Zimní návštěva kláštera v Sázavě: Zkroťte se svatým Prokopem ďábla

autor Petr Dostál publikováno 16.01.2024 07:20
Sázavský klášter

Řeka Sázava má svůj půvab v každém ročním období, zima není výjimkou. Můžete se projít po březích a dát si nějaký cíl. Nádherným cílem je Sázavský klášter. Jeho brány vás uvítají v zimě.

Mniši museli zmizet

Sázavský klášter zakládá v roce 1032 svatý Prokop. Jde údajně o místo, na kterém měl nabídnout knížeti Oldřichovi vodu a ta se proměnila ve víno. Zakládací listina ale pochází až z doby vlády knížete Břetislava I., tedy Oldřichova syna. Svatý Prokop tady údajně provádí svoje zázraky. Dokonce zkrotí čerta a vyoral brázdu. 

Ďábel se údajně rozhodl poustevníkovi Prokopovi znepříjemňovat život, on si s ním ale poradil po svém. Ovšem v roce 1096 dojde k vyhnání mnichů, kteří se v klášteře usídlili a praktikovali zde staroslověnskou liturgii. Důvodem, proč museli brány svatého místa opustit, se zřejmě staly spory mezi nimi, které musel pořád řešit vládnoucí kníže Břetislav II. a jednoho dne už toho měl zkrátka dost. Proto je poslal pryč. 

Co vás čeká a kdy se sem vydat?

Vychutnat si atmosféru místa dýchajícího historií můžete i v lednových mrazech. Zahájení prohlídky kláštera probíhá pod gotickou věží u laviček. Dozvíte se zde všechno o gotické katedrále. Potom budete pokračovat do kaple Panny Marie, kde můžete obdivovat oltář svatého Martina. 

V další části prohlídky se projdete zrekonstruovanými prostorami prvního patra, které byly dosud nepřístupné. Uvidíte zimní kapli svaté Barbory. Dále následuje síň svatého Prokopa. Spatříte nové varhany a uslyšíte o jejich vývoji. Poté vstoupíte do galerie svatého Prokopa, kde si prohlédnete exponáty pocházející z klášterního pokladu. Ve vitríně najdete lžičku a koflík svatého Prokopa. 

Sázavský klášter

Tečku za prohlídkou obstará nově obnovená krypta svatého Prokopa, kde si prohlédnete jeho ostatky. Od pondělí do čtvrtka je tu zavírací den. Až do konce března ale probíhají od pátku do neděle zimní prohlídky. V pátek je otevřeno od 13.00 do 17.00 hodin, v sobotu a neděli 9.30 do 17.00 hodin. 

Obdivujte skleněnou krásu

Když už budete v Sázavě, kromě majestátních prostor klášterních budov se můžete vydat přes řeku o pár stovek metrů dál. Zde vás uvítá Centrum sklářského umění. Roku 1882 tu nechal Josef Kavalier postavit sklárnu. Od listopadu do dubna se sem můžete vydat od úterý do soboty mezi 10 a 16 hodinou. 

Sklářská huť František je dechberoucí technickou památkou. Prohlédnout si tu můžete jedinečnou expozici skla ve dvoupatrové výstavní síni nazvané Noemova archa. K vidění je zde 400 děl sklářských výtvarníků z novoborských sympozií z let 1982-2006. 

Dále je tu sbírka 1500 předmětů ze skla pocházejících od celkem 500 autorů. Nejde jenom o Čechy, ale umělce z celého světa. Pokud vás krása skla očarovala, vězte, že zde celoročně probíhají kurzy sklářské tvorby pro širokou veřejnost, do kterých se můžete přihlásit. Vyzkoušíte si rytí do skla, pískování, Tiffany vitráže či vitrografii, tisk ze skleněné desky. 

Mohlo by Vás zajímat

Žemlovka
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Večeře za pár korun: Inspirace na celý pracovní týden, která se hodí

Chodidla
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak se zbavit oteklých a unavených nohou? Pomohou jednoduché rituály i bylinky

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

zavřít reklamu
×
Reklama