Plitvická jezera jsou chorvatskou oázou plnou zeleně

7. 5. 2023 Jan Nováček
Plitvická jezera

Dovolená v Chorvatsku nemusí být jen o přeplněných plážových resortech a koupání na Jadranu. Můžete se vydat i do nejslavnějšího ze zdejších národních parků. Těší se na vás Plitvická jezera!

Je jejich celkem šestnáct a znají je všichni fanoušci Karla Maye a jeho příběhů z prostředí Divokého západu. Plitvická jezera jsou chorvatským národním parkem, který bychom našli blízko bosenských hranic. Českým turistům, kteří míří do Šibeniku nebo Zadaru se tak nabízí šance poznat místa, která znají i z filmového zpracování Pokladu na Stříbrném jezeře z roku 1962. Tedy western, kde si zahráli Pierre Brice nebo Lex Barker. Pojďme si zdejší přírodu prohlédnout a zjistit, co zajímavého nás čeká.

Plitvická jezera jsou chorvatskou oázou plnou zeleně

Třicet tisíc hektarů plných přírody

Pokud máte rádi zeleň, jste vřele vítáni! Plitvická jezera nabídnou třicet tisíc hektarů plných přírody, lesy a louky, procházku horskými stezkami, kde žijí vzácná divoká zvířata. Řada z nich je ale velmi plachá a lidem se vyhýbá obloukem. Není tedy příliš pravděpodobné, že uvidíte rysa nebo medvěda alespoň z dálky. Nabízí se také 78 metrů vysoký vodopád nazvaný přiléhavě Veliki slap. Užít si můžete i pohled na Galovački buk, vodopád s výškou 25 metrů, jenž padá do podzemní řeky. 

Představme si nejvýznamnější jezera

Vodním plochám pak dominuje Prošćansko jezero, které nabídne klidnou procházku uprostřed lesů. Pozor, levý břeh je chráněné území, kam turisté nemohou, cesta proto vede po pravé straně. Zabírá skoro sedmdesát hektarů a je hluboké 37 metrů. I díky tomu má jeho voda tmavě zelené zbarvení. Významným jezerem je také Galovac, které sahá až do pětadvacetimetrové hloubky a zaujímá plochu dvanácti hektarů. Do třetice si pak představme Gradinsko jezero, s nímž prožijete nádherný výhled na široké okolí. Zároveň je výhodou, že patří k nejméně navštěvovaným, takže je zde podstatně větší klid než v jiných částech národního parku. Jezera jsou napájena z okolních řek, jako jsou Crna, Bijela nebo Korana, vodopádů najdete v oblasti výrazně přes stovku.

Plitvická jezera jsou chorvatskou oázou plnou zeleně

Kdy se začala psát historie parku?

Za chorvatský národní park byla Plitvická jezera prohlášena v roce 1949, o tři desetiletí později se dostala na prestižní Seznam UNESCO. Máte rádi hory, ale chcete si užít i trochu adrenalinu? Řeka Korana nabídne jízdu na kajaku, což uspokojí touhu po vodním dobrodružství. Okolní příroda je velmi fotogenická a láká k pořízení pár snímků na památku. Samotná jezera zaujímají asi procento z celkové rozlohy parku, většinu tvoří les, který je v některých místech hodně starý. Jde o jednu z nejslavnějších přírodních krás Balkánu. Například v roce 2016 poznalo zblízka Plitvická jezera půl druhého milionu turistů, obliba přitom strmě roste. Na přelomu tisíciletí to bylo asi půl milionu návštěvníků. 

Mohlo by Vás zajímat

Orchidej
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Mnoho lidí umísťuje orchidej na špatné místo a šidí se o květy: Kam ji umístit, aby kvetla

betlém
2. 12. 2023 Petr Dostál

Nejkrásnější betlémy u nás: Vidět můžete i Ježíškovu obřízku

Rybenka
2. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit otravných rybenek: A z jakého důvodu se v domácnostech objevují

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Také se rádi bojíte a zároveň poznáváte lákavá a netradiční…
19. 9. 2023 Jan Nováček

Máte pro strach uděláno? Vypravte se na tajemná místa v Česku

Jste také fanoušky Hispánie? Potom dobře víte, že se pyšní…
29. 5. 2023 Jan Nováček

Nejoblíbenější španělská jídla: cestování prochází žaludkem

Modlivý důl se nachází mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem…
21. 9. 2023 Petr Dostál

Tajemné poutní místo: Do Modlivého dolu se jezdil pomodlit i sám císař Ferdinand V.

Chcete si udělat výlet, na který opravdu nezapomenete? U hranic…
7. 5. 2023 Jan Nováček

Bledské jezero potěší milovníky rozkvetlé slovinské přírody

Město Poděbrady je známo jakožto jedny ze středočeských lázní.…
25. 9. 2023 Petr Dostál

O trpaslíkovi aneb jak se do Poděbrad vrátil jeden ze symbolů města

Česká republika nabízí řadu nádherných míst, kde můžete trávit…
2. 9. 2023 Petr Dostál

Nejkrásnější místa ČR pro přírodní koupání

zavřít reklamu
×
Reklama