Plitvická jezera jsou chorvatskou oázou plnou zeleně

fotografie autora Jan Nováček publikováno 07.05.2023 22:05
Plitvická jezera

Dovolená v Chorvatsku nemusí být jen o přeplněných plážových resortech a koupání na Jadranu. Můžete se vydat i do nejslavnějšího ze zdejších národních parků. Těší se na vás Plitvická jezera!

Je jejich celkem šestnáct a znají je všichni fanoušci Karla Maye a jeho příběhů z prostředí Divokého západu. Plitvická jezera jsou chorvatským národním parkem, který bychom našli blízko bosenských hranic. Českým turistům, kteří míří do Šibeniku nebo Zadaru se tak nabízí šance poznat místa, která znají i z filmového zpracování Pokladu na Stříbrném jezeře z roku 1962. Tedy western, kde si zahráli Pierre Brice nebo Lex Barker. Pojďme si zdejší přírodu prohlédnout a zjistit, co zajímavého nás čeká.

Plitvická jezera jsou chorvatskou oázou plnou zeleně

Třicet tisíc hektarů plných přírody

Pokud máte rádi zeleň, jste vřele vítáni! Plitvická jezera nabídnou třicet tisíc hektarů plných přírody, lesy a louky, procházku horskými stezkami, kde žijí vzácná divoká zvířata. Řada z nich je ale velmi plachá a lidem se vyhýbá obloukem. Není tedy příliš pravděpodobné, že uvidíte rysa nebo medvěda alespoň z dálky. Nabízí se také 78 metrů vysoký vodopád nazvaný přiléhavě Veliki slap. Užít si můžete i pohled na Galovački buk, vodopád s výškou 25 metrů, jenž padá do podzemní řeky. 

Představme si nejvýznamnější jezera

Vodním plochám pak dominuje Prošćansko jezero, které nabídne klidnou procházku uprostřed lesů. Pozor, levý břeh je chráněné území, kam turisté nemohou, cesta proto vede po pravé straně. Zabírá skoro sedmdesát hektarů a je hluboké 37 metrů. I díky tomu má jeho voda tmavě zelené zbarvení. Významným jezerem je také Galovac, které sahá až do pětadvacetimetrové hloubky a zaujímá plochu dvanácti hektarů. Do třetice si pak představme Gradinsko jezero, s nímž prožijete nádherný výhled na široké okolí. Zároveň je výhodou, že patří k nejméně navštěvovaným, takže je zde podstatně větší klid než v jiných částech národního parku. Jezera jsou napájena z okolních řek, jako jsou Crna, Bijela nebo Korana, vodopádů najdete v oblasti výrazně přes stovku.

Plitvická jezera jsou chorvatskou oázou plnou zeleně

Kdy se začala psát historie parku?

Za chorvatský národní park byla Plitvická jezera prohlášena v roce 1949, o tři desetiletí později se dostala na prestižní Seznam UNESCO. Máte rádi hory, ale chcete si užít i trochu adrenalinu? Řeka Korana nabídne jízdu na kajaku, což uspokojí touhu po vodním dobrodružství. Okolní příroda je velmi fotogenická a láká k pořízení pár snímků na památku. Samotná jezera zaujímají asi procento z celkové rozlohy parku, většinu tvoří les, který je v některých místech hodně starý. Jde o jednu z nejslavnějších přírodních krás Balkánu. Například v roce 2016 poznalo zblízka Plitvická jezera půl druhého milionu turistů, obliba přitom strmě roste. Na přelomu tisíciletí to bylo asi půl milionu návštěvníků. 

Mohlo by Vás zajímat

Rajčata
publikováno 20. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Nejlepší hnojivo pro sazenice rajčat, po kterém budou silné, zdravé a úroda bude bohatá

rytířské turnaje
publikováno 19. 4. 2024 autor Jan Nováček

Tipy na víkendový výlet za deštivého počasí, který nadchne zvídavé děti i rodiče

Smil italský
publikováno 23. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Italské maggi: Naučte se ho správně pěstovat a využít. Je voňavější než libeček a má širší využití

zavřít reklamu
×
Reklama