Santiago de Compostela: nejznámější poutní místo křesťanů

fotografie autora Jan Nováček publikováno 29.06.2023 04:00
Santiago de Compostela

Je to místo, které se stalo cílovou stanicí Cesty svatého Jakuba. Stotisícové město v Galicii Santiago de Compostela zaujme pestrou nabídkou sakrálních památek.

Velká katedrála, benediktinský a františkánský klášter, ale také budova univerzity. Architektura je v Santiago de Compostela skutečně bohatá. Z pohledu věřících jde o jedno ze tří nejzajímavějších měst, následuje totiž Jeruzalém a Řím. Po zásluze je zapsáno na prestižní Seznam UNESCO, a to od roku 1993. Jaké další atraktivní stavby čekají v Santiago de Compostela? Užijete si v něm světskou i sakrální nádheru, po celý rok potkáte řadu poutníků. V letním období překonává počet nově příchozích tisícovku denně.

Na prvním místě je slavná katedrála

Stavět se začalo za vlády Alfonse VI. na konci jedenáctého věku, dokončeno bylo na začátku třináctého. Poslední úpravy proběhly v osmnáctém století. Katedrála svatého Jakuba má bohatě zdobený barokní oltář, pod nímž je krypta s ostatky svatého Jakuba staršího, který je také španělským národním patronem. Vejde se sem až dvanáct stovek věřících, původně románská stavba přináší také četné gotické a barokní prvky. Pokud si chcete užít nasvícenou katedrálu, přijďte na náměstí Plaza Obradoiro ve večerních hodinách. Otevřeno je denně mezi 7. a 21. hodinou, vstupné se neplatí, nicméně při bohoslužbě nesmíte nikoho rušit. Pokud si chcete projít interiér katedrály, zaplatíte deset eur, pokud přicházíte mimo mši. Prohlídka katedrály je možná také s průvodcem, vyhraďte si asi hodinu času. A kam se vydat dál, když chceme poznat Santiago de Compostela opravdu zblízka?

Santiago de Compostela

Další památky Santiaga si také užijete

Stotisícové město, které byste našli na severozápadním okraji Španělska, není atraktivní jen kvůli katedrále. Nenechejte si ujít starou zástavbu, kde jsou klasické kamenné uličky a historické budovy. Ve městě je jedna z nejstarších španělských univerzit, která vznikla v roce 1495. Hned naproti katedrále je luxusní hotel, vedle je benediktinský klášter. Ze třináctého století pochází gotický klášter františkánů, který je hned také hotelem. Nezapomeňte také na tradiční galicijskou gastronomii. Tu reprezentuje například vařená chobotnice se solí, paprikou a olivovým olejem nebo malé papričky, které se smaží na olivovém oleji a podávají se jen lehce osolené. Projděte si také Pargue de Alameda, zelené místo, kde si odpočinete po návštěvě sakrálních skvostů.

Jak vlastně vypadá Svatojakubská cesta?

Povězme si ještě krátce o tom, jaký průběh může mít Cesta svatého Jakuba. Věřící se na ni vydávají už po celé generace. Na cestu dostanou poutnický průkaz, takzvaný „credencial“ a dostávají do něj razítka z jednotlivých zastávek. V Santiagu jej vymění za doklad o tom, že tuto náročnou pouť absolvovali. Francouzská, portugalská, anglická nebo severní a stříbrná cesta, je pravda, že možných tras je hned několik. Jedna vede romantickou přírodou přes hory a podél Biskajského zálivu, další startuje ve Francii a většina věřících ji zvládne zhruba za měsíc. Stříbrná cesta vede ze Sevilly na sever a má přes tisíc kilometrů, je tedy jednoznačně nejdelší.

Mohlo by Vás zajímat

Mšice
publikováno 17. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Likvidujte mšice jako naše babičky: Účinný postřik, který si poradí se škůdci na rybízu i na sazenicích

Muškáty
publikováno 15. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Nejlepší hnojivo na muškáty a několik rad, díky kterým vám budou bohatě kvést až do podzimu

Angrešt
publikováno 16. 5. 2024 autor Nikola Klementová

Jarní hnojení angreštu zajistí bohatou úrodu a sladké plody: Jak a čím hnojit?

zavřít reklamu
×
Reklama