Pastevečtí psi na toulkách po evropských horách: nepostradatelní horští hlídači

fotografie autora Aleš Mohr publikováno 21.03.2024 07:00
pastevečtí psi

Prastará tradice je i v dnešní digitální době stále hojně využívána nejen v evropském pohoří. Na vlastní oči tak můžete spatřit mohutná psí plemena střežící početná stáda hospodářských zvířat.

Věrnost svému stádu nade vše

Na toulkách po evropských horách a národních parcích se lze setkat se skutečnými horskými strážci. Robustní těla se spoustou jizev svědčí o jejich nelehkém životě plných těžkých soubojů. Tato plemena pasteveckých psů jsou na drsný život navyklá a přizpůsobená. Jejich stádo oveček je pro ně vším a jsou ochotni za ně bojovat do posledních sil. Správně vychovaný pes na lidi neútočí, ovšem jeho přítomnost v blízkosti svého stáda nenechá bez povšimnutí.

Hlídání, práce na celý život

Mezi nejčastější používané rasy patří například pyrenejský horský pes, maremmský pes, mastif, kavkazský ovčák, border kolie a mnoho dalších. Tato plemena jsou různá a jen některé druhy se hodí do oblastí s vyšším výskytem turistů. Co však mají společného, je věrnost svému stádu, se kterým tráví 24 hodin denně. Jejich klidná a vyrovnaná povaha se pro tento úkol nesmírně hodí. Lovecký instinkt je výchovou, ale částečně i geneticky potlačen, avšak neváhají ani vteřinu, aby ochránili své stádo. Jejich hlavními nepřáteli jsou smečky vlků, lišky, či obávaný predátor medvěd hnědý. 

Ovce v horách

Důležitá je výchova

Základem správného strážce stáda je jeho výchova, která vyžaduje velkou dávku trpělivosti a důslednosti. Již od mladého štěněte je důležitý kontakt s hospodářskými zvířaty, aby mezi nimi vznikl silný vztah. Rovněž akceptování cizích lidí je zásadním faktorem. Podle velikosti stáda se doporučuje i přiměřený počet hlídačů. Ve většině případů se tak jedná o několik jedinců, kteří se navzájem podporují v těžkých situacích. Ochrana huňatých svěřenců není jejich jediným úkolem, svou důležitou roli hrají také při přesunu zvířat, kdy svými zásahy koordinují celé stádo. Pomalejší kusy popohání a tuláky zase rychle navrátí mezi ostatní.

Setkání s turisty

Na kontakt s lidmi jsou tito psi zvyklí, což ovšem neznamená, že je v poklidu nechají projít. Pokud je možnost, je lepší se stádu raději vyhnout, zvláště když není přítomen pastevec, kterého jediného na slovo poslouchají. V případech, kdy je nezbytné kolem nich projít, připravte se na jejich intenzivní zájem doprovázený většinou vrčením a hlasitým štěkáním. I když k útokům na turisty nedochází, celá situace bývá velmi nepříjemná. V dostatečné vzdálenosti zájem psů o nevítaného návštěvníka zcela opadá, jako by tam nikdy nebyl. Mimo stádo se z většiny hlídačů stávají velmi přítulní tvorové, ovšem nedoporučuji je krmit, vzhledem k jejich apetitu se poté mění na neodbytné vetřelce.

Mohlo by Vás zajímat

Cupra
publikováno 12. 4. 2024 autor David Vanda

Populární automobily Cupra míří na americký trh

Oleandr
publikováno 8. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Nejčastější škůdci oleandru, kteří jej ohrožují. Na které si dávat pozor?

Otočník stromovitý
publikováno 13. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat otočník stromovitý pro bohaté květy, které voní po vanilce?

zavřít reklamu
×
Reklama