Tipy na zimní dovolenou: Užijte si skvělý pobyt na hradě nebo zámku

fotografie autora Petr Dostál publikováno 10.01.2024 07:30
Hrady a zámky v zimě

Milujete kulturu a historii a zima je pro vás nepříznivým obdobím, protože nemůžete vyrazit poznávat nové hrady a zámky? Některé mají svoje brány otevřeny celoročně a můžete v nich i přespat.

Možná víte, že na Karlštejn, Křivoklát nebo Hlubokou nad Vltavou můžete vyrazit celoročně. Jenže tyto památky jsou pro vás jako ostřílené znalce už trochu obehranou písničkou. Neradi zahálíte a chcete poznávat nové památky i v tomto ročním období?

Nejspíš vás překvapí, kolik českých a moravských hradů a zámků neusíná ani v zimě. Jejich kasteláni a průvodci vás uvítají i v době, kdy teplota klesne pod mrazu. V některých případech navíc jde o méně známé památky, takže se něco nového dozvědí i lidé, kteří mají podle vlastních slov prochozené kde co. Také si v nich můžete užít pár dní sladkého odpočinku. Kam se vydat?

Zámek Zbiroh: Ubytujte se jako Karel IV. 

Z těch známějších je to například zámek Zbiroh na Rokycansku. Pokud vám jméno něco říká, vězte, že právě tady maloval Alfons Mucha svoji slavnou Slovanskou epopej. Perličkou je, že tu můžete strávit noc přímo v zámeckých komnatách.

Znalci dějepisu zaplesají, vždyť ve stejných prostorách usínali třeba Karel IV. či Rudolf II. Lákadlem jsou v zimě například večerní nebo dětské prohlídky, musíte si ale na ně předem rezervovat termín.

Zámek Jemniště: Barokní perla středních Čech

Barokní perla středních Čech se přezdívá zámku Jemniště. Můžete se sem podívat na zámeckou prohlídku také už v lednu, ale je třeba se předem objednat a musí dorazit alespoň deset osob. Když už tu budete, můžete se v zámku ubytovat a strávit překrásné chvíle v některém ze tří apartmánů Terezie, František nebo Rainer. 

Zámek Jemniště

Vildštejn: Nejstarší hrad v ČR

Jedním z nejstarších hradů nejen na Chebsku, ale v českých zemích obecně, je hrad Vildštejn ve Skalné. Ještě o něm neslyšeli? Jde o nenápadnou, ale o to půvabnější pevnost z roku 1166. Na oficiálních webových stránkách dokonce uvádí informaci, že jde o nejstarší hrad u nás, který je dodnes v provozu (úplně nejstarším hradem je Přimda z roku 1121, jde ale o zříceninu).

Můžete si tu žít autentické ubytování v hradních pokojích a také chutná jídla ve středověké Hodovně. Otevřeno mají denně od 10 do 18 hodin.

Návrat do středověku: Zámek a pivovar v Dětenicích

Pokud chcete zažít opravdový návrat do středověku, je skvělým tipem výlet na zámek a do pivovaru v Dětenicích v Českém ráji. Kromě prohlídky zámku a pivovaru si pošmáknete si ve Středověké krčmě a v Šenku U dvou čarodějnic, přespíte ve středověkém hotelu a večer se pobavíte úplně stejně jako před dávnými časy naši přemyslovští předkové. 

Tip: O dalších hradech a zámcích, které můžete navštívit i v zimě jsme psali v minulém článku: Jaké hrady a zámky jsou v zimě otevřené a připravené k vaší návštěvě?

Mohlo by Vás zajímat

Brambory
publikováno 10. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Pěstování brambor: Letos je zasaďte do pytlů, ušetříte místo a úroda bude bohatá

Rybíz
publikováno 9. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Sprchávání rybízu: Jak zabránit opadávání květů, abychom se těšili z bohaté úrody

šrucha
publikováno 9. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Poznáte všechny tradiční i netradiční balkonové letničky? Vyzkoušejte se a inspirujte se

zavřít reklamu
×
Reklama