Nejkrásnější architektonické klenoty České republiky

fotografie autora Petr Dostál publikováno 05.10.2023 07:30
Archeopark Pavlov

Ačkoliv je Česko považováno za srdce Evropy, netkví jeho krása pouze v přírodních dominantách. Spoustu zajímavých pohledů nabízí například řada historických i moderních staveb. Znáte ty nejkrásnější?

K inspiraci pro návštěvu těchto architektonických skvostů nedávno inspiroval magazín visitzechia.com. Na seznamu památek, které byste si rozhodně neměli nechat ujít, tak nechybí například Tančící dům, jehož krásy jsme vám nedávno představili v samostatném článku. Stavba na nábřeží Vltavy však není zdaleka jedinou budovou v ČR, která zaujme milovníky originální architektury.

Ostrava je perlou severní Moravy

Ikonou hlavního města Moravskoslezského kraje je z architektonického hlediska bezpochyby průmyslový areál Dolní Vítkovice. Je možné zde navštívit původní vysoké pece a další pozůstatky staveb těžkého průmyslu, které s moderní dobou propojuje například stavba Bolt Tower postavená podle návrhu českého architekta Josefa Pleskota. Nedaleko ní se pak nachází také víceúčelová hala Gong, která původně sloužila jako plynojem. Díky svému designu byl Gong na prestižním veletrhu Expo Real v německém Mnichově zařazen do desítky nejkrásnějších staveb světa. Třetici moderních budov doplňuje Malý svět techniky U6, přestavěná tovární hala, ve které lze navštívit muzeum vědy, kde si přijdou na své děti i dospělí.

Víceúčelová hala Gong

Pardubicím vládne motiv kubismu

V samotném srdci naší republiky leží historické a univerzitní město Pardubice, kde je k vidění celá řada staveb, v jejichž designu lze spatřit prvky kubismu. Za zmínku stojí bezpochyby Automatické Mlýny, které pro město navrhl Josef Gočár, a jemuž je také zasvěcena galerie, která se v budově nachází. Stavba pak zaujme nejen při pohledu zvenčí, ale také zevnitř – minimalistický interiér byl nominován na Českou cena za architekturu 2023, jejíž vyhlášení proběhne v listopadu. Kubismus se pak promítá i do dalších Gočárových budov, například Domu U Černé Matky Boží v Praze či venkovské Bauerovy vily v Kolíně.

Helfštýn a Kamenice propojují historii a moderní architekturu

Hrad Helfštýn a zámek Kamenice jsou příklady staveb, kde se architektům podařilo zapojit do designu budovy novodobé moderní prvky bez obav z narušení původní myšlenky. V případě hradu Helfštýn tak byly v rámci rekonstrukce použity materiály jako sklo či corten (ocelová slitina), díky které získává budova rekonstruovaného paláce postupnou rezavou patinu. Zámek Kamenice byl pro změnu nedávno rozšířen o moderní novostavbu připomínající historickou oranžerii. V obou případech přitom nové prvky vkusně doplňují původní budovy, a zapadají také do nejbližšího okolí.

Helfštýn

V jihomoravském Pavlově můžete bloudit betonovým labyrintem

Některé architektonické klenoty naší země se staly zázemím pro velmi cenné muzejní exponáty. Příkladem za všechny může být například Archeopark Pavlov na jižní Moravě. Jeho hlavní část je uložena pod zemí, na povrchu pak přechází do bělavých bloků, které jako monolity trčí ze země a odkazují na staré kultury našich předků. Uvnitř se nachází expozice, která nabízí unikátní pohled do světa dávných lovců mamutů, kteří se ve zdejší oblasti proslavili například soškou Věstonické venuše.

Mohlo by Vás zajímat

Okurky
publikováno 18. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Výživná procedura pro okurky zajistí rostliny bez plísní a bohatou úrodu i plody bez hořkosti

Bílinská kyselka
publikováno 19. 5. 2024 autor Petr Dostál

Za Knovízskou kulturou a do lázní Bílina

Úklid
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Neuvěřitelné, co dokáže peroxid vodíku. 3 tipy, kde ho využít a kde ho raději nepoužívat

zavřít reklamu
×
Reklama