také návštěvu nedalekých měst

Adršpašsko-teplický park se nachází na severu České republiky, zhruba deset minut cesty od jihozápadních hranic Polska. Pokud tedy do oblasti vyrážíte na více dní, můžete si udělat výlet i do sousední Vratislavi, která potěší milovníky polské architektury. Na naší straně hranic stojí za zmínku například nedaleký Trutnov. V samotném okolí rezervace najdete řadu hotelů a penzionů, kde se můžete ubytovat.

A ještě drobný tip na závěr: Na výlet do Adršpachu si s sebou připravte jídlo a vodu, případně je zakupte u vstupu do rezervace. Uvnitř se nachází jen omezený počet míst, kde lze občerstvení zakoupit. Myslete také na to, že byste při průchodu skalním městem po sobě neměli zanechat žádné odpadky, aby krásy místní přírody mohli po vašem odchodu obdivovat i ostatní.

Mohlo by Vás zajímat

Mol
7. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit molů, když levandule nezabírá. Máme pro vás účinné řešení

Vánoční trhy
7. 12. 2023 Petr Dostál

Jaká místa navštívit v zimním období? Nechte se inspirovat

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Pokud chcete nahlédnout do tajů přírody Moravskoslezského kraje…
14. 9. 2023 Jan Nováček

Zajímavé tipy na jednodenní výlety v okolí Ostravy

Modrý kostel
18. 10. 2023 Petr Dostál

Modrý kostel svaté Alžběty je dominantou Bratislavy

Milujete Rakousko a jeho horské oblasti? Potom je Hallstatt…
22. 6. 2023 Jan Nováček

Městečko Hallstatt nabídne staré solné doly

Železné hory
16. 10. 2023 Petr Dostál

Tip na výlet: Za pravým podzimem do Železných hor

Špindlerův Mlýn
27. 10. 2023 Petr Dostál

Turistika v okolí Špindlerova Mlýna. Kam vede Harrachova cesta?

Stvořidla
20. 11. 2023 Petr Dostál

Stvořidla: ráj milovníků přírody i vodáků

zavřít reklamu
×
Reklama