Mikulov, město historii a vínu zaslíbené

fotografie autora Petr Dostál publikováno 11.01.2024 07:30
Mikulov

Mikulov je město, jehož historie je spjata především s vinařskou tradicí. Čím dalším je toto město na jihu Moravy zajímavé?

Dominantou Mikulova je místní zámek

Mikulov se nachází v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji. V současnosti má zhruba 7 700 obyvatel. Zajímavé je toto místo jak svou historií, tak i tím, že dějiny města jsou neodmyslitelně spjaty s vínem. Právě podle Mikulova byla pojmenována také Mikulovská vinařská podoblast, jejímž je centrem.

Půdorys je v současné době vymezen přírodními dominantami tří nejjižněji položených kopců Pálavy - Svatého kopečku, Turoldu a Zámeckého vrchu.

Poměrně dlouho se tradovalo, že první písemná zpráva o Mikulově je datována k roku 1173. Zakládající listina kláštera premonstrátek datovaná do tohoto roku se však ukázala být padělkem. Pravdu tak mají prameny, které uvádějí až rok 1249. V tomto roce město získal Jindřich z Lichtenštejna a rodu Liechtensteinů patřilo s panstvím až do roku 1560.

Od té doby se úspěšně rozrůstalo. Největšího rozkvětu dosáhlo v období mezi lety 1575 až 1945, kdy zde převzal vládu rod Dietrichsteinů, kteří ve městě měli svou rezidenci a sídlili na mikulovském zámku.

Ostatně právě ten tvoří dodnes jednu z dominant města. Jedná se o stavu barokní. Tuto podobu zámku vtiskli právě již zmínění Ditrichštejnové, kteří barokní ráz promítli i do samotného Mikulova. Také jejich zásluhou je tak nyní mikulovský zámek považován za architektonický klenot. Přísluší k němu také francouzský park.

Mikulov

V Mikulově ochutnáte především bílá vína

Dnes už bychom ve zdech zámku zástupce rodu s modrou krví nenašli. Budova se nachází pod správou místního muzea. Že by ale měla dobu největší slávy už za sebou, to říci nelze. Nejen ona, ale celé město s ní ožívá každoročně tradičním Pálavským vinobraním. Za hudbou, vínem a zábavou se sem sjíždějí pravidelně desítky tisíc lidí.

Historie pěstování vinné révy v této oblasti sahá nakonec až do dob starých Římanů. Ti si byli velmi dobře vědomi specifických přírodních poměrů, které tvoří spojení klimatu i zdejších půd. Vůbec první zmínky o víně tak prameny datují dokonce do období 3. století našeho letopočtu. Momentálně vinice v okolí města zabírají plných 440 ha.

Region Mikulovska proslul především kvalitou svých bílých vín. Právě ta pokrývají až 80 % zdejších vinic. Mezi nejrozšířenější odrůdy patří Ryzlink vlašský, importovaný do Česka z Itálie. Typickou odrůdou mikulovské oblasti je i Veltlínské zelené. Velmi často na svazích mikulovských vinic najdeme též Ryzlink rýnský.

Návštěvníci, kteří si nenechají příliš ztěžknout vínem jazyk i končetiny pak mohou vyrazit za poznáním krás tohoto kraje také na kole. Za jednu z nejkrásnějších cyklistických tras bývá v tuzemsku označován právě trojúhelník Valtice – Lednice – Mikulov. Okolí Mikulova je známo nenáročným terénem vhodným i pro nepříliš fyzicky disponované cyklisty.

Mohlo by Vás zajímat

Česká republika
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Nejkrásnější místa v Česku, která stojí za návštěvu. Vyzkoušejte se, zda je poznáte všechna

Čechrava
publikováno 8. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Jaké trvalky vysadit na stinné místo zahrady? Tyto si zamilujete – inspirujte se

šrucha
publikováno 9. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Poznáte všechny tradiční i netradiční balkonové letničky? Vyzkoušejte se a inspirujte se

zavřít reklamu
×
Reklama