Nejoblíbenější španělská jídla: cestování prochází žaludkem

29. 5. 2023 Jan Nováček
Španělsko

Jste také fanoušky Hispánie? Potom dobře víte, že se pyšní kromě nádherné přírody a skvostných architektonických památek také svou tradiční gastronomií.

Španělsko má několik velmi atraktivních regionů a každý z nich přispěl do národní kuchyně něčím zajímavým. Chcete poznat tuto prosluněnou zemi i na talíři? Pojďte si s námi projít originální jídla, která se vyvíjela už od antických časů. Hodně do zdejší kuchyně přispěl i maurský vliv, zapomínat se nesmí ani na extra panenský olivový olej. Důležitou roli hrají ryby, ale také vepřové. A bez čerstvého koření bychom se určitě neobešli!

Španělsko opravdu hraje všemi barvami

Pokud chcete potěšit vyhlášené gurmány, španělská národní kuchyně je jedním z kandidátů. Proč? Jednoduše, pestrobarevná mozaika na talíři přitáhne pozornost ještě před tím, než se zasedne k obědu. Středomořská strava je obecně zdravá a lehká, ale staví také na kreativitě šéfkuchaře. Španělsko je typické díky polévce gazpacho, která je pro letní vedra vítaným osvěžením. Připravuje se z rajčat, paprik a dalších druhů zeleniny, nechybí v ní olivový olej, špetka soli a cibule. Vlastně má podobné složení jako zeleninový salát. Podobnou polévkou je také salmorejo, pro milovníky rajčat jsou tyto recepty ideální. Rozhlédněme se ale ještě dál!

Nejoblíbenější španělská jídla: cestování prochází žaludkem

Paella, sušená šunka a další speciality

Další specialitou Španělska je třeba bramborová omeleta tortilla de patatas, která hraje většinou roli předkrmu. Za vyhlášenou pochoutku napříč kontinenty platí sušená šunka jamón iberico (nebo také jamón serrano). Jaký je mezi nimi rozdíl? Iberico je z černých vepřů, serrano zase z bílých. Výroba je zdánlivě snadná, stačí syrová vepřová kýta, horské ovzduší a sůl, ale v širším smyslu slova jde o umění, které se zdokonaluje už po desítky generací. Zrání probíhá i dva nebo tři roky, záleží na řadě okolností. Zapomenout nesmíme na oblíbenou paellu, pokrm z rýže, který pochází v okolí Valencie. Maso, mořské plody, zelenina, pokud jde o výsledný poměr směsi, určuje ho také region. Základními surovinami jsou kuřecí nebo rybí vývar, červená paprika pokrájená na kostičky, zelený hrášek a také cibule, česnek a šafrán, které dodají chuti. Paella se připravuje ve velké pánvi, na porcích se nešetří.

Nejoblíbenější španělská jídla: cestování prochází žaludkem

Ve Španělsku milují také tapas

Tapas bary jsou populárním tématem po celé zemi. Totiž, abyste rozuměli, tapas jsou jednohubky, které se podávají k neformálnímu posezení s přáteli. Mohou mít tisíc různých podob, od jednoduché v podobě kousků sýra, oliv a ořechů, až po ančovičky, klobásky a další dobroty. Pokud tedy jde o španělskou kuchyni jako celek, užijí si v ní skuteční gurmáni, ale i zastánci zdravého životního stylu. Obsahuje totiž řadu zdravých pokrmů, zakládá si na luštěninách, čerstvých salátech a olivovém oleji, který je i pro naši kuchyni stále častějším doplňkem. Jídlo ve Španělsku je zážitkem plným barev, určitě nezapomenete na klasické tortilly, sýr Machego, masové kuličky Albondigas nebo také víno, které na stole nesmí chybět. Španělsko je totiž jedním z největších světových vývozců tekuté révy.

Mohlo by Vás zajímat

Pokojové rostliny
5. 12. 2023 Nikola Klementová

Jaké rostliny zvlhčují ovzduší? A jaké naopak pohlcují vzdušnou vlhkost a zabraňují tvorbě plísní

Adventní trhy
6. 12. 2023 Petr Dostál

Adventní Český Krumlov přivítá nejen hodné anděly

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Zajímavá místa

Zamilovali jste si sever Evropy? Můžete vyrazit do Švédska,…
27. 7. 2023 Jan Nováček

Kodaň je klidným městem se spoustou krásných zákoutí

Pokud vás vždycky lákal sever Evropy, měli byste se zaměřit na…
7. 7. 2023 Jan Nováček

Helsinky: Poznejte bránu do Finska, zemi tisíců jezer

Dovolená v Chorvatsku nemusí být jen o přeplněných plážových…
7. 5. 2023 Jan Nováček

Plitvická jezera jsou chorvatskou oázou plnou zeleně

Je to krajina, ve které se ještě odráží ozvěna dávných Keltů.…
7. 8. 2023 Jan Nováček

TOP 5 nejkrásnějších míst ve Walesu: Cardiff nebo malý kousek Itálie?

V Praze se nachází nepřeberné množství barokní a gotické…
3. 10. 2023 Petr Dostál

Tančící dům je architektonickou ikonou Prahy. Co v něm najdeme?

Její ruiny naleznete v jihozápadní části Jordánska. V minulosti…
21. 8. 2023 Jan Nováček

Petra není jen ženské jméno. Navštivte toto jordánské město a objevte helénistickou architekturu

zavřít reklamu
×
Reklama