Ukryté poklady Prahy. O těchto lokalitách jste možná ani nevěděli

autor Petr Dostál publikováno 14.01.2024 07:00
Praha

Po několikeré návštěvě Pražského hradu, Karlova mostu nebo Václavského náměstí již možná toužíte poznat Prahu trochu z jiného pohledu. Inspirujte se tedy našimi tipy na místa, která se davům turistů i místních poměrně zdárně vyhýbají.

Dům U Zlatého prstenu je oknem do minulosti

Chcete vědět, jak Praha vypadala v době vrcholné gotiky a renesance? Navštivte muzeum v Domě U Zlatého prstenu, který spadá pod správu Muzea města Prahy. Tamní multimediální expozice vám přiblíží život v metropoli například za vlády Karla IV. Získáte tak úplně nový pohled na Prahu, a budete tak moci pátrat po místech, která již dávno zmizela z povrchu zemského. Dům U Zlatého prstenu najdete za Týnským chrámem, co by kamenem dohodil od Staroměstského náměstí.

Clam-Gallasův palác: barokní skvost, který hostil Mozarta a Beethovena

Muzeum města Prahy spravuje i další, mnohdy opomínanou památku. Je jí velkolepý barokní Clam-Gallasův palác, který se nachází nedaleko Karlova mostu. Stavba zažila svou zlatou éru zejména v 18. století, kdy byla centrem kulturního a společenského života. Vystupovali zde významné osobnosti světových dějin, mezi které patřil i Wolfgang Amadeus Mozart či Ludwig van Beethoven. Prohlídku místních zdobených interiérů si můžete užít vlastním tempem prostřednictvím audioprůvodce.

Clam-Gallasův palác

Palácové zahrady pod Pražským hradem

Zahrady rozléhající se pod Pražským hradem a v nejbližším okolí jsou oázou klidu a pohody uprostřed jinak rušného města. Poskytují dechberoucí variace typické pražské architektury snoubící se s místní přírodou. Zahrady jsou přístupné z Valdštejnské ulice od stanice metra Malostranská. O kousek dál se pak nachází Vrtbovská zahrada, která patří k nejkrásnějším barokním zahradám v Česku. Nejvhodnější dobou k návštěvě těchto míst je konec dubna a květen, zahrady jsou ale půvabné po celý rok.

Nový svět na Hradčanech je vesničkou v srdci velkoměsta

Jen pár kroků od Pražského hradu objevíte zcela jiný svět, doslova Nový svět. V tomto zastrčeném a po staletí nedotčeném koutě Prahy budete jen těžko věřit, že se nacházíte v centru české metropole. Pohádkové dřevěné domky, z nichž některé jsou ze dřeva, a úzké uličky vytvářejí jedinečnou klidnou atmosféru, kterou stojí za to si opravdu vychutnat.

Nový svět

Strahov nabídne nejkrásnější knihovnu, nejstarší klášter i slavný pivovar

Důvodů, proč rozhodně musíte navštívit Strahovský klášter, který leží poblíž Pražského hradu a kousek od Petřína, je hned několik. Zajímavý je například tím, že jde o nejstarší dosud fungující premonstrátské opatství v Česku. V klášterním komplexu se pak nachází i obrazárna, kde lze obdivovat jednu z nejcennějších sbírek, či knihovna, která je velmi zachovalá i navzdory svému stáří, či opatský pivovar, kde lze ochutnat tradiční lokální pivo. Strahovské pivovarnictví má pak jednu z nejdelších tradic u nás.

Podobných zákoutí najdete v Praze nespočet. Stačí jen zkusit uhnout z hlavních turistických tras do některé ze stovek uliček, které je lemují, a rázem se ocitnete na úplně jiném místě, získáte nové vjemy a poznáte naše hlavní město z tak trochu netradičního úhlu.

Mohlo by Vás zajímat

Mug cakes
publikováno 20. 2. 2024 autor Nikola Klementová

3x hrnková buchta z mikrovlnné trouby: Rychlá snídaně i dezert ke kafíčku

Orchidej
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Co nyní udělat s orchidejí, aby nás potěšila bujnou záplavou květů a zdravými listy

Kartágo
publikováno 20. 2. 2024 autor Petr Dostál

Cestujete do Tuniska? Nevynechejte návštěvu Kartága

zavřít reklamu
×
Reklama