Poznejte nejzajímavější místa španělské Sevilly: katedrála či Zlatá věž

fotografie autora Jan Nováček publikováno 28.06.2023 04:00
Sevilla

Mísí se v ní vše, co Pyrenejský poloostrov v minulých staletích zažil. Sevilla je městem, kde najdeme odkaz na dávné gótské dobyvatele, Maury a období po objevení Ameriky.

Dnešní Sevilla má asi 700 tisíc obyvatel a nabídne vše, co od ní turista se zájmem o historii žádá. Třetí největší z evropských katedrál, královský palác nebo Indický archiv. Ve městě je symbolicky pohřben Kryštof Kolumbus, jehož objev Ameriky se postaral o dlouhodobý rozkvět města. Nenechte si ujít jedinečnou gastronomii a vydejte se také do dalších andaluských měst, jako jsou například Córdoba nebo Granada.

Město, které na vás dýchne historií

Má za sebou barvitou minulost, která trvá už prakticky tři tisíce let. Byla majetkem Féničanů, Římanů a také dobyvatelů z řad germánských kmenů. Gótové předali štafetu Maurům, aby se pak Sevilla stala majetkem kvetoucího katolického království, které bohatlo ze zámořských objevů. Těšit se na vás bude celá řada staveb, které byly financovány právě z amerického zlata. Renesanční radnice, celá řada kostelů nebo park Maria Luisa, kde rostou na ploše více než třiceti hektarů palmy, pomerančovníky a cypřiše. To vše je jen malá ochutnávka, protože v Seville je k vidění mnohem víc! Od maurských paláců až po tanec flamenco, který patří k místnímu folklóru už po generace.

Sevilla

Katedrála je tady jasnou jedničkou

Začněme proto prohlídkou katedrály, která je nejslavnější památkou. Osmdesát kaplí a majestátní zvonice, která sahá do výšky 105 metrů, to jsou čísla, která berou dech. Ona zvonice, jíž místní říkají La Giralda, je památkou sama o sobě. Odkazuje na muslimský středověk, je totiž bývalým minaretem. Se 34 patry nabídne nádherný výhled z mnoha úhlů. Katedrála Panny Marie, která se stavěla prakticky celé patnácté století, je od roku 1987 na prestižním Seznamu UNESCO. Je v ní pohřben Kryštof Kolumbus a také řada kastilských pomazaných hlav. Čtvrtá největší budova svého druhu na světě zabere při prohlídce až dvě hodiny.

Indické archivy aneb jak se objevovalo

Všechno, pokud jde o objevování Ameriky. I tak se dají popsat Indické archivy alias Archiv General de Indias. Založeny byly s koncem osmnáctého století Karlem III., který chtěl všechny důležité písemnosti dostat na jedno místo. Více než osmdesát milionů stran a osm tisícovek map, to vše je poznání, které máme dnes o španělských koloniích za Atlantikem. Jde o perlu renesanční architektury, blízko najdete také slavnou katedrálu. Prohlédnout si můžete i Alcázar, který byl dříve římskou a maurskou pevností, dnes je to zámecký palác v evropském stylu, mající svou dnešní podobu díky velké rekonstrukci ze 16. století.

Alcázar

Velkou památkou je také Zlatá věž

Stala se centrem pro námořnictvo, její námořní muzeum si můžete procházet dlouhé hodiny. Torre del Oro alias Zlatá věž vznikla na prahu třináctého věku, svůj název dostala právě podle svého zevnějšku, který září do všech stran. A další památky, které si nesmíte nechat ujít? Plaza de Toros, takřka tři století stará aréna pro býčí zápasy nebo Italica, místo, kde si můžete vzpomenout na antiku. Stačí jen krátká cesta autobusem. Proč je tak významné? Narodili se tu totiž Traianus a Hadrianus, slavní římští císařové a amfiteátr, který pojal v době největší slávy až 25 tisíc diváků, při pohledu doslova bere dech. Nenechejte si ujít ani klasické andaluské náměstí Plaza de Espaňa, které vzniklo v předválečné éře a zahrálo si také v Hvězdných válkách.

Mohlo by Vás zajímat

Les
publikováno 20. 5. 2024 autor Petr Dostál

Malebné lesy u Hradce Králové ukrývají rytířské hradiště i gladiátorskou arénu

Lopatkovec
publikováno 20. 5. 2024 autor Petra Seibertová

Bílá lepkavá hmota na rostlinách: Co znamená, o jakého škůdce jde a jak rostliny zachránit

Oybin
publikováno 15. 5. 2024 autor Aleš Mohr

Výlet parní lokomotivou na německý hrad Oybin

zavřít reklamu
×
Reklama