Nové Mlýny lákají na krásnou přírodu i letní relax u vody

7. 9. 2023 Jan Nováček
Nové Mlýny

Pálava je známá především jako vinařská oblast. V jejím srdci však leží také tři obrovské vodní nádrže Nové Mlýny, v jejímž okolí lze najít celou řadu přírodních i kulturních zajímavostí.

Nádrže Nové Mlýny byly vybudovány v 70. letech 20. století, aby zabránily každoročním povodním a zvýšily intenzitu zemědělské výroby. Zatímco horní část slouží k rekreaci, střední nádrž je přírodní rezervací s ostrůvky pro hnízdění ptáků. Dolní pak slouží nadále k zavlažování místních polí, ale také k výrobě elektřiny, rybolovu a rekreaci. Podél břehů Nových Mlýnů se nachází řada kempů, kde můžete v klidu odpočívat. Vyrazit však můžete také na pěší turistiku či cykloturistiku na některou z řady tras, které zde vedou. A kam vás mohou tyto cesty zavát?

Po stopách historie v Dolních Věstonicích

Za návštěvu rozhodně stojí archeologické muzeum pod vinařskou obcí Pavlov a areál archeologického naleziště. Od roku 2019 se zde navíc můžete vydat po stopách lovců mamutů pod Pálavou. Nově vzniklá archeologická stezka mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi vás provede nejvýznamnějšími archeologickými lokalitami. Projděte se v blízkosti míst, kde byla nalezena například slavná Věstonická venuše nebo tajemný trojhrob. Zároveň budete moci nahlédnout do života našich předků žijících před 30 000 lety.

Nové Mlýny

Aqualand Moravia je zábavou pro celou rodinu

Aqualand Moravia stojí na břehu Nových Mlýnů od roku 2013. Historie veřejného koupání se však táhne do podobné doby jako stáří samotné Věstonické venuše. Na místě, kde dnes stojí tento obrovský aquapark, se totiž dříve nacházely římské lázně. Na toto dědictví pak odkazuje vnitřní výzdoba areálu, včetně designu tobogánů či wellness centra Forum Romanum. V případě, že chcete strávit dovolenou vodními radovánkami, nabízí Aqualand Moravia zábavu na celý den.

Děvičky a další krásy Pálavy

Mezi největší přírodní dominanty v oblasti se bezpochyby řadí také Pálava. Jde o unikátní biosférickou rezervaci, které je dodnes útočištěm mnoha vzácných rostlin a živočichů. Při procházce některou z mnoha turistických tras tak mějte oči na stopkách, protože můžete narazit na skutečné unikáty z řad fauny i flory. Také zdejší skály jsou v mnoha ohledech neobvyklé, a to svou barvou i tvarem. Pálava vám představí zdařilý příklad vyváženého vztahu člověka a přírody, jehož výsledkem je malebná kulturní krajina.

Pálava

Po Pálavě můžete vyrazit z Mikulova či Pavlova, přičemž hlavní masív lze přejít pěšky. Připravte se však na poměrně náročnou hřebenovou túru. Dojít pak můžete až ke zřícenině Dívčích hradů neboli Děviček, ze které se vám naskytne nádherný pohled na celou vodní nádrž. Výhledy však nabídne celá trasa Pálavou. Na konci výšlapu pak nezapomeňte ochutnat skvělé víno od místních vinařů.

Zatopený kostel v bývalé obci Mušov

Na jednom ze dvou ostrovů, které vznikly po napuštění nádrže vodou, stojí zbytky kostela svatého Linharta, který byl součástí dnes zatopené obce Mušov. Kostel je pravděpodobně nejstarší románskou církevní stavbou na Břeclavsku. Na ostrov však nejezdí pravidelná lodní doprava a kostel není běžně přístupný. Obdivovat jej tak můžete prakticky pouze z bezpečné vzdálenosti na břehu Nových Mlýnů.

Mohlo by Vás zajímat

Vánoční trhy Praha
30. 11. 2023 Petr Dostál

Nejoblíbenější pražské vánoční trhy? Mírák láká na atmosféru, ale i rozumné ceny

Pohovka
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit fleky na sedačce, aby byla opět jako nová: Jednoduché způsoby zajistí kýžený efekt

Zoopark Zelčín
29. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka podél dolního toku Vltavy nabízí bohatý doprovodný program

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Pokud byste se na podzim rádi vydali na některý z českých zámků…
22. 9. 2023 Petr Dostál

Zámek Zbiroh: Hrad přestavěný na zámek je ideální pro podzimní výlet

Je to jeden ze skutečných exotických rájů. Ostrovy věčného léta…
5. 6. 2023 Jan Nováček

Co nesmíte minout na Seychelách?

Havajské ostrovy jsou skvělou destinací, pokud chcete vyrazit…
6. 7. 2023 Jan Nováček

Dovolená na Havaji: Co všechno musíte navštívit? Hlavní město či ostrov Lanai

Pokud vás láká rakouská příroda a historie, pak jistě víte, že…
7. 5. 2023 Jan Nováček

TOP 5 rakouských měst aneb kam se vydat v létě

Nejlepší dobou pro návštěvu Špicberk je období od května do…
10. 8. 2023 Jan Nováček

Cesta na Špicberky: Je lepší cestovat lodí, nebo letadlem?

Město Pardubice letos v říjnu, konkrétně v neděli 8.10.,…
4. 10. 2023 Petr Dostál

Již tento víkend: Velká pardubická, jeden z nejnáročnějších dostihů na světě

zavřít reklamu
×
Reklama